Dövizin düşmesinin ardından yurttaşın ve şoförün gözü fiyatlarda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam dövize endeksli mevduat hesabını açıklaması üzerine yurttaş yükselen akaryakıt ve market fiyatlarında değişim yaşanıp yaşanmayacağını tartışmaya başladı.

Video için play'e tıklayın

Ankara'da bir dolmuşçu, "İner mi yani? Bugün her yer zam yaptı geri mi çekecekler fiyatları dolar düştü diye? Yok. Herkes Yolunda A.Ş" dedi. Bir taksici ise akaryakıta indirim gelmesi gerektiğini belirterek, "Zaten gelmezse şu an ekonomik açıdan çok zor durumdayız taksici olarak. Aldığımız kazancımızın yüzde 50'sini gaza benzine veriyoruz. Ne sanayiye para ödeyebiliyoruz ne evimize para ödeyebiliyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam dövize endeksli mevduat hesabı uygulamasını açıkladı ve dövizde tarihi sert düşüş yaşandı. Ancak son bir ayda benzine ve motorine gelen yüzde 34’lerdeki zammın geri alınıp alınmayacağı merak konusu oldu. Yurttaşlar, dövizin düşmesi üzerine akaryakıt ve market fiyatlarında da büyük indirim yapılmasını bekliyor. ANKA Haber Ajansı dövizin inişi sonrasında vatandaşa akaryakıt fiyatının da düşürülmesi, hayat pahalılığının da azaltılması konusundaki görüşünü sordu.

"KAPININ ÖNÜNE ÇEKECEĞİZ ARABALARI"

Bir dolmuş şoförü, "Düşmesini istiyoruz. Zararına çalışıyoruz. Ne mal sahiplerine para verebiliyoruz ne şoför olarak ondalık, yevmiye alabiliyoruz. Böyle giderse biraz daha fark olursa kapının önüne çekeceğiz arabaları" dedi. 

“ÇIKMIŞ BİR ŞEYİ İNDİREBİLİR Mİ?”

Bir başka şoför ise, "Ne kadar indirebilir ki? Çıkmış bir şeyi indirebilir mi? İner mi yani? Bugün her yer zam yaptı geri mi çekecekler fiyatları dolar düştü diye? Yok. Herkes Yolunda A.Ş. Dolmuşçu esnafına zam verme. İnsanlar kontak kapatmaya geldiler. Şurada çalışan arkadaşlar ondalık almadan evine gidiyor, ekmek götüremiyor" diye konuştu. 

"NE KADAR BENZİN ALDIĞIMIZI BİLMİYORUZ, HER GÜN DEĞİŞİYOR"

Akaryakıt fiyatlarının artması sonucu kazançlarının azaldığını belirten bir şoför ise, "50 TL ile ev mi geçinir? 50 TL ev geçinirse geçin deyin. 600 TL para topladım 500 TL'sini yaktım zaten. Kaldı 100 TL. Patrona mı vereyim kendim mi alayım ne alayım ben bu arabadan? Bu arabanın lastiği, mazotu, gideri var. Var oğlu var" dedi.

Bir şoför ise, dün akşam akaryakıta zam gelmemesinden memnuniyet duyduğunu kaydederek, "Bize daha 34-35 ay olmuş zam verilmedi. Döviz düştü umarım mazot da düşer. Temennimiz o. Bilmiyoruz ki ne kadar benzin aldığımızı her gün değişiyor. Akşam yine gelecekti düştü ona sevindik yani. İnşallah böyle gider" dedi. 

"BÖYLE GİDERSE ÇOĞU KİŞİ İŞİ BIRAKIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Bir taksi soförü, "Zaten (indirim) gelmezse şu an ekonomik açıdan çok zor durumdayız taksici olarak. Aldığımız kazancımızın yüzde 50'sini gaza benzine veriyoruz. Ne sanayiye para ödeyebiliyoruz ne evimize para ödeyebiliyoruz. Böyle giderse çoğu kişi bu meslekte işi bırakır diye düşünüyorum ben. Çünkü çok zor. Bir yaktığımız kilometreye, benzine bakıyoruz, perişanız yani" dedi.

Öğlene doğru indirim beklediğini belirten bir taksi sürücüsü, "Düşmesini isteriz, dolar düştü her şey düşüyor. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz yani ne diyelim" dedi. 

"VATANDAŞ MARKETE GİTMEYE KORKUYOR"

Bir vatandaş ise market fiyatlarına ilişkin, "Yansıyacağını zannetmiyorum tamam (döviz) düşmüş olabilir ama halk gerçekten çok zor durumda. Ben markete gideceğim şimdi yumurta yok yağ yok onları almaya çalışacağım düşmüş olabilir mi orada? Mümkün değil. Bir müddet sonra geçerli olabilir şu an zannetmiyorum. Yağın kaç para olduğunu vatandaş unutur oldu markete gitmeye korkuyor" dedi. 

21 Ara 2021 - 16:25 Ankara- Yaşam