CHP’li Açıkel, AKP’nin 2021 karnesini çıkardı:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel başkanlığındaki Ar-Ge Bilim Platformu tarafından hazırlanan raporda; demokrasi, temel hak ve özgürlükler, ekonomi, toplumsal cinsiyet alanlarında Türkiye’nin konumuna ilişkin tespitlere yer verildi. Açıkel, “Türkiye, 30-40 basamak birden gerileyen, hiç layık olmadığı bir çöküş, hiç layık olmadığı fetret dönemi içine itilen bir noktaya getirildi” dedi.

Video için play'e tıklayın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel başkanlığındaki Ar-Ge Bilim Platformu tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’nin 5 temel sorunu ve kurumsal 13 sorunu başlık altına alındı. Uluslararası saygın kurum ve kuruluşların rapor, veri ve endekslerinde Türkiye’nin incelemesinin yapıldığı raporda, devlet ve topluma ilişkin tespitlere yer verildi. Rapordaki, tespitlerden öne çıkanlar şöyle:

“DEMOKRASİ, TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER BUZUL ÇAĞINA GERİLEDİ: Türkiye, Madagaskar, Angola, Mali gibi ülkelerin gerisinde kalarak hukukun üstünlüğü sıralamasında 128 ülke arasında 117. sıraya düştü. Aynı zamanda dahil olduğu Orta Asya ve Doğu Avrupa bölgesindeki 14 ülke arasında son sıraya düşmüş, benzer gelire sahip 40 ülke arasında ise 38. sırada yer aldı.

EKONOMİK YOKSULLAŞMA, EŞİTSİZLİK VE BORÇ KRİZİ DERİNLEŞTİ: Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı 97 ülkenin nüfusundan fazladır. Türkiye, OECD ülkeleri arasında 25-64 yaş grubunda iş gücüne katılım oranı en düşük olan ülke konumunda. Türk lirası gelişmekte olan ülkelerin para birimi arasında Arjantin pesosundan sonra en fazla değer yitiren para birimi oldu. Türkiye, dünya enflasyon liginde 185 ülke arasında en yüksek enflasyona sahip 11. ülke konumunda. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından Kasım 2021’e kadar iş cinayetlerinde en az 787 çocuk hayatını kaybetti. AKP’li yıllarda en az 28 bin 380 işçi hayatını kaybetti. (2021 ilk on ay)

KARA PARA YOLSUZLUKLARI VE UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI İTİBAR KAYBETTİRDİ: Türkiye, 2021 yılında 178 ülke arasında en kırılgan 57. ülke konumunda. Türkiye Madagaskar, Guatemala, Kolombiya, Ürdün gibi ülkelerin gerisinde yer aldı. Türkiye, OECD çatısı altında çalışan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından evrensel olarak belirlenen tavsiye kararları ve hedefleri, AKP iktidarının uygulamaktan uzak durması nedeniyle gri listeye alındı. Türkiye, kara para aklama ve terörizm finansmanı gibi ciddi uyarılara kulak asılmaması ve gerekli önlemlerin alınmaması yüzünden büyük bir itibar kaybı yaşadı. AKP iktidarında, bakanlık döneminde rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen AKP’li bazı siyasetçiler, Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil etme görevi verilerek büyükelçi atandı. Ülkenin kurumlarına ve ulusal itibarına büyük zarar veren bu atamalar; dış politikadaki itibarsızlaşmanın somut bir örneği oldu.

BEYİN GÖÇÜ TÜRKİYE’Yİ ÇORAKLAŞTIRDI: AKP döneminde eğitime erişimde de eşitsizlikler arttı. Türkiye, 41 OECD ülkesi arasında en adaletsiz eğitim fırsatı sunan ülke haline geldi. Türkiye, 2021 Eğitim politikaları sıralamalarında OECD ülkeleri arasında Romanya ile birlikte en kötü konumda bulunan iki ülkeden biri oldu.

KADINA ŞİDDET SORUNU TIRMANDI: Türkiye 163 ülke arasında 149. sıradadır.  Türkiye aynı zamanda Avrupa’daki 25 ülke içerisindeki en barışçıl olmayan ülke. Türkiye, ayrımcılığa karşı yasal önlemler ve toplumsal hoşgörü gibi kategorilerle hesaplanan “kişisel özgürlükler” sıralamasında ise 154. sırada. Türkiye, 41 OECD ülkesi arasında ayrımcılığın en çok olduğu ülke konumuna geldi. Türkiye, 2021 yılı dini özgürlükler sıralamasına göre, 163 ülke arasında 149. sırada.

LİYAKAT DÜZENİ ÇÖKTÜ: Hâkim ve savcı atamalarını tarafsızlık ve liyakat esaslarına göre yapma konusunda Türkiye, en kötü 5. OECD ülkesi. Türkiye, 2021 Kurumlara Güven Endeksi’nde 90. sırada yer aldı. AKP iktidarında, Kamu İhale Kanunu 200’e yakın kez değiştirildi, Sayıştay ve MASAK’ın denetim fonksiyonları zayıflatılmış, Teftiş Kurulları etkisizleştirildi. Vatandaşların, STK’ların ve diğer kuruluşların, devletin faaliyetleri ile ilgili hesap vermesi üzerinde etki / sorgulama imkânı açısından yapılan değerlendirmeye göre Türkiye, 4,39 puanla 41 OECD ülkesi içinde sonuncu oldu.

"TÜM SEKTÖRLERDE KAOS, BELİRSİZLİK VE SAVRULMA ORTAYA ÇIKTI" 

Hazırladıkları rapor hakkında bilgi veren Fethi Açıkel, özetle şöyle konuştu:

“2021 yılı Türkiye’de büyük ekonomik buhranın, finansal kaosun ve yoksullaşmanın yaşandığı, halkımızın hayat pahalılığı iliklerine kadar hissettiği büyük bir belirsizlik ve büyük bir eşitsizlik yılı oldu. 2021 yılı AKP’nin 19, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin üç yılı aşkın yönetiminin sonunda, tek kişilik hükümet sisteminin ülkeyi nasıl bir açmaza sürüklediğinin önemli bir göstergesi oldu.

Liyakatli gençlerimiz torpil yapıldığı için iş bulma alanlarından umudunu kesmiş, beyin göçü dalgasına katılmak için ülkesinin yöneticilerine sırtını dönmüş bir noktaya getirildi. Tarım iflas etti, hayat pahalılığı katlanılmaz bir noktaya dayandı, satılan ve pahalılaşan tüm ürünlerinin arkasında bir kamu iktisadi teşekkülleri sistemini gördük. Gazeteciler, siyasetçiler ve çok sayıda youtuber genç bu gerilemeden nasibini aldı. Sosyal medya bir kontrol ve yasaklama noktasına geldi. Türkiye, 30-40 basamak birden gerileyen, hiç layık olmadığı bir çöküş, hiç layık olmadığı fetret dönemi içine itilen bir noktaya getirildi. 2021 yılı çok zor geçti. Kaos, belirsizlik ve savrulma tüm sektörlerde kendini ortaya çıkardı."

31 Ara 2021 - 15:28 Ankara- Siyaset