CHP’li Torun’dan Erdoğan’a yanıt: “Yalanda İçişleri Bakanı’nı geçti”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Artık Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı'nı bile geçti yalanda. Yalanda yarışır hale geldiler. Kaldı ki kendisi de Meclis'teki konuşmasında 522 kişi demişti. Cumhurbaşkanı şimdi 40 binin üzerine çıktı. Madem böyle bir yasaklı, terörizmle ilgisi olanlar varsa elinizde emniyetiniz, MİT'iniz var. Buyurun devreye koyun" dedi.

Video için play'e tıklayın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP'li belediyeleri işaret ederek, "Terör örgütleriyle iltisaklı olan 45 bin kişiyi işe doldurdular" sözlerine, "Artık Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı'nı bile geçti yalanda. Yalanda yarışır hale geldiler. Kaldı ki kendisi de Meclis'teki konuşmasında 522 kişi demişti. Cumhurbaşkanı şimdi 40 binin üzerine çıktı. Madem böyle bir yasaklı, terörizmle ilgisi olanlar varsa elinizde emniyetiniz, MİT'iniz var. Buyurun devreye koyun" karşılığını verdi. Torun, Erdoğan’ın "Önümüzdeki yıldan itibaren sokağa çıkacak yüzleri kalmayacak" açıklamasına ise "Sokağa çıkamayanlar belli, esnafa gidemeyenler belli şu anda. Sokağa çıkamayacak biri varsa Erdoğan ve şürekâsıdır" yanıtını verdi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Adana’da ANKA Haber Ajansı'nın sorularını yanıtladı.

Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Seçimden sonra sadece İstanbul'da 15 bin kişiyi ekmeğinden ettiler. Bunun yerine de ne olduğu belli olmayan, bir kısmı terör örgütleriyle iltisaklı olan 45 bin kişiyi işe doldurdular" sözlerine, şu yanıtı verdi:

“Artık Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı'nı bile geçti yalanda. Yalanda yarışır hale geldiler. Kaldı ki kendisi de Meclis'teki konuşmasında 522 kişi demişti. Cumhurbaşkanı şimdi 40 binin üzerine çıktı. Madem böyle bir yasaklı, terörizmle ilgisi olanlar varsa elinizde emniyetiniz, MİT'iniz var. Buyurun devreye koyun. İçişleri Bakanı Meclis'te de ifade etmişti, şu ana kadar hiçbir şey çıkmadı. Bütün yetki ellerinde ama yalanda üstlerine yok. Kaldı ki alınan şu ana kadar 20 bin kişi ama bunun önemli bir kısmı taşerondan çalışıp kadroya geçenler, tayın olanlar."

“KENDİ BELEDİYELERİNDE YAPTIKLARI ZULÜMLERE, HAKSIZLIĞA BAKSINLAR”

CHP'li belediyelerde 15 bin kişinin işine son verdiğini iddiaları üzerine Torun, "Elbette belediyeye gelip çalışmayan, bankamatikler tabii ki çıkarılacak. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin değil de başkasının emrinde çalışanlar varsa, sosyal medyadan hakaret içeren varsa tabi ki çıkarılacak. Ama biz ekmeğinin peşinde olan, işini yapan ve üreten hiç kimseyi asla ve asla işten çıkarmadık. Kendi belediyelerinde yaptıkları zulümlere, haksızlığa baksınlar" dedi. 

“BELEDİYELERİMİZ, VATANDAŞIMIZIN YOKSULLUĞUNU YENMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Torun, CHP'li belediyelerin çalışmalarına ilişkin, "Bizim belediyelerimiz onların yaptığı tahribatı gideriyor. O borç yükünün altından çıkmaya çalışıyor. İsrafı engelleyerek belediyeyi üreten hale getiriyor. Şu anda Adana'dayız. Adana yıllardır ihmal edilmiş ve şu anda gittiğimiz birçok yerde içme suyu, kanalizasyon yok. Bunları yapmadan, devasa uçuk, kaçık yatırımlar yaparsanız vatandaşa hizmet etmiş olmazsınız. Şu anda belediyelerimiz, vatandaşımızın yoksulluğunu yenmeye çalışıyorlar. Belediyelerimiz, şu anda vatandaşların en önemli ihtiyaçlarını yerine getiriyor" diye konuştu. 

“YURTDIŞINDAN UZUN VADEDE BULDUĞU KAYNAĞI DAHİ CUMHURBAŞKANI ONAYLAMADI”

Erdoğan'ın, "İzmir Belediyesi onlarda. Acaba o kaçak yapılaşmaların olduğu bölgelerde, o gecekonduların olduğu bölgelerde sizin belediyeniz, nerede bir kentsel dönüşüm projesi uyguladı" sözlerine Torun, şu yanıtı verdi:

"Hiçbir devlet desteği olmadan İzmir Büyükşehir'imiz 6 bin konut üretti. Şu anda maalesef 340 milyon dolarını yurt dışından uzun vadede bulduğu kaynağı dahi Cumhurbaşkanı onaylamadı. Her türlü engellemeleri yapıyorlar. Ondan sonra çıkıp yalan konuşuyorlar. Belediyelerimiz, İzmir Büyükşehir'imiz, her türlü engellemelere, eksikliğe rağmen İzmirli hemşerilerimiz, depremzedelerin sorunlarını çözmek için mücadele ediyor. Hiçbir kaynak almadan 6 bin konutun dönüşümünü sağladılar. Bu gerçekten çok önemli, kıymetli. Devletin bütün kaynaklarını kullanmalarına rağmen maalesef İzmir'imizi CHP'li bir belediye yönetiyor diye her türlü ön kesmelerle veya kaynakları kullandırmayarak cezalandırmaya çalışıyorlar." 

“SOKAĞA ÇIKAMAYACAK BİRİSİ VARSA ERDOĞAN İLE ŞÜREKASIDIR”

Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bizim yaptığımız işleri kendilerine mal ederek 1 yıl idare ettiler, 2. yıl makyajlar dökülmeye başladı. Önümüzdeki yıldan itibaren bunların insan içine çıkacak yüzleri varsa, kalmayacaktır" sözlerine "Sokağa çıkamayanlar, esnafa gidemeyenler belli. Sokağa çıkamayacak birisi varsa Erdoğan ile şürekasıdır ve AK Partililerdir, bu ülkeyi yönetenlerdir" diyerek karşılık verdi. 

“TOPLUM BUNA HİÇBİR ŞEKİLDE İNANMIYOR, YALANLARINA KANMIYOR”

Adana'da toplantıların kitlesel olduğunu ifade eden Torun, "Halk artık diyor ki 'Kurtarın bizi bunlardan, artık bıktık' diyor. Bu iktidarı da göndermekte kararlı. Erdoğan da bunu gördükçe artık öyle bir hırçınlaştı, dili o kadar kirlileşti, yalanlarını ve iftiralarını o kadar artırdı ki toplum buna hiçbir şekilde inanmıyor, yalanlarına kanmıyor" dedi. 

 

23 Ara 2021 - 19:41 Adana- Siyaset