Akşener: "Güveni sağlayan adalettir"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gaziantep'te iş insanlarına; “Kavga ederek ne elde ettik, sıfır. Çelişkilerimizi, farklılıklarımızı enerjiye çevirip; müştereklerimizi öne çıkardığımız bir anlayış Türkiye’ye ne enerji, zenginlik, huzur sağlar. Güveni sağlayan adalettir. Adaletin oluşabilmesi için hukukun üstünlüğü, hukukun üstünlüğünün olması için de demokrasi lazımdır” sözleri ile seslendi.

Video için play'e tıklayın

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gaziantep Ticaret Odası’nda iş insanları ile bir araya geldi. Akşener, burada şunları söyledi:

“20 Ocak 2020’ydi çıkış tarihim. O dükkanların hiçbirinde, aynı bu çatının altında olduğu gibi; iktidar partisini ya da partilerini yermedim. Kendi partimi övmedim. Propaganda yapmadım. Çünkü seçim zamanı değildi. Bütün siyasi partiler o dükkanların içine girecekler, kendilerini anlatacaklar, sizlerin oylarına talip olacaklar. Bugün o gün değildi. 27 yıl aktif politika yaptım. Seçim dışı gittiğim hiçbir STK’nın çatısı altında, bu dediklerimi yapmadım. Şimdi de yapmayacağım.

Coğrafya kaderdir. Ama bu coğrafya, ekonomik coğrafyadır. Irak'tan Suriye'ye, Ukrayna'dan İran'a tüm sınırdaşlarımızı tek tek sayalım. Ortaya çıkan gerçek sadece ne biliyor musunuz? Sadece sınır çerçevesinde 7 trilyon dolarlık hacim var. Bu hacimden en fazla pay alabilecek şehirler bu bölgededir. Sadece Suriye'den de bahsetmiyorum, Irak'ta da hepsinde de aynı.

Biz kavga etmek yerine dış politikada problemlerimizi çözerek yürüyüp; karşılıklı ticareti öne koyduğumuz bir bakış açısıyla 7 trilyon dolarlık ticaret hacminin, ekonomik hacmin paydaş olmak varken 5 milyon insanın yükünün taşındığı bir Türkiye ile karşı karşıyayız.

Diğer taraftan AB ve Mısır'a kadar olan alanı sistemin işin içine kattığımızda 21 trilyon dolarlık bir hacimden bahsediyorum. Bu 21 trilyon dolarlık hacimde Gaziantep özelinden yola çıkarsak neler satarsınız? O ihraç ettiğiniz ürünlerin Türkiye’ye getirisi ve Gaziantep'e getirisi, yaratacağı istihdamı, genç işsizliğinin önüne geçmeniz, teknolojide ortaya koyacağınız performans, yani bir hayal edin.

30 bin üyenizle 400 bin insan çalıştırıyorsunuz. 400 bin aile burada karnını doyuruyor, çocuğunu okutuyor, hayal ediyor, ev alıyor, araba alıyor.

Bunun 500 bine çıkması için ne lazım. İhracat yapmanız lazım. Bunun teşvik edilmesi lazım. Kavga etmek yerine dış politika açısından kavga etmek yerine barışın, anlayışın, ticaretin öne çıktığı bakış açısı tesis etmek zorundayız.

Şuculuk, buculuk üzerinde kavga ederek, birbirimizin karşısına dikilerek ne elde ettik, sıfır. Çelişkilerimizi, farklılıklarımızı enerjiye çevirip; müştereklerimizi öne çıkardığımız bir anlayışla, bu Türkiye’ye ne sağlar? Enerji, zenginlik, huzur sağlar. Bunu sağlamak için öncelikle hukukun üstünlüğünü sağlamamız lazım. Adaleti tesis etmemiz lazım. Demokrasiyi tam ve kamil olarak uygulamamız lazım.

Güveni sağlayan adalettir. Adaletin oluşabilmesi için hukukun üstünlüğü, hukukun üstünlüğünün olması için de demokrasi lazımdır. Bizim iş hayatına, dış dünyaya, içimizdeki sisteme bakış açımız budur."

Toplantı, Akşener’in açılış konuşmasının ardından basın kapalı olarak devam etti.

18 Ara 2021 - 09:53 Gaziantep- Siyaset