CHP’li Kaya’dan Bakan Koca’ya: “Ruh sağlığı yasası neden çıkarılmamaktadır?”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, toplumdaki ruh sağlığı ve rehabilitasyonu sorununa dikkat çekerek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya "Ruh Sağlığı Yasası neden çıkarılmamaktadır? Ruh sağlığı sorunu olan insanların hem tıbbi tedavileri hem de rehabilitasyonları için yeni kurum ve kuruluşların kurulması konusunda ne düşünülmektedir?" sorularını yöneltti.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, ağır ruhsal sorunları olan kişiler tarafından vahşice katledilen mimar Başak Cengiz’i ve üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul’u Meclis gündemine taşıyarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Kaya, önergesinde şunları belirtti:

“Elim olaylar göstermektedir ki tekrar eden suç işleme öyküsü ve potansiyeli olan ruhsal hastalıktan mustarip kişilerin kendileri ve toplum için durumsal takiplerini yapmak hayatidir. Ülkemiz bu konuda ne yazık ki Avrupa ülkelerinin çok gerisindedir, uzun yıllardır gündeme getirilmesi gereken ‘Ruh Sağlığı Yasası’ ne hikmetse bir türlü gündeme alınmamaktadır. Hükümetin bu tür olayların bir daha yaşanmaması adına acilen adım atması ve gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirmesi gerekmektedir.

“RUH SAĞLIĞI YASASI İVEDİLİKLE ÇIKARILMALIDIR”

Ruhsal hastalıktan mustarip kişilerin takibi ve tedavisi için mevcut kurumların atıl durumdan kurtarılarak işlevsel hale getirilmesi için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır. Bu tür konularda uzmanlaşacak yeni kurumların kurulması ve şiddet tehlikesi arz eden insanların takiplerinin ve tedavilerinin yapılması ertelenemez bir zorunluluktur.

“TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZLERİ NE DURUMDA?”

Bunun yanında ruhsal hastalıktan muzdarip kişilerin toplumsal alanda rehabilite edilmelerini, farklı kamusal hizmetlerden faydalanabilmelerini ve toplum içinde tedavi ve takiplerinin yapılmaları amacıyla hayata geçirilen ve büyük önem taşıyan Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin mevcut durumları ve hizmet kapasiteleri merak konusudur. Toplum vicdanında ağır yaralar açan bu tür elim olaylardan sonra ülkemizin kurumsal kapasitesini değerlendirmek ve ilgili sorunların çözümü için gerekli kurumların işlevlerinin ne durumda olduğunu sorgulamak bir zaruret olmuştur.”

Kaya, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

“-Ruh Sağlığı Yasası neden çıkarılmamaktadır? Ruh sağlığı sorunu olan insanların hem tıbbi tedavileri hem de rehabilitasyonları için yeni kurum ve kuruluşların kurulması konusunda ne düşünülmektedir?

-Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinden ülkemizde kaç tane bulunmaktadır? Bu merkezler aracılığıyla kaç hastaya ulaşılmıştır? Bu kurumlarda yeterli psikiyatrist, psikolog, psikiyatrik hemşire ve sosyal hizmet uzmanı bulunmakta mıdır? Kurum sayısında ve personel sayısında bir artış öngörülmekte midir?

-Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde hastalara yönelik ne tür hizmetler verilmektedir?

-Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde ağır ruhsal bozukluğu olan kişilerin kayıt altına alınıp, tedaviye uyumları periyodik olarak izlenmekte midir? İzleme çalışmalarının içeriği nedir?

-Kendisi ve toplum için tehlike arz eden bu tür ruhsal hastalıklardan muzdarip kişilerin olası şiddet eylemlerine karşı önleyici çalışmalar ve takip mekanizmaları bu merkezlerce veya başka kurumlarca yapılmakta mıdır? Şiddet eğilimi olan ve suç işleme potansiyeli olan kişiler için farklı bir takip mekanizması var mıdır?

-Ruhsal sorunlardan mustarip olan ve şiddet tehlikesi arz eden insanların takipleri ve bu takibe bağlı olarak tedavileri yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa burada oran nedir?

-Bu merkezler diğer kurum ve kuruluşlarla eşgüdümlü çalışmalar yürütmekte midir?

-Son yaşanan olaylar sonrası ruhsal bozukluğu ve şiddet eğilimi olan hastaların takip ve tedavileri konusunda hangi tedbirler alınmıştır? Alınmamışsa ne gibi tedbirlerin alınması düşünülmektedir?”

 

16 Ara 2021 - 15:38 Ankara- Siyaset