Karamollaoğlu'ndan ekonomik OHAL yorumu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “ekonomik OHAL” tartışmalarıyla ilgili, "Bu ekonomik krizden dolayı OHAL ilan edip arkasından seçimleri ertelemeye kadar gidecek bir süreci kesinlikle biz kabul etmeyiz. OHAL, bu iktidarın iktidardan uzaklaşması için gerekir. Çünkü problem başka yerde değil" dedi.

Video için play'e tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında ekonomiye dair açıklamalar yaptı. Karamollaoğlu, "En son 14,70’e kadar dayanmıştı, şimdi kaç oldu, yarın ne olur kimse bilmiyor. Tahmin de edemiyor. Tabiri caizse elimizde kalan birkaç bardak suyu, yani Merkez Bankası’nın rezervlerini birtakım müdahalelerle iktidar, heba etmeye teşebbüs etmemeli" mesajını verdi.

Karamollaoğlu'nun açıklaması özetle şöyle:

"ÇİN MODELİNDEN UMUT BEKLİYORLARDI AMA ARJANTİN MODELİNE GİRDİK. YANİ İFLASIN KÖŞESİNE DAYANDIK"

"Bugün üreticiler ve tedarikçiler piyasadaki belirsizlik ve fiyat istikrarsızlığından dolayı her geçen gün zarar ediyorlar. Dün sattıkları malın fiyatıyla bugün aynı malı geri alamıyorlar. Çiftçi, sanayici, üretici, esnaf sürekli zarar ediyor. İktidar ise bu zararı önlemek için kendince bazı önlemler alma yoluna giderken sadece stokçuları görüyor. Her şeyin buradan kaynaklandığı kanaatinde. Bunun için de stokçuların üzerine gidilecek, tedbirler alınacak, stok yapanlar ciddi bir şekilde cezalandırılacak. İnsanların bir kısmı internet üzerinden kendi evlerindeki biraz uzun dayanabilecek olan ihtiyaçlarını stok yapıyorlar. Eskiden bir haftalık ihtiyacını giderirken; üç haftalık, beş haftalık ihtiyacını gidermeye başlıyor. Şimdi ne olacak, evleri basıp ‘Sizin burada kaç günlük malzemeniz var, şunu bir görelim’ mi diyecekler? Evinde bir az fazla ürünü olan insanı cezaya mı tabii tutacaklar? Bunlardan hiçbirisi bugün içine sürüklendiğimiz ekonomik krizin çözümü değil, olamaz da. Arkadaşlarımız, Çin modelinden umut bekliyorlardı ama Arjantin modeline girdik. Yani iflasın köşesine dayandık.

"İKTİDAR BİRTAKIM MÜDAHALELERLE MERKEZ BANKASI'NIN REZERVLERİNİ HEBA ETMEYE TEŞEBBÜS ETMEMELİ"

Merkez Bankası, ‘Piyasalara müdahale etmeyeceğim’ derken son günlerde dört kez müdahale etmek mecburiyetinde kaldı ama her müdahale doları bir az daha yükseltti. En son 14,70’e kadar dayanmıştı, şimdi kaç oldu, yarın ne olur kimse bilmiyor. Tahmin de edemiyor. Tabiri caizse elimizde kalan birkaç bardak suyu, yani Merkez Bankası’nın rezervlerini birtakım müdahalelerle iktidar, heba etmeye teşebbüs etmemeli.

"BİR AVUÇ RANTİYE ÇEVRESİ BUNDAN KAZANIYOR"

Şimdi siz bir yapıyı düşünün. Merkez Bankası piyasaya müdahale ediyor, bir şeyler alıyor veriyor, faizleri de yüzde 15’e kadar çekti. Bu oranda Merkez Bankası’ndan kredi alanlar aldıkları bu parayı ticari bankalara yüzde 22 ile verebiliyorlar. Yüzde 7’lik bir fark… Merkez Bankası faizinin yarısından daha fazla gelir elde ediyorlar. Kim, kimse bilmiyor. Daha doğrusu biz bilmiyoruz. Bir avuç rantiye çevresi bundan kazanıyor. Sizin yüzde indirmenizin piyasaya hiç ama hiçbir etkisi olmuyor.

"DEVASA BİR YANGINI BİR BARDAK SUYLA SÖNDÜRME GAYRETİNİN İÇİNE GİRİYORLAR"

Bir bardak suyu itfaiye hortumuyla doldurmaya çalışıyorlar, devasa bir yangını bir bardak suyla söndürme gayretinin içine giriyorlar. Bu, mümkün olmayan bir yol, fayda sağlamayacak bir teşebbüs. Biz Saadet Partisi olarak, bardağı doldurmak için sürahinin yeterli olduğunu, böylesine büyük bir yangını söndürmek için de ise elinizde kalan birkaç bardak suyun yeterli olmayacağını, aksine bunun gereksiz olduğunu bilen, anlayan bir siyasi partiyiz."

“Ekonomik OHAL” tartışmalarıyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Karamollaoğlu şunları söyledi:

"Bugünkü şartlarda bu ekonomik krizden dolayı OHAL ilan edip arkasından seçimleri ertelemeye kadar gidecek bir süreci kesinlikle biz kabul etmeyiz. OHAL, bu iktidarın iktidardan uzaklaşması için gerekir. Çünkü problem başka yerde değil. Şu anda Türkiye’de problemlerin çözülememesinin önündeki en büyük engel iktidarın dayatmalarıdır. Bu iktidar OHAL ilan edecek, yine beceriksizliğiyle bu memleketi idare etmeye çalışacak. Yani işler biraz daha kötüye gidecek manasına gelir."

 

15 Ara 2021 - 17:17 Ankara- Siyaset