CHP'li Emre: “Sarraf'ın komisyoncusunu Büyükelçi yapmak ayıptır”

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, "Kendi arkadaşlarınızı, siyasi arkadaşlarınızı sağa sola büyükelçi olarak gönderiyorsunuz. Bunların içinde adı rüşvetçiye çıkmış insanlar var. Amerika'da Sarraf'ın verdiği ifadeyi görmediniz mi? Sizin büyükelçi atadığınız kişinin, bankacılar ile Sarraf arasındaki görüşmeleri organize eden kişi olduğunu görmediniz mi?" diye sordu.

Video için play'e tıklayın

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise, Çavuşoğlu'na, "Ülkemizin onuru, resmi pasaportlarımız bile insan kaçakçılığı için sizin döneminizde kullanılıyor. Afganistan'da sokak ortasında insanları asan, kadınları, çocukları eve hapseden Taliban'ı kırmızı halıyla siz karşıladınız sayın Bakan" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2022 yılı bütçeleri görüşülüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Genel Kurul'da söz alarak Türkiye'nin "kelepir bir ülke muamelesi" gördüğünü savunurken, "Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri bizim kadim dostlarımızdır' diyorsunuz. Ya, sayın Bakan, bu devletlerin sizin kadar yaşı yok ya, nasıl kadim dostumuz oluyor. Sizin kadar yaşı yok ya" dedi.

“SİYASİ ARKADAŞLARINIZI SAĞA SOLA BÜYÜKELÇİ OLARAK GÖNDERİYORSUNUZ”

Türkiye'nin AKP iktidarı öncesinde büyükelçi atamalarının önemli olduğunu söyleyen Emre, "Türkiye'nin çok önemli bir kurumunun, Dışişleri Bakanlığının en önemli vazifesinden bahsediyoruz. Kendi arkadaşlarınızı, siyasi arkadaşlarınızı sağa sola büyükelçi olarak gönderiyorsunuz. Bunların içinde adı rüşvetçiye çıkmış insanlar var. Amerika'da Sarraf'ın verdiği ifadeyi görmediniz mi? Sizin büyükelçi atadığınız kişinin, bankacılar ile Sarraf arasındaki görüşmeleri organize eden kişi olduğunu görmediniz mi?" diye eleştirdi.

“SARRAF'IN KOMİSYONCUSUNU BÜYÜKELÇİ YAPMAK AYIPTIR”

CHP'li Emre'nin eleştirilerine AKP sıralarından tepki geldi. Tepkilere karşı Emre, "Ben Türkiye'nin menfaatlerini savunuyorum. Onlar gibi koltuk ve koltuğumu savunmuyorum, onlar gibi koltuğumu savunmuyorum. Sarraf'la ilgili cevapları verin. Sarraf'ın komisyoncusunu büyükelçi yaptınız, gelip burada oturuyorsunuz. Sarraf'ın komisyoncusunu büyükelçi yapmak ayıptır. Bırak bunları" dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın AİHM kararları uyarınca derhal serbest bırakılmasına dair çağrı ve kararlarıyla açıklamaları üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı, "Biz Avrupa Birliği'nin kararını tanımıyoruz" açıklamasını eleştirdi.

ÇAKIRÖZER: “İSTİFA ETMEK İÇİN NEYİ BEKLİYORSUNUZ SAYIN BAKAN?"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı görevini üstlendiğini, 2014 yılından bu yana da AKPM Onursal Başkanlığı yaptığını anımsatan Çakırözer, "Bugün, Bakanlık koltuğunda oturduğunuz yedi yılın sonunda demokrasideki geri gidişiniz nedeniyle ülkemiz Avrupa Konseyi’nde yaptırım uygulanan ülke konumuna geldi. Bir Dışişleri Bakanı için bundan daha büyük bir başarısızlık olamaz. Sayın Bakan, neden çıkıp söylemiyorsunuz 'Sayın Cumhurbaşkanı, orası Avrupa Birliği değil Avrupa Konseyi; biz kurucusuyuz, bu kararlara uymak anayasamızın emri, kendi yurttaşımızın hakkına saygının gereğidir.' Söyleyemiyorsanız çok vahim, ama söylüyor da dinletemiyorsanız daha da vahim. Bu durumda istifa etmek için neyi bekliyorsunuz sayın Bakan?" diye konuştu.

“ÜLKEMİZİN ONURU, RESMİ PASAPORTLARIMIZ BİLE İNSAN KAÇAKÇILIĞI İÇİN KULLANILIYOR”

Türkiye'nin dış politikası üzerine Çakırözer, Bakan Çavuşoğlu'nu, "Döneminizde dünyadaki itibarımız her geçen gün azalıyor. Türkiye'yi kara para aklayan ülke konumuna düşürdünüz. INTERPOL'de Kırmızı Bülten’imiz bile kabul edilmiyor. Milyonlarca kadının temel güvencesi İstanbul Sözleşmesi'nden sizin döneminizde çıktık. Ülkemizin onuru, resmi pasaportlarımız bile insan kaçakçılığı için sizin döneminizde kullanılıyor. Afganistan'da sokak ortasında insanları asan, kadınları, çocukları eve hapseden Taliban'ı kırmızı halıyla siz karşıladınız sayın Bakan" diye eleştirdi.

“KATAR, İSLAM KONFERANSI, TÜRK KONSEYİ, AZERBAYCAN'A NEDEN TANITAMIYORSUNUZ KKTC'Yİ?”

Çakırözer, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti politikasına ilişkin ise şu eleştiriyi yaptı:

“Hani Katar ve Türkiye kederde ve kıvançta ortaktık, o zaman bu fotoğrafın anlamı nedir? Anlamı şudur: Türkiye'nin de KKTC'nin de hakkını, hukukunu yok saymaktır. Sayın Bakan, Kıbrıs konusunda rahmetli Denktaş'ın (KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş) dediğine geldiniz, yirmi yıl sonra artık eşit egemenlik iki devletli çözüm diyorsunuz. Peki, ne yaptınız bunun için? Katar, İslam Konferansı, Türk Konseyi, Azerbaycan'a neden tanıtamıyorsunuz KKTC'yi? Ayrıca, kendiniz o egemenliğe saygı duymazken, Türkiye'ye giriş yasağı koyup Kıbrıs Türklerini havaalanından geri yollarken; KKTC, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını yok sayarken, başkasına nasıl tanıtacaksınız o egemenliği"

“WASHİNGTON BÜYÜKELÇİSİ MURAT MERCAN HENRİ BARKEY'LE EVİNDE GÖRÜŞTÜ MÜ?”

Bakan Çavuşoğlu'nun, "FETÖ'yle mücadele aynı kararlılıkta devam ediyor" dediğini aktaran Çakırözer, "Sayın Tuncay Özkan (CHP İzmir Milletvekili) bu kürsüden geçen hafta açıkladı, ne sizden ne de 'En başarılı elçim' dediğiniz eski milletvekili büyükelçinizden ses yok. Washington Büyükelçisi Murat Mercan Henri Barkey'le evinde görüştü mü? Henri Barkey kim? Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin resmî iddianamesine göre, 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişiminin planlayıcılarından firari sanık. Osman Kavala, sırf cep telefonu bu kişinin telefonuyla aynı noktada sinyal verdi diye bin beş yüz gündür cezaevinde. Sizin Büyükelçiniz işte bu adamı evinde ziyaret ediyor. Sayın Bakan, çıkın, yanıt verin, Henri Barkey, darbeci ve FETÖ'cüyse Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisinin onunla işi nedir, görüşmeye neden gönderdiniz?" diye sordu.

# Sarraf

13 Ara 2021 - 20:58 Ankara- Siyaset