Öztrak'tan Erdoğan'a "açlık" yanıtı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Rabbimiz Kuran’ı Kerim’de 'Muhakkak ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle deneriz. Sabredenleri müjdele' bu şekilde buyurmaktadır" sözlerini değerlendirdi. Öztrak, “Bu ülkenin insanı aç kalmayı hak etmiyor. Bu ülkenin insanı iyi yönetilmeyi istiyor, düzgün yönetilmeyi istiyor. Bu ülkenin insanı artık, ‘Seçim, seçim, seçim’ diyor" dedi.

Video için play'e tıklayın

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ekonomi Masası'nın Bursa ve Balıkesir ziyaretlerini ANKA Haber Ajansı'na değerlendirdi.

Öztrak, "Bir kötü kısır döngünün içine girdik. İki gündür sahada dolaşıyoruz, bu döngünün sahada bir sonucu var. O da son derece endişeli esnaflar, endişeli çiftçi, endişeli sanayici, endişeli yurttaşlar… Ekonominin hali bu. Güven bitmiş, endişe zirve yapıyor" dedi.

Öztrak'ın açıklaması şöyle:

"ESNAF İŞ YAPMAKTA ZORLANIYOR, ELİNDEKİ MALI SATMAKTA ZORLANIYOR"

"Ekonomi Masası olarak 33. ilimizi ziyaret ediyoruz. Dün Bursa’yı yaptık, bugün Balıkesir’i yaptık. Yaklaşık 40 bin kilometre yol kat etmiş olduk. Ama bu yılın sonuna doğru yaklaşırken sahada gördüğümüz manzara hiç iç açıcı değil. Özellikle Türk lirasındaki hızlı değer kaybı ve ona bağlı olarak ortaya çıkan oynaklık ticareti durma noktasına getirmiş. Evet bazı ihracat yapan sektörler iyi durumda gibi gözüküyor ama onların da fiyat alıp vermekte ciddi sorunları var. Esnaf iş yapmakta zorlanıyor, elindeki malı satmakta zorlanıyor çünkü fiyat bulamıyor. Sattığı malı aynı fiyata yerine koyamıyor. Bu çerçevede maalesef ülkeyi yönetenler de bu saçma sapan gidişi durdurmak yerine daha da bu gidişi kötüye doğru götürmek için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar.

"EKONOMİNİN HALİ BU. GÜVEN BİTMİŞ, ENDİŞE ZİRVE YAPIYOR"

Her gün bir açıklama yapıyorlar, her açıklama yaptıklarında da Türk lirası daha hızlı bir şekilde değer kaybediyor. Yetmiyor, açıklamalarının neden olduğu değer kaybını durdurmak için Merkez Bankası döviz satmaya kalkıyor. Ama karşıdakilerin gözünü korkutabilecek elinde herhangi bir araç, yetecek kadar rezerv yok. Hatta kasası açık veriyor ve bu açık da büyüyor. Diğer taraftan faizi artıramayacağını, faiz silahını kullanamayacağını herkes biliyor. Saray ısrarla, ‘Faizi enflasyonun altına çekeceksin’ diyor. Faizi enflasyonun altına çektikçe de insanlar, tasarruflarımızı nasıl koruyacağız diye dövize kaçıyor, dövize kaçtıkça da Türk lirası değer kaybediyor. Bir kötü kısır döngünün içine girdik. İki gündür sahada dolaşıyoruz, bu döngünün sahada bir sonucu var. O da son derece endişeli esnaflar, endişeli çiftçi, endişeli sanayici, endişeli yurttaşlar… Ekonominin hali bu. Güven bitmiş, endişe zirve yapıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeleri Parlamento Birliği 16. Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Rabbimiz Kuran’ı Kerim’de 'Muhakkak ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle deneriz. Sabredenleri müjdele' bu şekilde buyurmaktadır" demesi hakkındaki düşüncelerinin sorulması üzerine Öztrak şunları söyledi:

"BU ÜLKENİN İNSANI AÇ KALMAYI HAK ETMİYOR"

“Biz sahada milletimizin içinde dolaşırken, onların sıkıntılarını dinlerken Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı da çıkmış açlığı öven birtakım sözler söylüyor, Kuran-ı Kerim’den ayetler aktarıyor. İnsanlara gerçekten çok üzülüyorum. Bu ülkenin insanı aç kalmayı hak etmiyor. Bu ülkenin insanı iyi yönetilmeyi istiyor, düzgün yönetilmeyi istiyor. Bu ülkenin insanı artık, ‘Seçim, seçim, seçim’ diyor."

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili ve Ekonomi Masası üyesi olan Ahmet Akın ise Bursa ve Balıkesir ziyaretleriyle ilgili şunları söyledi:

"SEÇİME DÜNDEN RAZI, BUGÜNDEN HAZIRIZ"

"Hem esnafın hem çiftçinin hem üreticinin hem tüketicinin, bütün vatandaşlarımızın dertlerini dinleyip çözüm önerilerimizi anlattık. Özellikle tarım bitmiş durumda. Gübresiz, topraklara ekim yapılıyor. Verimsiz bir 2022 bizi bekliyor. Vatandaşımızın süt hayvancılığında büyük sıkıntıları var. Şu anda burası Balıkesir’in merkezi ve esnaflarımızla iç içeyiz. Esnaflarımız zor durumda, duyan yok. Bütün çözüm önerilerimizi aylardır, yıllardır tek tek anlatıyoruz ama duyan yok, dinleyen yok. Onun için vatandaşımızın talebi seçim. Görüyorlar, artık bu iktidarla gidilecek bir nokta kalmamış. Biz de yeni kurumlarla, yeni kurallarla, yeni kadrolarla seçime dünden razı bugünden hazırız."

 

Ekli Dosyalar

10 Ara 2021 - 21:05 Balikesir- Siyaset