CHP’li Aydoğan: "Çoklu baro yasasını yırtıp atacağız"

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Adalet Bakanlığı bütçe görüşmesinde, Türkiye Barolar Birliği’ndeki başkanlık değişimini anımsatarak; “Sözümüzü dinlemediniz, bu da size dert olsun. Sözümüz olsun geldiğimizde Meclis’e çoğunluk olarak, o yasayı yırtıp atacağız. Adaletli bir yasayı yapağız” dedi.

Video için play'e tıklayın

TBMM Genel Kurulu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı 2022 bütçeleri ve 2020 kesin hesapları görüşülüyor.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adalet Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu. Tutdere, Şanlıurfa Adliyesi önünde adalet nöbeti tutan Emine Şenyaşar’ın fotoğrafını göstererek, “Tam 287 gündür Urfa Adliyesi önünde adalet nöbeti bekliyor. Bu annenin adalet talebinin karşılanması lazım. Dün Türkiye’de hak, hukuk ve adaletin yılmaz savunucusu CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Emine anneyi ziyaret etti. Emine anne, Sayın Bakan sizden adalet istiyor. Emine anne, ‘beni bu yükten kurtarın’ diyor. Bu dosya Türkiye’nin ayıbıdır. Faillerin siyasi kimliklerine bakılmaksızın, bu soruşturmanın açılıp, faillerin yargı önüne çıkarılması gerekiyor” dedi.

“MAHKUMLAR AÇLIĞA TERKEDİLMİŞ DURUMDA” 

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, cezaevlerindeki temel sorunları aktararak, mahpusların enflasyona karşı korunması gerektiğini söyledi. Hakverdi, şunları söyledi:

“Mahkumlar beslenemiyor. Sağlıklı beslenemiyor demiyorum, beslenemiyor. Günlük iaşe 11,5 lira. Bugün enflasyon yüzde 60 olmuş. Kabul edin etmeyin. Bugün Ankara’da ekmek 2,25. Peynire zeytine yaklaşılmıyor. Vatandaş eti unutmuş. Siz 11,5 lira iaşe yaparsanız, bu demektir ki mahkumlar acından ölsün. Yemekler çöpe dökülüyor, siz kaliteli yemek çıkartacak bütçe vermiyorsunuz, o yüzden yemeklerin tamamın da israf oluyor. Mahkumlar açlığa terk edilmiş durumda bu iaşe bedeli ile.”

“MECLİS VESAYET ALTINDA”

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Türkiye’de demokrasi ve hukuk sorunu olduğunu kaydederek, “Yasama yürütme yargı ayrı ayrı güçlendirilmesi gerekirken, biz birleştirip tek güçte topluyoruz. Böyle bir ülkede hukuku, ekonomiyi ayakta tutmak mümkün mü? Yasama yürütmenin dışında hiçbir işlem yapamıyorsa, sadece el indirip kaldırıyorsa, o Meclis vesayet altındadır. Vesayet altındaki Meclis bu ülkenin sorunlarını çözemez” diye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirdi.  

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymayan hakimlerin “hızla yükseldiğini” söyleyerek, “Cumhurbaşkanının gözlerinin içine bakarak karar veren hakimlerin hızlıca terfi ettirildiğini görüyoruz. Özellikle MHP’li arkadaşlara söylüyorum, devlet nişanından Atatürk kabartmasını kaldıran hakimler Danıştay’a başkan oluyor ya da Danıştay Başkanlığından hızlıca yükseliyor” dedi.

“İKTİDARA GELDİĞİMİZDE O YASAYI YIRTIP ATACAĞIZ”

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Türkiye Barolar Birliği’ndeki başkan değişimini hatırlattı. Aydoğan, “çoklu baro yasasına” ilişkin “Sözümüzü dinlemediniz, bu da size dert olsun. Sözümüz olsun geldiğimizde Meclis’e çoğunluk olarak o yasayı yırtıp atacağız. Adaletli bir yasayı yapağız” dedi.

Aydoğan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne atıfla, “Kaderin cilvesine bak dünya insan hakları gününde hukuksuzluğun, haksızlığın konuşmacısı olarak kürsüye çıktım. Her iki gençten birinin işsiz olduğu, asgari ücretin yoksulluk sınırının altında olduğu, 10 milyondan fazla işsizin olduğu ülkede adalet ve insan haklarını konuşmaya geldik. Kimlerle adaletsizliği yaratan insanlarla. Adaletsizliğin temel nedeni bize yaşatmış olduğunu ekonomik politikalardır” diye konuştu.

Aydoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a da “2018 yılında Altay tankını yapıp getirecektiniz, nerede? Hiç değilse maketini alıp getirin” dedi.

“ADALET BAKANLIĞI KENDİSİ USULSÜZLÜK YAPMIŞ”

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ise “Adalet Bakanlığı kendi faaliyetlerinde usulsüzlük yapıyor. Usulüne uygun mali tabloları tutmamış… Hal böyleyken kimi kime şikayet edeceğiz” dedi.

Bakan Gül’ün gençlere “Aklınızı kiraya vermeyin” sözünü anımsatan Emre, “Türkiye’de FETÖ gitti, Menzilciler, Hak Yolcular var. Bunların Whatsapp grupları var. Yargıtay seçimleri var, irtibat halindeler. Bütün büyüyen tarikatların da yabancı istihbarat servisleri etkisine açık olduğunu buradan bir kez daha söyleyelim” diye konuştu.

10 Ara 2021 - 19:13 Ankara- Siyaset