“Ekonomide bu kadar büyüme varsa insanlarımız iş aramak için neden bu kadar utangaç?”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in ekim ayı işsizlik verilerini, “İş bulma umudunu kaybedenlerin sayısı Ekim’de 205 bin kişi artmış. Şu kadar büyüdük, bu kadar şahlandık denen ekonomide işgücüne katılımın halen pandemi öncesi seviyeleri yakalayamaması. İnsanlarımız ekonomide bu kadar büyüme varsa, iş aramak için acaba neden bu kadar utangaç davranıyor?” açıklaması ile değerlendirdi. 

+4
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in Ekim ayı işsizlik verilerine ilişkin sosyal medyadan bir açıklama yaptı. Öztrak’ın, “Milletin vekillerine kapı duvar olan TÜİK, ‘çakma işsizlik’ rakamlarını açıklamış” diyerek yaptığı açıklama şöyle:

“İŞ ARAMAKTAN VAZGEÇEN UMUTSUZLARIN SAYISI ARTIYOR”

“TÜİK 'e göre geniş işsiz sayısı Ekim’de, bir önceki aya göre 387 bin kişi artarak, 8 milyon 281 bine çıkmış. Buna göre işsizlerimizin sayısı pandemi öncesi dönemin yaklaşık 2 milyon üzerinde. Yine geniş işsizlik oranı da bir önceki aya göre, 0,9 puan artarak Ekim’de yüzde 22,8 olmuş. Pandemi öncesinde aynı oran yüzde 19’un altındaydı. Geniş işsizliğin artışında temel etken, çalışmaya hazır olduğu halde iş bulamadığı için iş aramaktan vazgeçen umutsuzların sayısındaki artış. İş bulma umudunu kaybedenlerin sayısı Ekim’de 205 bin kişi artmış.

"BÜYÜDÜK, ŞAHLANDIK DENEN EKONOMİ PANDEMİ SEVİYELERİNİ YAKALAYAMIYOR"

İşsizlik verilerinde dikkat çeken diğer bir husus: Şu kadar büyüdük, bu kadar şahlandık denen ekonomide işgücüne katılımın halen pandemi öncesi seviyeleri yakalayamaması. İnsanlarımız ekonomide bu kadar büyüme varsa, iş aramak için acaba neden bu kadar utangaç davranıyor? Vatandaşlarımız 2019’un Ekim ayındaki kadar işgücü piyasasına katılım gösterseydi, bugün geniş işsizlerimizin sayısı 8 milyon 281 bin değil, 8 milyon 584 bin olacaktı. İşgücüne katılımın düşük kalması, işsiz sayımızı da 303 bin kişi aşağı çekmiş.

"ÇİFT HANELİ BÜYÜMEDEN BAHSEDİLİRKEN YURTTAŞ İŞ BULMA UMUDUNU KAYBEDİYOR"

Türkiye’nin sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 1 civarında büyüdüğü 2018 ve 2019’da, işgücüne katılma konusunda daha hevesli olan yurttaşlarımızın, çift haneli büyümeden bahsedildiği 2021’de işgücü piyasasına girmekten imtina etmesi ve iş bulma umudunu kaybediyor olması gerçekten enteresan.

"İSTİHDAM ÜÇ YIL ÖNCEKİ SEVİYELERE GELEMEDİ"

Yurttaşlarımız ve işgücümüz, Erdoğan şahsım rejimine geçildiği günden bu yana, çok ama çok hırpalandı. Bunu en iyi istihdam oranının seyri gösteriyor. İstihdam oranımız halen üç yıl önceki seviyelerine gelemedi. Zaten 2018’den bu yana ciddi şekilde hırpalanmış insanlarımız ve işgücü piyasamız, şimdi bir de Erdoğan'ın sebep olduğu döviz kuru şoklarıyla darbe yiyor. Ekim’de sanayi ve inşaat istihdamında kayıplarımız var. Bunun devamı halinde, hesabını millete kim verecek?

"TÜRKİYE YENİ KADRO, KURAL VE KURUMLARLA DÜZLÜĞE ÇIKABİLİR"

Erdoğan ve şürekası 'kandırıldım, Allah affetsin!' kotasını çoktan doldurdu. Bugün ne Erdoğan’a, ne şürekasına, ne de TÜİK gibi kurumlara zerre güven kalmamıştır. Artık yapılması gereken bellidir. Biran evvel sandığın milletin önüne konması. Milletin hakemliğine başvurulması. Türkiye'miz ancak; yeni kadrolarla, yeni kurallarla, yeni kurumlarla düzlüğe çıkabilir.”

 

10 Ara 2021 - 13:50 Ankara- Siyaset