Engin Özkoç: "TÜİK Başkanı kimden ve ne için korkuyorsun"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’e alınmamasına; “Kimden emir alarak yaptınız? Saraydan mı? TÜİK Başkanı milletin temsilcilerini kabul etmiyorsa saraya mı hizmet ediyor? Demir kapıları millete kapatmakla sakladığınız şey nedir? TÜİK Başkanı kimden ve ne için korkuyorsun” tepkisi gösterdi. Özkoç, önümüzdeki pazartesi başlayacak bütçe görüşmelerini işaret ederek “TÜİK Başkanı, milletin Meclis’ine hangi yüzle gelecek” sorusunu sordu.

Video için play'e tıklayın

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’e alınmamasına ilişkin şunları söyledi:

“BU NASIL BİR AYMAZLIKTIR: Bugün çok ilginç bir olay yaşadık. Türkiye Cumhuriyeti’nde belki de benim bildiğim ilk defa böyle bir olay yaşanıyor. Asgari ücret, neye göre belirleniyor? Aslında TÜİK’in yaptığı enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalar baz alınarak belirleniyor. TÜİK’in sarayın rakamlarını açıkladığına dair kuşkuya düşürsek, doğrusunu nereden öğreneceğiz? TÜİK, ‘aylık 3.51, yıllık 21.31; enflasyon rakamları budur’ diyor. Fakat TÜİK’ten farklı olarak, Enflasyon Araştırma Grubu, ‘aylık 9,91, neredeyse üç katı; yıllık 58.65’ diyor. Peki gerçek hangisi? Doğru rakamı biz nereden öğreneceğiz? Devlet kurumlarla var. Biz muhatap olarak devletin kurumunu baz alırız. Sevgili Genel Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu, kendi özel kalemine ricada bulunarak demiş ki ‘TÜİK Başkanı’ndan randevu alın’ demiş. Dün aramışlar kendilerini. Bir telaş, ‘sonra döneceğiz’ demişler. Daha sonra, Türkiye’nin ana muhalefet partisi lideri, genel başkanına ‘sizi misafir edemeyeceğiz’ diye randevu talebini geri çevirmişler. TÜİK, Türkiye’nin ana muhalefet genel başkanını, ‘sizi misafir edemeyeceğiz’ diye geri çeviriyor. Bu nasıl bir aymazlıktır, bu nasıl bir devlet adamı tavrıdır? TÜİK’in cevap vermekten korkuyor olduğu şey nedir? Ben soruyorum: Neden korkuyorsun, neden çekiniyorsun, neyi gizliyorsun? Ana muhalefet partisine söyleyemeyeceğin şey nedir?

TÜİK BAŞKANI KİME HİZMET EDİYOR: Ancak Kemal Kılıçdaroğlu; memurun, işçinin, emeklinin hakkını korumak için, bir başka neden aramaksızın TÜİK’in kendi internet ana sayfasından yaptığı açıklamaya dayanarak, TÜİK binasını ziyarete gidiyor. Bu açıklamayı TÜİK’in ana sayfasındaki açıklamayı okuyorum. ‘Bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız merkez başkanlığına başvuruda bulunabilir, gelebilir veya bölge müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz.’ Şimdi ne yapıyoruz? Kemal Kılıçdaroğlu, burada yazan beyana uygun olarak merkez binasına gitme kararı alıyor, arkadaşları ile beraber. Ancak, gittiğimizde orada korkunç bir manzara ile karşılaşıyoruz. TÜİK’in genel giriş kapısında değil, bahçe kapısı kapanmış. İki görevli, ‘kusura bakmayın biz sizi içeri alamayız’ diyor. İkisinin de rengi sapsarı. Buradan her ikisine de Sayın Liderimiz Kılıçdaroğlu’nun sevgi ve selamlarını gönderiyorum. Onların bu olayla ilgili hiçbir sorumlulukları olmadığını biliyor, onları sevgiyle kucakladığını ifade etmek istiyorum. Ancak bizi içeri almayan TÜİK Başkanı’na karşı sormamız gereken sorular var. Kimden emir alarak yaptınız? Saraydan mı? TÜİK Başkanı, milletin temsilcilerini kabul etmiyorsa, millete değil de saraya mı hizmet ediyor? Devletin kurumunun demir kapılarını millete kapatmakla sakladığınız şey nedir? TÜİK Başkanı kimden ve ne için korkuyorsun? Merkez Bankası ile ilgili Cumhurbaşkanı, ‘randevun kabul edildi, çünkü diktatörlük söz konusu olsaydı, bağımsız bir kurum olmamış olsaydı geriye çevrilmiş olurdu.’ Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı sözüne dayanarak soruyoruz. TÜİK bağımsız değil midir? Millete değil de saraya mı bağımlıdır? Bu emri veren Recep Tayyip Erdoğan mıdır? Bunu hem Recep Tayyip Erdoğan, hem de TÜİK Başkanı derhal açıklamalıdır.

HANGİ YÜZLE GELECEKSİN?: Eğer bir kurumun başkanı, ana muhalefet partisi liderine, ‘Sizi misafir etmeyi reddediyorum’ diyorsa; şimdi bütçe başlayacak bütçe görüşmelerinde TÜİK Başkanı, milletin Meclisi’ne hangi yüzle gelecek? Kesinlikle reddediyoruz. Bağımsızlığını kaybeden bir başkanın gelmesini reddediyoruz. O milletin temsilcilerini kucaklayan değil, sarayın emirlerini birebir getiren kişidir. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Eğer millete hizmeti engelleniyorsa millet ve devlet arasında ayrım oluşturuluyor demektir.

MİLLETİMİZ DEMİR KAPILARI AÇACAK: Kılıçdaroğlu, hak, hukuk, adalet yürüyüşüne devam ediyor. Enflasyon rakamlarını aşağı çekerken emeklinin, emekçinin, işçinin, çiftçinin hakkını yemek için girişimde bulunanlara karşı sonuna kadar mücadele etmeye devam edecek. Demir kapılar bugün kapanabilir, milletimiz sandıkta demir kapıları açacak. Bunun için derhal seçim diyoruz. Bunun için daha yoksullaşmadan, devletin bütün kurumları yozlaşmadan derhal seçim diyoruz.

TETİKÇİ SÜLEYMAN SIRANI BEKLE: Bir tetikçi cevap vermiş. İçişleri Bakanlığı’nda oturuyor. Bugüne kadar işlediği suçlar, devletin içinde sorun teşkil etmeye başlamış. Tetikçi Süleyman… Sen sıranı bekle. Gün gelecek, bağımsız mahkemelerde ‘gel buraya Süleyman’ diyecekler. Gün gelecek hesap sorulacak.”

Özkoç, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Suriye Halk Meclisi’nin Hatay açıklamasına ilişkin soruya Özkoç, “Hadsiz bir açıklama yapmış. Eğer yeteri kadar ülkenizin itibarını koruyamazsanız, ülkenizi doğru temsil edemezseniz, bu ülkeyi temsil yetkisi alan hükümet olarak kendinizi küçük duruma düşürürseniz; dışarıdan birileri havlamaya başlar. Suriye başta olmak üzere Türkiye’yi siz ne sanıyorsunuz? CHP var. Vatanını ve milletini seven Millet İttifakı var” yanıtını verdi.

CHP’nin yarınki Mersin mitingine diğer partilerin katılıp katılmayacağına ilişkin soruya ise Engin Özkoç, şu karşılığı verdi:

“Biz tüm siyasi partilere oy veren vatandaşlarımızı, az önce büyük aymazlık içinde olan AKP’ye de oy vermiş ama pişman olmuş ‘artık yetti’ deyip bizimle kucaklaşmaya hazır olan tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Resmi olarak kimseyi davet etmedik ama bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Neden yapıyoruz? Çünkü milletin takati kalmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti itibari yerle bir edilmektedir. Çünkü artık insanlarımız yoksullaşmıştır. Çünkü marketlerde zeytinyağı, un, mercimek kilo ile satılmaktadır. İnsanlar korkunç bir sefalet içindedir. Bunu meydanlarda dile getireceğiz.”

Özkoç; asgari ücretin belirlenmesi sürecinin devam etmesi ve süreç ile ilgili olarak sendikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ziyaret edip etmeyeceklerine ilişkin soru karşısında, şunları söyledi:

“Genel Başkan Yardımcılarımız görüşüyor. Biz devletin bütün kurumlarını kucaklayarak Türkiye için en doğru kararın alınması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. TÜİK, herhangi bir vatandaş için ‘bu binaya gelip sormak istediğin her soruyu sorabilirsin’ diyor. Genel Başkan’ımız ‘gerçek bilgiler nedir senden öğrenmek istiyorum’ diyor. İlk defa ‘her vatandaşa açıktır’ demesine rağmen randevu talebi reddediliyor ve bahçenin demir kapıları kapanıyor. Şimdi böyle bir hak hangi kurumda olabilir? Böyle bir aymazlık nasıl yapılabilir? Bu bizi engelleyemez. Diğer kurumları da muhatap alıyoruz, almaya devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni yol haritasını” anlatırken “Çin böyle büyümüş” açıklamalarının anımsatılması üzerine de Özkoç, şunları söyledi:

“Çin işi Japon işi bunu yapan bir kişi.’ Kafasını karıştırmışlar. O artık ne söylediğini bilmiyor. Milletin gözünün içine baka baka söylüyorum. Bir yalan bu kadar açık söylenir mi? ‘Faizi indireceğim’ diyor. Buradan soruyoruz. Peki, beşli çeteye köprüleri yaptırırken, havaalanını yaptırırken, ne üzerine imza attın? Dolar üzerinden. Ne vaat ettin? ‘Yolcu geçmezse aradaki farkı dolar üzerinden ödeyeceğim’ dedin. Doları yükselterek en çok kimin cebine para sokuyorsun? Beşli çetenin cebine sokuyorsun. Bu beşli çete sadece kendi şirketlerine mi bu paraları alıyor? Bunda hiçbir elin var mı yok mu? Bunu artık açıklamak zorundasın. Bu kadar milleti mağdur edip, bu kadar milyarder ediyorsan, senin gerçek ilişkin nedir, açıklamak zorundasın. ‘Faizi indireceğim’ deyip de senin yurt dışına olan borçların durumu nedir? Dolarla değil mi? İngiltere’deki faiz lobilerine saatte 1 buçuk milyon dolar ödüyor musun? ödüyorsun. 45-50 milyar TL borçlar artıyor. Yurt dışındaki faiz baronlarını trilyoner yapıyorsun. Faiz lobilerine sana yapılan hangi dayatmayla ‘evet’ dediysen, bu dünyada bilinmeyen ekonomik modeli, neden dayattığını açıklamak zorundasın.”

03 Ara 2021 - 19:22 Ankara- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberma Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberma hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberma editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberma değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Haberma, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi


Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?