Özgür Özel: ''Dedelerimiz, dedelerimizin dedeleri ve babalarımız CHP’liydi. Burası baba evi''

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin 98’inci kuruluş yıldönümünde, “Dedelerimiz, dedelerimizin dedeleri ve babalarımız CHP’liydi. Burası baba evi. Artık baba evine dönme zamanıdır. Biz CHP’liler olarak, gelene kapımız sonuna kadar açık” dedi.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. yıldönümü, Manisa’da törenle kutlandı. CHP Manisa İl Başkanlığı, Şehzadeler ilçesi Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törene CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile partililer katıldı.

Törenin ardından konuşma yapan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balalan ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel hem AKP iktidarını eleştirdi hem de önümüzdeki seçimler için seçmene çağrıda bulundu.

İL BAŞKANI BALABAN: “ÖNÜMÜZ AÇIK. HALK BİZİ BEKLİYOR”

Semih Balaban, CHP’nin Kuvay-ı Milliye’nin devamı olan antiemperyalist, devrimci bir hareket olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi, ilk kongresi olarak 4 Eylül Sivas Kongresi’ni tarihe altın harflerle yazmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi, savaş meydanlarında kurulan, Kuvay-ı Milliye’nin devamı olan antiemperyalist, devrimci bir harekettir. 4 Eylül Sivas Kongresi ile başlayan süreç, Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla tamamlanması, Lozan’ın imzalanması ve en önemlisi 1923’te Cumhuriyet’in ilanı, 1923-1950 arasında da Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine çıkartan büyük devrimlerinin yapılması. Hepsi Cumhuriyet Halk Partisi’nin eseridir. Bu ülkede demokrasinin kurumsallaşması, çok partili sisteme geçilmesi yine partimizin eseridir. Kurucumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Benim iki büyük eserim vardır. Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri de Cumhuriyet Halk Partisi,’. Ne mutlu Cumhuriyet Halk Partili olana. Genel başkanımızın da dediği gibi çalışacağız. Birlik ve beraberlik içinde, hep birlikte omuz omuza AKP faşizmine, tek adam rejimine karşı mücadeleyi yükselteceğiz. Önümüz açık. Halk artık bizi bekliyor. Halkla birlikte halkın iktidarını kuracağız. Halkın ve Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkacağız. Bu ülkede yeniden güzel günleri göreceğiz.”  

ÖZEL: “TEK ADAMLARIN KARŞISINDA OLDUK”

CHP Grup Başkanvekili Özel de partisinin kurulduğu günden bu zamana kadar birçok eleştirilerle ve haksız ithamlarla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“98’inci yaşımızı kutluyoruz ama nüfus kayıtlarına ve resmi kayıtlara göre böyle. Esasen çok daha öncelere dayanan, temelinde Milli Mücadele olan, temelinde Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri olan, hatta bugün Atatürk’e husumet besleyen bazı iktidar partisi yöneticilerinin deyimi ile ‘150 yıldır karşı karşıya’ dedikleri bir akımın temsilcileriyiz.

150 yıla gidildiğinde Jön Türkler ve büyük bir mücadele var. Hatta Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle ‘Milletimize 200 yıldır istikamet dayatıyorlar’ dediği yerde 1808 Senedi İttifak var. Yani tek adamın yetkilerinin ilk kez tartışmaya açıldığı, ilk kez batılılaşma, çağdaşlaşma, ilk kez alınan verginin nasıl kullanılacağı ile ilgili yaklaşımların, evrensel kazanımların Türk toprakları olan Osmanlı topraklarındaki ilk adımı var. O günden beri biz demokrasiyi, çoğulculuğu, meclisi özleriz. Biz hep konuşmanın, mücadelenin, birlikte karar almanın ve tek adamların karşısında olduk.

“ONLAR İSKİLİPLİ ATIF HOCA’NIN TARAFINDAYDILAR”

İtiraf ifadesiyle Numan Kurtulmuş, ‘150 yıldır öbür akım karşımızdaydı’ dedi. Biz bu tarafta mücadele ediyorduk, karşımızda Atatürk’ün Nutuk’unda bahsettiği dokuz zararlı dernek vardı. Karşımızda her zaman ülkeyi paçasından aşağıya çekmek isteyenler, ‘yetki tek adamda olsun, o hem devletin hem de ilamın başı olsun, yargıya da yürütmeye de o karar versin, onun söylediği kanun olsun’ diyenler vardı. Biz onların karşısında hak hukuk ve demokrasi diyen taraftaydık. Büyük bir mücadele veriyorduk. Onlar İskilipli Atıf Hoca’nın tarafındaydılar. Biz Kubilay’ın tarafındaydık. Geldiğimiz noktada bu mücadele sürmeye devam ediyor. Biz bulunduğumuz taraftan memnunuz. Onlar da bulunduğu tarafı açıkça ifade ediyorlar.

“ATATÜRK’E LAF SÖYLEMEYE KORKUYORLAR”

Bugün siyasi tarihlerindeki en önemli meziyetleri takiye olan bir parti, bir noktada takiyeye devam ediyor. Nedir o takiye, Atatürk’e laf söylemeye korkuyorlar, Atatürk’ün adını anıyorlar. Oysa bunların geleneklerinde, Atatürk için saygı duruşunda ve İstiklal Marşı’nda ayağa kalkmamak var. Onların tarihlerinde bunlar var. Ama bugün toplumun yüzde 95’i ‘Atatürk’ü seviyorum. Bu ülkeyi kurtaran ve kuran Atatürk’tür’ dediği için Atatürk’ü karşılarına almaya korktuklarından, Ulu Önder’in mücadele arkadaşlarına, Cumhuriyet’in diğer kurucu babalarına, kadrolarına ve kurucu irade olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne saldırıyorlar.

Bugün CHP’lilere küfür edenlerin, aşağılayanların, haklarında haksız ithamlarında bulunanların temel derdi, bugünkü Cumhuriyet Halk Partililer değil. Temel dertleri Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusudur. Bugün İsmet Paşa’ya küfür eden, Atatürk’e edemediği için etmektedir. Bugün Cumhuriyet’in kahramanlık mücadelesindeki bazı sayfaları görmezden gelenler, Çanakkale Savaşı’nı Atatürksüz kutlayanlar, meydan muharebeleri olmadığı gibi göstermeye çalışanlar, büyük destanı ve destanın başındaki O büyük insanı hazmedemediklerindendir.

Onların fikir babaları, onların taziyelerine koştukları fesli Deli Kadirler ile onların gerçek ideolojilerini temsil edenlerdir. Ancak onlar, bunlardan daha dürüstlerdir. Çünkü onların fikir babaları, Atatürk’e duydukları husumeti gizlememektedirler. Bunlar husumet duymaktadır. Onlar, Atatürk’e husumet besleyenlerin cenazesine beş bakan yollayanlar, ‘Atatürk heykelleri yerlerde sürüklenecek’ diyen adama muhabbet besleyip övgü düzenler, milletten korktukları için iş Atatürk’e gelince mesajlarında Atatürk’ün adını 15-20 senedir anar olmuşlardır. Milletimiz bunu görmektedir.”

“HUZURU KAÇAN BİLİR Kİ SIĞINDIĞI BABA EVİNDE İÇECEK BİR TAS ÇORBASI VARDIR”

Geçmişte bunları demokrat sanıp, bunları iyi sanıp veya ‘bunlar ekonomiyi düzeltecekler’ diye düşünüp oy vermiş ya da CHP dışında iktidar partisi veya onun destekçilerine oy vermiş vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunuyorum. Herkes baba evinde doğar. Hepimizin dedelerimiz, dedelerimizin dedeleri ve babalarımız CHP’liydi. Burası baba evi. Kimi evlenir gider, kimisi iş kurar, kimisi ev değiştirir gider. Ama bir baba evi vardır. Bilirsin ki o baba evinde çorba kaynamaktadır, duman tütmektedir. Evinde huzuru kaçan bilir ki sığındığı baba evinde içecek bir tas çorbası vardır. Gün bugün. Artık baba evine dönme zamanıdır. Biz CHP’liler olarak, gelene kapımız sonuna kadar açık. Dönüp gelenin yeri, evin baş köşesidir, başımızın tacıdır. Gelene niye geldin veya nereden geldin diyemeyiz. Bu evin tapusu ne genel başkanımıza ne de ondan önceki başkanlara kayıtlı. Bu evin tapusu sadece bir kişini üzerine kayıtlı, o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Baba evinin sahibi. Atatürk’ü seviyorum diyen herkese söylüyoruz.

“TELEVİZYONLARDA ÖNÜNE GELENE TERÖRİST DİYENLERE BAKMAYIN”

Atatürk’ün kurduğu bu baba evi, Cumhuriyetin ikinci yüzyılını, birinci yüzyılındaki güvenle, azimle ve inançla yeniden başlatmak istiyor. İlk 10 yılda ülke nasıl şahlandıysa, ilk 30 yılda ülkelerin yapamadıklarını yaptıysa aynı azim, kararlık, dürüst ve namuslu kadrolarla mücadele etmeye hazırız. Yalandan ve hileden korkarız. Bir gerçeklik vardır CHP’de. 42 yıldır iktidar olmamış ağız tadıyla. Bugün konjonktürel partiler insanları bir arada tutabilir. Onların macunları ve harcı ebetteki terfiler, ihaleler, çıkar iş birlikleri olabilir. CHP ile iktidar partisi arasında anketlerde hiçbir fark yok. Birisinin elinde Türkiye’nin bütün imkanları, bir parti ise 42 yıldır iktidarda değil. Ama bizi bir arada tutan vatan, millet, bayrak ve Atatürk sevgisidir. Televizyonlarda önüne gelene ‘terörist’ diyenlere bakmayın. Onların teröristlerle nasıl iş tuttuklarını biliriz. Önüne gelenlere ‘hain’ dediklerine bakmayın. Dün ‘hain’ dediklerinin bugün koluna nasıl girdiklerini biliriz. Gerçekten bu ülkeyi seven ve bu ülkenin yarınlarına inan herkesi, iktidarı değiştirmek isteyen herkesi CHP ile birlikte yürümeye davet ediyoruz. Herkesi baba evine davet ediyoruz.”

09 Eyl 2021 - 15:41 Manisa- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberma Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberma hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberma editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberma değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haberma, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi


Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?