Ak Parti Grup Başkanvekili Muş'tan Milletvekili Öztunç'a Cevap

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un gündeme getirdiği Afşin Elbistan Termik Santrali sorununa cevap verdi.

Video için play'e tıklayın

Grup Başkanvekili Muş, milletvekili Öztunç'a konu hakkında açıklamada bulunduğu belirterek, ''Kendi görüşünden adım atmıyor. Eğer ki bak yargıtay var, danıştay var, anayasa mahkemesi var. Eğer bu yapılan düzenleme kendisinin iddia ettiği gibi 31.12.2019 tarihinde süresi dolacak olan filitreme ile alakalı bu zamanın uzatıyorsa biz hemen ilk anda bunla alakalı kanun teklifini vermeye hazırız.'' dedi. 

Kahramanmaraş Milletvekilleri tarafından ise konu ile ilgili şu açıklama yapıldı: 

''17 temmuz 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104. Birleşimi 102 sıra sayılı kanunun görüşmelerinde özellikle 32. Madde üzerinde Kahramanmaraş kamuoyunda Afşin -Elbistan termik santralinin özelleştirilen kısmının işletmecisine baca filtresi yapılması ile ilgili sürenin üç yıl daha uzatıldığına dair bazı tereddütler konuşulması üzerine, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak bu tereddüdün giderilmesine yönelik bir dizi çalışma yapılmıştır. Bunları Kamuoyuna paylaşıyoruz.

Afşin -Elbistan termik santralinin özelleştirilen kısmında işletmeciye baca filtresi yapması için kanunen verilen süre 6446 sayılı yasanın geçici 8. Maddesinde düzenlenmiş ve bu süre 31.12.2019 olarak tereddüte yer verilmeyecek şekilde belirlenmiştir.

17.07.2019 sayılı birleşimde görüşülen 32. Madde de üç yıllık süre getiren iş ve işlemlerin içinde Afşin -Elbistan termik santralinin olmadığı ,KAPSAMINDA Yenilenebilir enerji tesisleriyle yeni kurulacak ve yerli kömürle çalışacak tesislerin sayılmış olmasına rağmen bu konudaki yanlış anlamalara meydan vermeyecek şekilde maddenin yeniden ihdas edilmesi için Kahramanmaraş Milletvekillerimizce maddenin değiştirilmesine dair önerge verilmiş ve bu talebimiz hem Ak Parti Grubunuz hem de, Bakanlığımızca uygun görülmüştür ve TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek madde DEĞİŞİKLİK TEKLİFİMİZLE BİRLİKTE KANUNLAŞMIŞTIR .

Bununla ilgili önergemizi ve Konuya ilişkin Grup Başkan Vekilimizin konuşmasını kamuoyumuzla paylaşıyor. Kahraman şehrimizin bütün evlatlarının haklarını savunmak ve onların huzurunu temin etmenin başlıca görevimiz olduğunun bilinmesini isteriz.

Bu vesileyle başta Grup Başkan Vekilimiz Mehmet Muş ,Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal, Milletvekillerimiz Celalettin Güvenç ,İmran Kılıç , Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal ve Ahmet Özdemir’e teşekkür ederiz. Kahraman hemşehrilerimize ve aziz milletimize arz olunur.''


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi


Anket Hangi Milletvekili Halka Daha Yakın?