CHP'li Öztunç'tan "NAe Sao Paulo" mektubu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İzmir Aliağa'da sökülmek üzere yola çıkan ve asbest içeren NAe Sao Paulo adlı geminin Türkiye'ye gönderilmesi işleminin durdurulması için, Brezilya'nın Ankara Büyükelçisi Carlos Martins Ceglia'ya mektup yazdı.

CHP'den yapılan açıklamaya göre, Öztunç, mektubunda, söz konusu uçak gemisinin Fransa tarafından uzun yıllar nükleer denemelerde kullanıldığı, asbest ve radyoaktivite dahil olmak üzere önemli miktarda tehlikeli ve zararlı atık içerdiğini ifade etti.

Türkiye kamuoyunda olaya yoğun tepki verildiğini belirten Öztunç, şunları kaydetti:

"İki ülke açısından hukuki sorumluluklar doğuracak olan NAe Sao Paulo adlı nükleer savaş gemisinin Türkiye'ye gönderilmesi işleminin bir an önce durdurulması, bahsi geçen tedbir kararı gereğince geminin ülkeniz sınırlarına geri çağrılması için gerekli adımları atmanızı talep ediyoruz. Demokratik kamuoyu ve sivil toplum 'Aliağa, dünyanın çöplüğü olmayacak.' şiarıyla söz konusu geminin Türkiye sınırlarına getirilmesine karşı hak arayışına girmiştir. Önümüzdeki günlerde bu yönde yargı yoluna da başvurulacaktır."

09 Ağu 2022 - 13:54 Ankara- Siyaset