KSÜ Tıp'ta bu da oldu! Son kullanım tarihleri geçen ilaçları kullandılar

İddiaya göre KSÜ hastanesinde yatan hastalara yapılan iğnelerin son kullanım tarihlerinin geçtiği, bir hemşire tarafından tesadüfen fark edildi. Ampul üzerindeki etiketlerde son kullanım tarihleri 2020 yazarken, ampulün camına işlenmiş son kullanım tarihlerinin 2013, 2018 gibi tarihler olduğunu fark eden hemşire ilgili kişilere bildirdi. Ancak iddiaya göre o ilaçların hastalarda kullanılmasına devam edildi.

Büyütmek için resme tıklayın

KAHRAMANMARAŞ Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde yatan hastalara son kullanım tarihileri geçen ve üzerlerine yeni tarihli etiketlerin yapıştırıldığı iğnelerin yapıldığı ortaya çıktı. Hastaneden yapılan açıklamada Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun ilaçların kullanımına onay verdiği, 9 ay sonra da aynı kurumdan gelen yazıyla toplatıldığı belirtilirken, olayı ortaya çıkaran Kahramanmaraş Sağlık Dünyası Derneği Başkanı Hanifi Çöplü ise son kullanım tarihi geçen ilacın 5 kalem olduğunu ancak hastanenin 1 kalem ilacı iade ettiğini öne sürerek, "Bu ilaçlar eğer kullanıma müsaitse neden toplatıldı? O ilaçlar kaç hastada kaç adet kullanıldı?" dedi.

İddiaya göre KSÜ hastanesinde yatan hastalara yapılan iğnelerin son kullanım tarihlerinin geçtiği, bir hemşire tarafından tesadüfen fark edildi. Ampul üzerindeki etiketlerde son kullanım tarihleri 2020 yazarken, ampulün camına işlenmiş son kullanım tarihlerinin 2013, 2018 gibi tarihler olduğunu fark eden hemşire ilgili kişilere bildirdi. Ancak iddiaya göre o ilaçların hastalarda kullanılmasına devam edildi.

"TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU ÖNCE ONAY VERDİ, 9 AY SONRA TOPLATILMASINI İSTEDİ"

Geçen sene ortaya çıkan ve sağlıkçıların WhatsApp yazışmalarında da geçen iddialarla ilgili KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, resmi internet sitesinden bir açıklama yayınlandı ancak bir süre sonra açıklama, metin içerisinde yapılan değişikliklerle yenilendi. Açıklamada Daizyn isimli ilacın son kullanma tarihinin geçtiğinin ortaya çıkmasının ardından bilgi verdikleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun ilaçların kullanıma uygunluk verdiği ancak aynı kurumdan 9 ay sonra gelen yazıya istinaden de toplatıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Daizyn 45.5 mg/2 ml İ.M./İ.V. Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul isimli ilaçların bir kısmında üzerindeki etiketlerinde yer alan bilgiler ile ampul camına işlenmiş parti numarası ve son kullanma tarihi bilgisinde farklılık olduğu görüldüğü anda ilaçların kullanımı durdurularak toplatılmış 19 Haziran 2019 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na ve tedarikçi firmaya bu durum ile ilgili başvuruda bulunulmuştur. "Bilindiği üzere Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ilaç, tıbbi cihaz ve ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimini yapmaya gerektiğinde toplatmaya imha etmeye veya ettirmeye piyasadaki ürünler için güvenlilik bildirim yöntemlerini belirlemeye gerekli bildirimleri yapmaya laboratuar analizlerini yapmaya veya yaptırmaya yetkilendirilen kamu kuruluşudur. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından “…parti numarası ve serileri belirtilen boş ampullerin kullanılmasına uygunluk verildiği, ampul üzerindeki baskılı parti no ile ampul üzerine yapıştırılan etiketteki parti no’ ların ekteki gibi olması durumunda piyasada bulunmasının taraflarınca uygun bulunduğu” 1 Temmuz 2019 tarih ve E.102853 sayılı yazı ile bildirilmiştir. Buradan ''Daizyn 45.5 mg/2 ml İ.M./İ.V. Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul'' ampul üzerindeki baskı tarihi ilacın dolum tarihi değildir. Ampul üzerine yapıştırılan etiket tarihi esas alınması gereken tarihtir. İçerisinde parti numaraları farklı Daizyn eski tarihli Ampul baskısı bulunan ilaçların 10 Mart 2020 tarihli Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun geri çekme işlemi yapılan parti numaraları yazısına istinaden hastanemizde ilgili partili ilaçların tamamı toplatılmış ve iade edilmiştir. Tamamı aynı olmayan parti numaralarından bahse konu Daizyn Ampullerden 9225 Adeti Yeni İsviçre Sağlık Hizmetleri İpek İlaç Ecza Deposuna hastanemiz İşletme Müdürlüğü tarafından iade faturası kesilerek iade edilmiştir. Hastanede bekletilmesi veya iade edilmeyerek bedelinin alınmaması söz konusu değildir."

YENİLENEN AÇIKLAMADA "PARTİ NUMARASI VE SERİLERİ BELİRTİLEN BOŞ AMPULLERİN KULLANILMASINA UYGUNLUK VERİLDİĞİ" İFADESİ ÇIKARTILDI

Ancak internet sitesindeki açıklama bir süre sonra yenilendi. Yenilenen açıklamada, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan gelen yazıyla ilgili bölümdeki bazı ifadeler çıkarılırken, kuruma 'Şikayetlerin' olduğu eklenerek şöyle denildi:

"Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve ilgili firma ile söz konusu tarihte yapılan yazışmalardan anlaşılacağı üzere, firma tarafından geçmiş tarihlerde ithal edilmiş ancak o tarihlerde dolumu yapılamamış ampullere, ilaç dolumunun yapıldığı sonraki tarihe uygun etiket yapıştırılmıştır. Firmanın bu işlemi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun uygunluk vermesine istinaden yapılmıştır. Bu nedenle ilacın tarihi ampul üzerine yapıştırılan etikette yer alan tarihtir. 10 Mart 2020 tarihli Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun yazısında, ampul üzerinde ve etikette yer alan tarihlerin farlı oluşu ile ilgili kuruma ulaşan çeşitli şikâyetler dikkate alınarak söz konusu ilacın yazı ekinde belirtilen parti numaralı olanlar hakkında geri çekme kararı alındığı bildirilmiştir."

"EĞER KULLANIMA UYGUNSA NEDEN TOPLATILDI?"

Son kullanım tarihleri geçen ilaçların hastalara kullanıldığını ortaya çıkaran Kahramanmaraş Sağlık Dünyası Derneği Başkanı Hanifi Çöplü ise hastanenin yaptığı açıklamanın skandal olduğunu söyledi. Açıklamada olayın çok basit gibi yansıtıldığını kaydeden Çöplü, şöyle devam etti:

"Bu, hemşirelerin dikkati sayesinde ortaya çıktı. Kendi aralarındaki yazışmalarda da geçiyor. 5 kalem ilacın son kullanma tarihlerinin aslında 2013, 2018 gibi tarihler olduğu ama üzerlerine farklı bandrol yapıştırılıp tarihlerin uzatıldığı görülmektedir. 2013 ile 2020 arasında bir tarih var ancak hastane tarafından yapılan açıklamada bandrol üzerindeki tarihin dikkate alınması gerektiği belirtiliyor. Bu ilaçlar eğer kullanıma müsaitse neden toplatıldı? Eğer kullanıma müsait değilse Sağlık bakanlığı aracılığıyla 'Uygundur' raporu verildiği söyleniyor. Biz de buradan şunu soruyoruz. Eğer bu uygunluk varsa 5 kalem ilaç adına uygunlu raporu gönderildi mi? Bu ilaçların hepsi toplatıldı mı? O ilaçlar kaç hastada kaç adet kullanıldı? Kendileri tutarların geri alındığını söylemiş ama karşı tarafa herhangi bir yaptırım yapıldı mı, dava açıldı mı? Hastanede bu ilaçları alan birim sorumluları bunları alırken neden dikkat etmedi? Bu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma yapıldı mı? Bunlar bizim için önemli. Çünkü burada insan sağlığı, hasta hakları var. Bildiğimiz kadarıyla bu ilaçların birçoğu alerji ilacı Yani bir insan alerji oldu hastaneye geldi, o ilacın uzun tarihli olması nedeniyle hiçbir işe yaramayacak, belki o hasta hiçbir tedavi almadan hastaneden gitmiş olacak. Bunun yanı sıra SGK bunların ücretlerini hastaneye ödüyor. Yani burada bir zarar ziyan var."

"1 İLAÇ DEĞİL, 5 İLAÇ"

Hanifi Çöplü ayrıca, hastaneden yapılan açıklamada Daizyn ilacın toplatıldığını ancak onun dışında son kullanma tarihi geçtiği halde hastalarda kullanılan 4 farklı ilacın da olduğunu öne sürerek, "Hastaneden yapılan açıklamada 1 kalem ilaçtan bahsediliyor ama son kullanım tarihi geçen 5 kalem ilaç var ve bununla ilgili de açıklama yapmaları gerekiyor. Üniversite hastanesi şehrimizdeki tek 3'üncü basamak hastane yani insanların en zor anlarında ilk gidecekleri hastane. Doğal olarak da bu hastanedeki tedavinin dört dörtlük olması gerekir. Bu ilaçların kaç bin adet alındığını, kaçının iade olduğunu, kaç adetinin kullanıldığını ve ilgili kişiler hakkında gerekli soruşturma açılıp açılmadığını soruyoruz ve cevabını bekliyoruz" diye konuştu.

19 Tem 2021 - 11:20 Kahramanmaraş- Sağlık