İnkübasyon Nedir?

Kısaca anlatayım Kahramanmaraş tabiriyle cücük çıkartmak. Hiçbir zaman doğum günümü önemsemedim ama anam babam ömürleri uzun olsun hep doğum günümü hatırlattılar. Bir keresinde akşam oldu ama halen aramadılar. Ben de muziplik olsun diye akşam aradım. Ana 12 haziranda ne oldu dedim. Annem de oğlum gurk (anaç tavuk) yatırdık ne oldu ki diye önce benimle dalgasını geçti sonra da uzun hayırlı ömür duasını yineledi. Dualarının üzerimde olduğunu bilmek beni sürekli rahatlatır. Oysa ben tüm hayatı çalışmak üzerine olan hayırsızın tekiyim.

Gelelim inkübasyona. Terim olarak incelemeden önce nereden geldiğine bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Roma İmparatorluğu’nda insanlar yeni bir fikre ihtiyaç duyduklarında tapınaklara kurbanlar adayarak bizdeki karşılığı bir nevi istihare olan bir eylem gerçekleştirirmiş. Bunun adına “incubatio” derlermiş. Askilepios (Yunan mitolojisinde tıp ve sağlık tanrısı)’un yılan suretinde hayat bulduğuna inanan bu kişilerin sembolizminin günümüzde tıpla ilgili pek çok logonun şekillenmesinde kendisini gösterdiğini görüyoruz.

Günümüzdeki karşılığı ise kuluçka demek. Hazır bahsi geçmişken vaktini yıllar boyunca aynı oyunu oynamakla geçiren ve işi çıksa bile masadaki yerini başkasına emanet ederek kahve köşelerinde hayatını geçirenleri de düşünmüyor değilim. Sadece bir önerim var. Tavuk yirmi bir gün boyunca yumurtanın üzerinde sizler kadar vakit geçirmiyor. Başka bir ifadeyle oyundayken altlarına yumurta alsalar annelik duygusunu tatmaları mümkün.

Gel gelelim bizim meramımıza. İnkübasyon (Kuluçka) merkezleri fikri olan kişilerin olgunlaştırmak için kullanabilecekleri bir ortam. Kendi fikrinizi zenginleştirirken rehberlik hizmetlerinden faydalanarak fikrin ticarileşmesinde veya gelişmiş hale getirilerek projelendirilmesinde kullanılabilecek bir yer. Çalışma ortamı olmayanlar için biçilmiş kaftan. Gel dersini çalış, internet hizmetinden faydalan ve fikir alışverişi yapmak istersen de senin gibi düşünen pek çok kişinin olacağı ideal ortam. Bunların yanında ne yapmak istiyorsan seninle ilgili kişiselleştirilmiş gelişim programı da ücretsiz sağlanıyor. İnkübasyon merkezlerinde özellikle gençlerin ve yeni işletmeleri geliştirecek olan girişimci adaylarının ofis hizmetleri, ekipman desteği, yönetim desteği, mali kaynaklara erişim, kritik iş ve teknik destek hizmetleri almalarını sağlayan güzel bir ortam. En azından mevzuat bu şekilde olması gerektiğini söylüyor.

Halihazırda pek çok teknokentin böyle olanakları var. “Maker lab” şeklinde binası da dahil olmak üzere kalkınma ajansları tarafından desteklenmiş olanların yanında, AB destekli olarak kurulmuş ve sosyal medya reklamları ile kendilerine faydalanıcı arayanlar da var. En güzel örnekleri de genelde belediyeler tarafından desteklenmiş. Bu kadar ağzımızı sulandıran olanaktan bahsetmişken kişiyi bizde böyle imkân yok diyerek açıkta bırakmak bize yakışır mı? Elbette hayır! Bizde de var tabii ki. Başka bölüm mezunu olup, sonra kendisini yazılım alanında geliştirmek isteyenlerin yanında pırıl pırıl gözlerle bize bakan liseli e-oyun geliştiricileri halihazırda burada çalışıyor. En güzeli de Teknokentte onlar çalışırlarken biz ayrıldığımızda emanet ettiğimiz güvenlik görevlisi arkadaşlar üzerlerine titriyor ve “hocam bunlar memleketin geleceği” cümlesini duymak çok keyifliydi. Burada üç boyutlu yazıcı, bilgisayar ve elektronikle ilgili biraz malzeme var. Buranın donatımı için ihtiyaç listesi hazır. Projelendirip tedarikini hedefliyoruz. İlerleyen zamanda orasının yetmeyeceğini düşündüğümüz için inkübasyon merkezinin ayrı bir binasının olması için uğraş veriyoruz. Memlekete faydalı bir şey yapmak isteyenlerin adını gururla taşıyacak bir merkez hayali var içimizde. Burası canlanırsa Ar-Ge kültürünün altyapısı tamamlanmış olduğu gibi sürdürülebilirliği de sağlanmış olacak. İnsan kaynağını burada değerlendirmek mümkün olacağı gibi yüksek gelire sahip çalışanları diğer illerden getirmekte zorlandığı için daha fazla istihdam olanağı oluşturmaya çalışan faal firmalarımızın da problemi böylece çözülmüş olacak.

İnkübasyon süreçlerine dahil olmak için kişi Teknokentin web sitesini kullanarak proje fikrini beyan edip yönetimin uygun görmesi halinde çalışmaya başlıyor. Her apartmanın altında çiğ köfteci bulunan yere yeni bir tane açma fikri pek kabul görmese de NFT tasarlayarak nasibinde varsa bir anda kripto para zengini olma gibisinden fikirler destekleniyor. Bu kapsamda üniversitede özellikle son sınıfta gerçekleştirilen bitirme tezi ve projelerinin danışman onayı ile burada gerçekleştirilmesi de sağlanabiliyor. Böylece kalbimiz kadar temiz özgeçmişlerimiz zenginleştiği gibi eleman arayanların dikkat edebilecekleri pek çok özelliği de kazanmamız mümkün.

Toplumlar kendilerini yenileyebildikleri sürece rekabetçiliklerini sürdürebilirler. Nitekim meslek envanteri açısından sürekli bir yenilenme söz konusu ve geleceğin mesleklerine göre günümüz gençliğini yönlendirecek olursak aslında ülkemizin geleceğini de garanti altına almış oluyoruz. Son günlerde gerçekleştirilen Teknofest etkinliği aslında toplumun bu konuda çok büyük eğiliminin olduğunu gösteriyor. Ancak yeterli rehberlik sağlanmadığında bu kişiler ihtiyacı fark etmiş oldukları için öğrenilmiş çaresizlik yaşayabiliyorlar. Hayatın gerçekleri de karşılarına dikildiğinde bilmenin verdiği acıyı hissedebiliyorlar. Kassandra her şeyin farkındaydı ve tüm Truva düşmanın çekildiğini ve kendilerine Tanrı’nın böyle bir hediye verdiğini düşünürken O’nu kimse dinlemiyordu. Böylece ayakta duramayacak hale gelene kadar eğlenip sarhoş oldular. Atın içine gizlenmiş olan askerler kapıyı açtığında artık şehir savunmasız haldeydi. Dolayısıyla sistemli şekilde bireylerin kendilerini geliştirebilecekleri ve fikirlerinin ticarileşmesinde doğru yönlendirilecekleri ortamlara ihtiyaç var.

Kısaca özetlemek gerekirse artık inkübasyon merkezinin daha aktif çalışması için çaba göstereceğiz. İlgilenenlerin web sitemiz üzerinden başvurularını kabul ediyoruz. Yer halihazırda kısıtlı ancak ilerleyen zamanda bir problemimiz olmayacak bu konuda. Olan bitenden haberdar etme konusuna gelince. Daha önce araştırma gruplarıyla ilgili toplantı gerçekleştireceğimizi ilan etmiştik. Teknokentin tanıtımı ve araştırma altyapısının sürekliliği açısından önemsediğimiz bir faaliyetti. Katılan hocalarımız ve öğrencilerimizle güzel bir etkinlik yaptığımızı düşünüyoruz. Herkesin ayaklarına sağlık. Mektep açıldıktan sonra bu toplantıları pandemi elverdiği ölçüde yüz yüze gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Araştırma alanlarının haritalandırılması ile ilgili çalışmayı hatırlattık ve güzel geribildirim alma olanağı oldu. Ayrıca onların belirttikleri görüşler ışığında bundan sonraki faaliyetlerin odak noktasını belirlemiş bulunuyoruz. Hocalarımız sanayicilerle workshop tarzında çalıştaylar yapma eğiliminde. Başım gözüm üstüne. Sektörlerle ilgili temsilcileri buradaki ilgili hocalarla buluşturacağımız sonuç odaklı toplantılar plan dahilinde.

Bunun yanında inkübasyon ve Ar-Ge danışmanlığı süreçlerinin daha geniş coğrafyaya yayılması konusunda Elbistan’da görüşmeler gerçekleştirdik. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüzle koordineli şekilde yaptığımız temaslar çerçevesinde ilçenin bu konuda büyük potansiyelinin olduğunu gözlemledik. Misafirperverliği için ilçe belediye başkanımıza, kaymakamımıza, aynı zamanda bizim de yönetim kurulu üyemiz olan sanayi ve ticaret odası başkanına ve siyasi partilerin ilçe başkanlıklarına teşekkür ederiz. Memleket için bir arada söylemden çok eyleme dayanan gayretlerini takdir ettiğimizi söylemeden geçemem. Belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının eğitim ve danışmanlık adına gerçekleştirecekleri bütün faaliyetlere talip olduğumuzu hatırlatmakta da fayda görüyoruz. Bunun için öğretim elemanlarımız potansiyel taşımakta.

Gelecek yazının konusuna gelecek olursak konuşulması gerektiğini gözlemlediğim başka bir konu olan melek sermaye yatırımcılığı üzerine olacak. Toplumun gelişmişlik göstergeleri içinde önemli bir ölçüt olduğu ve yatırım açısından riskin karşılığında etkin planlandığında daha yüksek getiri elde etmeyi sağladığı için bununla ilgili bilgilendirme yapacağız. Japon ev hanımlarının Borsa İstanbul’daki seyri etkileyebildikleri bir ortamda yaşadığımızı hatırlatarak oluşturacağımız sermaye birikimi ile dünyanın bütün ülkelerinin kapımıza geldiği günleri görmeniz temennisiyle. Bana kızacaksanız bu konuda şunu hatırlatmak isterim ki Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU da aynı şeyleri hayal ediyordu. Allah’a emanet.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arif Selim EREN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberma Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberma hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberma editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberma değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haberma, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?