Görüyor musunuz?

Bakmak amaçsız bir eylemi ifade ederken görmek bunun tam aksine ortaya çıkan manzarayı anlamlandırmayı içermektedir. Gören kişi olayın sonuçlarını düşünerek bunun kendisi veya toplum için en iyi şekilde sonuçlanmasını veya devam etmesini sağlamak için çaba sarf ederken bakan kişi sadece kendi beynindeki durumu çözümlemek için amaçsız bir eylem gerçekleştirir.

Gözlem bilimsel yöntemler açısından önemli bir yöntem olup pek çok araştırma fikrinin de ortaya çıkmasını sağlayan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin gözlem becerisi ne kadar yüksek olursa ortama kendini adapte etmekte zorlanmayacağı için istediği gibi yönlendirebilmektedir.

Araç kullanan kişi trafik işaretlerini sürekli takip etmek durumundadır ve takip etmediğinde kazaların ortaya çıkması daha muhtemel hale gelecektir. Bu nedenle olanı biteni sürekli görmek durumundadır. Belirli bir süre sonra yol hipnozu dediğimiz durum ortaya çıkar ve benzer manzaralar sürekli olarak beyne aynı şekilde sunulduğunda da yol şartları değişiklik gösterse de araç kullanan bunların farkında olmamaya başlar. Bu nedenle amaçsız bakmak sadece kişinin önüne konulanla yetinmesine neden olur.

Günlük yaşantınız içinde pek çok şeyi görmek zorundayken rahatınızı düşünerek bakmakla yetinmeyi tercih ettiğinizde rutin bir yaşama sahip olursunuz. Rahata kavuşmanızı sağladığınızı düşünerek aslında gündemi takip etmediğiniz için toplum içinde konuşma kabiliyetinizi yitirmeye başlarsınız. Konuştuğunuzda da geçmiş olayları anlatmaya çalıştığınız için gündemle uyuşmadığı için aslında kendinizi komik duruma düşürmüş olursunuz.

Sonuç olarak başkalarını etkileme için kullanacağınız karizmanız zedelendiği gibi onların sizler için farklı planları olduğunda buna karşı strateji geliştirmekten aciz hale geldiğiniz için yaptıklarının farkında bile olsanız istedikleri davranışları gerçekleştirmek zorunda kalırsınız.

İyi bir gözlemci ortama daha girmeden önce kendisini bu duruma hazırlar. Yedekten maça girmek üzere olan bir futbolcu olduğunuzu düşünün. Takımınız dört sıfır yenik durumda. Dakika doksan artıları gösteriyor ve ayağınıza top geldiğinde sizin süreyi geçirmeye yönelik hareketler yapmanız bir daha kadroda yer bulamamanız için yeterlidir sanırım.

Daha öncesinde olan bitenden haberiniz olmadan yapacağınız hareketler sizin diğerleri ile kıyaslandığınızda bir daha sorumluluk verilemez birisi olduğunuzu düşündürür. Bu nedenle gireceğiniz ortamla ilgili önceden bilgi sahibi olmanızda fayda var. Bu durumda politik davranmanız da gereken durumlar olabiliyor. Nitekim bir keresinde üniversite-sanayi ve kamunun ortaklaşa iş yapmasıyla ilgili bir toplantıya temsilci olarak katılmıştım.

Toplantı sürerken bir vatandaş toplantının yöneticisine hitaben banka hesabında bir miktar para olduğunu, ancak işlerini ilerletmek için makineye ihtiyaç duyduğunu ve desteklenmesi durumunda Kahramanmaraş için bu makinenin bulunmasının sanayinin pek çok ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi.

Makinenin halihazırda o zaman benim bildiğim en az dört şirkette olduğunu, kişinin makinenin fiyatıyla ilgili söylediği rakamın banka hesabında olandan daha az bir meblağ tuttuğunu ve etki açısından aslında belirtilen kadar fark ortaya çıkarmayacağını bilerek tam bilgilendirmeye hazırlanırken toplantıyı yöneten kişi konudan pek de haberdar olmayarak madem vatandaş talep ediyor Ar-Ge desteği kapsamında %70 üniversite %30 da destek sağlayan başka bir kurum karşılasın bu işi bitirin dedi.

Bense bir projenin birden fazla yerden finansmanı olanağının bulunmadığını, talep edilen makinenin de aslında banka hesabındaki ile karşılanabileceğini ifade ettim. Ortam bir anda değişik bir hal aldı ve sanki şahsen kişinin ilerlemesini istemiyormuş gibi algılanmaya başladım. Taş koyan kişi algısının farkında olmaya başlar başlamaz kişinin Avrupa Birliği kapsamında COSME destekleri ile bunu bankadaki parasına dokunmadan da yapabileceğini ifade ettiğimde bu sefer vizyon açan kişi konumuna geldiğinizi hissediyorsunuz.

Böylece algı yönetiminin ne kadar önemli olduğunu görüyorsunuz. Sosyal imaj bulunduğunuz kurumun toplum tarafından ne şekilde algılandığının ortaya çıkarılması açısından önemlidir.

Bu kapsamda basın ve yayın kuruluşlarının yanında kurumun kendi olanaklarını kullanarak sosyal medya ve web sitesi üzerinden neler yapıldığına dair bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ancak ortaya çıkarılacak içerik kurumun kimliğini temsil edeceği için bu noktada profesyonel yönetim ihtiyacı bulunmaktadır. Haberlerin dili ve üslubu sunuş biçimiyle birlikte önemli farklar oluşturmaktadır.

Sadece kurum yöneticisinin gerçekleştirdiği işlerle ilgili kamuyu bilgilendirmesi şeklinde yapılan sosyal imaj, sürdürülebilirlik açısından önemli kısıtlara neden olmaktadır. Bu nedenle kurumsallaşmak adına yöneticilerin kendilerini öne çıkaran paylaşımlardan kaçınmaları gerekmektedir. Fakat çok tevazu gösterdiğinizde bunu gerçek zannedenlerden nasihat almaya kadar gidebilir.

Dolayısıyla asıl gerçek buz gibi sürekli önünüzde durur ve ne zaman yüzleşmeyi engellemeye çalışsanız varlığı ile her zaman sizi rahatsız edecek bir hale gelir. Bu yüzden de kurumların işlevselliğini korumaları ve daha da önemlisi bunu sürdürebilmeleri için kendilerini ve süreçlerini sürekli gözden geçirmeleri gerekmektedir.

Yazılarımın buraya kadar olan kısmı farkındalık oluşturmak adına bireylerin yaşamlarını gözden geçirip görmeye devam etmeleri veya başlamalarını sağlamak içindi. Bundan sonra ise kişisel gelişimimizle ilgili yol haritasını tamamlamak adına işe yöneliktir.

Fakültemde dekan yardımcısıyken bir araştırma grubu oluşturarak çalışmaları buradan yönlendirme yoluyla öğrencilerin ve akademisyenlerin saha ile daha fazla buluşmalarını amaçlamıştık. Grubu kurduk ama başımızdaki Covid-19 pandemisi nedeniyle grupta sadece bilimsel yazım kuralları ile ilgili uzaktan bilgilendirme olanağımız olmuştu.

Şimdi ise yeni görevlendirildiğim Teknokentte gönüllü kişilerle birlikte bölgemizin ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayabilecek çalışmalar yapmak üzere bir ekip oluşturma planımız var. Toplantılar pandemi şartları devam ettiği için online gerçekleşecek. İlk toplantının konusu kısaca tanışma ve araştırma grubunun amaçlarını belirleme üzerinden olacak.

Ondan sonra gruptaki kişilerin araştırmaya değer buldukları konuları gündeme taşımaya başlayacağız. Daha sonra bu fikirleri gerçekleştirmeye yönelik hangi kurumlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla iletişime geçmemiz gerektiği hususunda fikir alışverişi yapacağız. Proje fikri oluştuktan sonra iş paketleri belirlenerek kimler rol almak istiyorlarsa onların uzmanlık alanlarına göre katkı sağlamasını amaçlıyoruz.

Destek mekanizmalarından yararlanma oranımızı böylece artırma gibi bir planımız var. Bu konuda bizimle birlikte çalışmak isterseniz sizi de Kahramanmaraş Teknokent araştırma grubuna bekleriz. Grubun hangi platformda oluşturulacağı tamamen sizin geribildirimleriniz üzerinden gerçekleşecek. Bu nedenle tercihlerinizi ve önerilerinizi bana [email protected] üzerinden bildirirseniz ona göre bir yol alma şansımız olur. Bunu neden yaptığımıza gelince gerçekten de ilgi duyan kişilerin gelmesini istiyoruz. Her şeyi istişare ile gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz için de grubun yapısını da ona göre şekillendirmeyi amaçlıyoruz.

Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş., %57’si Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne ait Teknoloji Geliştirme Bölgesini yönetmekten sorumlu şirket ve ben burada Teknoloji Transfer Ofisi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısıyım. Teknokent ön-kuluçka (iş modeli ve proje fikirlerinin üretildiği birim), kuluçka (fikirlerin ticarileştirilerek şirketleşmenin yapıldığı birim) ve Teknoloji Transfer Ofisi gibi alt birimlerden oluşuyor. Teknoloji Transfer Ofisinde beş ayrı modül bulunmakta ve burada farkındalıkla başlayıp Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarının korunmasına kadar girişimcilerin, sanayicilerin ve akademisyenlerin faydalanabileceği hizmetler sunuluyor.

Bahsettiğim araştırma grubu içinde genelde bu tür faaliyetlere odaklanarak girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemine katkı sağlamayı ümit ediyoruz. Yüksek lisans yaparken sanayi sitesinde imalatçılardan bilgi toplamak için anket çalışması yürütüyordum. Metal mutfak eşyası üreten bir firmaya gittim.

Yaş almış bir amca kapının önünde sandalyede oturuyordu. Öğrenci kimliğimi göstererek anket yapmak istediğimi söyledim. Amca nereden geldiğimi sordu. Çalışmanın ne amaçla yapıldığını merak etti. Sonra seni sevdim benim gibi aksi adamın bile kapısına gelmişsin. Ancak bu yaptığımız ne olacak dedi. Ben de kendisi ile birlikte başkalarından da veri toplayacağımı, veri topladığım hiç kimsenin başkasının cevabından haberdar olmayacağını, sonuç olarak da bunları raporlayıp çalışmayı tamamlayacağımı söyledim. Amca “Eeee, yeğenim benim buradan ne faydam olacak?” diye sorduğunda isterse kendisine araştırmanın nihai halini gönderebileceğimi söyledim.

Şimdi gel gelelim asıl gelmek istediğim yere. Hocam iyi güzel bu kadar zahmete katlanacaksak bizim buradan ne faydamız olacak diye olur ya insanın aklından geçer. Bu yüzden açıklamakta fayda var.

Ortaöğretimde öğrenciyseniz girişimcilikle ilgili temel bilgileri elde etmiş olacaksınız. Böylece üniversiteye gitmeden önce hangi bölümlerde neler olduğu ile ilgili bilgi sahibi olursunuz. Ön lisans ya da lisans öğrencisiyseniz bitirme tezi hazırlamada kullanabileceğiniz pek çok beceriyi elde etmiş olacaksınız. Ayrıca lisansüstü eğitim düşünürseniz ileride kullanabileceğiniz pek çok yetiyi kazanmış olacaksınız.

Lisansüstü öğrencisiyseniz araştırma konusu bulma konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz gibi gruptaki çalışmalara katılarak araştırma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. Akademisyenseniz veri toplama ve proje yazma ile ilgili pek çok kısıtınızı kümelenme yoluyla çözme olanağı bulursunuz. Ayrıca disiplinler arası çalışma yapma şansınız olur.

Böylece Kahramanmaraş ekolü olarak literatüre geçme olanağımız olur. Sanayiciyseniz süreçlerinizde yaşadığınız problemleri çözmek için üniversiteden destek alma imkânı elde edersiniz. Kamu kuruluşlarında görevliyseniz ortaya çıkacak projelerde yer alacağınız için kurumunuzda yükselme olanaklarını daha iyi değerlendirme şansınız olur. Bununla birlikte üniversite ile daha yakın etkileşim kuracağınız için işlerinizi kolaylaştıracak pek çok etkileşimi de gerçekleştirmiş olursunuz.

Bahsettiğim gruplardan herhangi birinde değilseniz hayat boyu öğrenme yolunda birlikte sizin deneyimlerinizden faydalanma olanağımız olur. Yer aldığınız bütün işlerde isminiz geçeceği için hangi düzeyde olursa olsun kendinizi farklılaştırmış olduğunuzu kanıtlayacak ve doğrudan özgeçmişinize yazabileceğiniz pek çok unsuru elde edersiniz.

Ancak sabah kalkıp öğlene kadar kayıpları arayalım, öğleden sonra moda ve yemek programları izleyelim, akşam da esas oğlanla hanım kızın birbirinin suratına dakikalarca bakışmasını içeren senaryo olarak birinci bölümden her şeyi çözdüğünüz ancak yine de izlemekten kendinizi alamadığınız dizileri veya bir kutudan büyük ya da küçük rakam çıkacağı ve ödüle 84 milyonda bir ulaşma olanağınız olan yarışmaları da izlemeyelim derseniz saygı duyarız. Sonra ne olacak memleketin hali kısımlarında neden dedemin uğraştığı problemlerle ben halen uğraşmak zorunda kalıyorum diye birbirimizi avutacak hamaset öyküleri yazarız.

Dedim ya gerçek bir anda buz gibi yüzümüze vurulunca rahatımız kaçıyor. Önerilerinizi merakla beklediğimizi ve göndereceğiniz e-postaların da bilimsel araştırma yöntemlerinden nitel analiz teknikleriyle değerlendirileceğini bildirerek herkese iyi günler dilerim.

Hayal bile edemediğiniz güzelliklerle karşılaşmanız ümidiyle. Haftaya birlikte yol haritası belirlemek adına şirkette yapılanlarla ilgili daha fazla bilgi sunacağım. Böylece insanüstü bir şeyler olmadan da işlerin nasıl düzene girdiğini ve burada olmanın öncelikle kişinin kendisine faydası olduğunu görmüş oluruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arif Selim EREN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberma Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberma hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberma editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberma değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haberma, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?