Güncel Tasavvuf Notları-1

Efendim, tekrar merhaba… Güncel Tasavvuf Notlarına “Girizgah” isimli yazımızla küçük bir giriş yapmıştık.

Yazı dizimizin bu ikinci yazısında ilgililerininde üzerinde epey kafa yorduğu bir konuya değineceğiz. Tasavvuf nedir? Sorusunun cevabını arayacağız.

Öncelikle bir bakalım lügatlar ne diyor; Ferit Devellioğlu hoca Osmanlıca- Türkçe ansiklopedik lügatında “Tasavvuf: sofulaşma, gönlünü Allah sevgisine bağlama.” olarak açıklamış.

İnternet sözlüğü vikipedi de ne demişler bir ona bakalım; “Tasavvuf veya Sûfîzm ya da Sûfîlik, İslam'ın iç veya mistik yüzü olarak tarif edilir. Ayrıca Sufizmin batıda yükseltilen içeriğinin "Budizm ve Taoizm gibi içeriksiz güzel yaşama tarzı" olarak yorumlanması da vardır. Tasavvuf ve sufi kelimelerinin hangi kökten geldiği hakkında ihtilâf vardır.” Vikipedi’de yer alan bu tanımı çok yanlış bulmak ve kasıtlı bulmakla beraber devam edelim. Bir de son olarak Diyanet İslam Ansiklopedisine bakalım kısaca;

Tasavvuf maddesini kaleme alan Reşat Öngören Hoca ise: “İslâm’ın zâhir ve bâtın hükümleri çerçevesinde yaşanan mânevî ve derunî hayat tarzı.” demiş Tasavvuf maddesinin girişin de.

Gördüğünüz gibi birbirinden farklı pek çok tanım ve ifade var. Aslında Tasavvufa ilgi duyanlarında kafalarının bu tanımlardan ötürü bir hayli karışık olduğunu görürüz zaman zaman.

Zira bu tanımlamalar işin içinde gelen tasavvufu fiilen bilen insanların tanımlamaları değil. Özellikle internet kaynaklı araştırmalarda Tasavvuf dışında ne ararsanız bulursunuz.

Vikipedi tanımına dikkat ederseniz ne söylemek istediğimiz daha net anlaşılır.

Peki Tasavvuf nedir?

Bu sorunun cevabını tam anlamıyla bilmek için bir tekkeye gidip bir şeyh efendiye biat etmek lazım. Yani yaşamak lazım. Zira bir şeyin ne olduğunu anlamak için onun özünü bilmek için; içine girmek her tarafını okumak, görmek lazım. Aslında tasavvuf ne değildir ? diye bir soru sormak sanki günümüz için daha doğru olacaktır.

Evet bu sorunun cevabı daha kolay sanki…

Tasavvuf budistlik değildir, Tasavvuf hümanistlik değildir, Tasavvuf demokratlık değildir, Tasavvuf mistiklik değildir, Tasavvuf Sufizm değildir, Tasavvuf İslam’dan ayrı değildir, Tasavvuf yeni bir din, yeni bir mezhep değildir, Tasavvuf miskinlik, çıkarcılık, estetikten uzak kuru kuru yaşamak değildir, Tasavvuf ruhbanlık değildir, Tasavvuf mehdicilik, mesihcilik, melankoliklik, particilik değildir…

Tamam bu kadar şey değil anladık, peki sen ne diyorsun diyorsanız; Tasavvuf “ben” demekte değildir.

Az önce sorduğumuz Tasavvuf nedir sorusunun cevabı için sizlere net bir kapı açalım.

Tasavvuf meselesini en net haliyle izahı şudur: “Müslümanlık; ince insanlık. Tasavvuf; ince müslümanlıktır.” Peki ince müslümanlık nasıl oluyor, yani nedir bu işin aslı?

İnce Müslüman her haliyle estetik, her sözüyle zarif, her izahı ile arif, her tavrı ile latiftir. İnce müslüman edep sahibidir.

Misalen camii şadırvanına hah huh yaparak tükürmez, camiiden çıkarken şap şap ayakkabısını yere atmaz, secde ettiği kıbleye sırtını dönmez, Kur’an-ı Kerim’i belinden aşağıda tutmaz, kendisine hizmet eden mahlukata karşı şefkatli olur, hiddeti öfkesi günahkara değil günahatır, kimseyi hor görmez, komşusuna karşı kibardır, yaptığı her işte hak ve haklıdan yanadır…

Ancak esas olarak ince müslüman Hazret-i Peygamber’e (s.a.s) karşı duylan aşıkın, muhabbetin kuludur.

Bu maddeleri daha da genişletmek mümkün ancak mesele biraz daha anlaşıldı sanki. İşte Tasavvuf’un tanımı olan “ince müslümanlık” aslında edep sahibi olmaktır.

Son yüzyılın çok önemli mutasavvuflarından olan Şeyh Kenan Rifai Hazretleri buyururlar:

“Edebi eylesin Allah bize tevfîk İki âlemde, felâh, Ken"an edepdir.” Şeyh Kenan Rifai Hazretleri aslında meseleyi çok güzel özlemişler değil mi ? Tasavvuf üstüne yüz yıllardır pek çok söz söylendi Tasavvuf geleneğinden gelen zevat-ı kiramın bütün kıssaları bu husustaki her sözüleri aslında kendi içinde bir tanım ve izahtır. Arzu edenler Halvetiyye Pirlerinden Dede Ömer Ruşeni Hazretlerinin Tasavvuf ile alakalı nutkuna da bakabilir ki Hazret-i Pir orada pek çok tasavvuf büyüğünün tanımlarını ve izahlarını harika bir nazımla izhar etmişler.

Bu hususta son olarak sizlerle paylaşmak isteriz ki; Tasavvuf Hazret-i Peygamber’siz (s.a.s) olmaz, Tasavvuf şeriatsız olmaz, Tasavvuf kendi başına ruhban gibi yaşayarak olmaz, Tasavvuf o Buda senin bu Mistik benim diyerek olmaz.

Tasavvuf İslam denizinin incisidir. O denize dalacak kadar yüzme bilmeyenlerin anlatımları ve izahları ile anlaşılmaz.

Meselenin devamını bir sonraki yazımıza havele edelim. Ve sizlere bir güzel nutuk ile şimdilik hoşça bakın zatınıza diyelim: Ârifin her bir sözü irşâd imiş Zâhid olan bir kuru ırgâd imiş  Aşk ile irşâd olur irşâd olan  Aşk ise kesbî değil bir dâd imiş  Hâne-i Hakk 'aşk ile ma'mûr olur  Her 'amel şâkird u 'aşk üstâd imiş 

Zâhir ü bâtın-ı hakîkat 'aşkdır  Halk içre Hakk denen bir âd imiş  Kendüyi yok Hakk'ı vâr bilmeyenin  Etdiği tevhîd değil ilhâd imiş

Gönle gir anda Hakk'ı anlayasın Gayrısı yok yerlere feryâd imiş Ma'rifet tahtında sultân olmağın Gaybî kullukdan 'aceb âzâd imiş

Sun'ullah Gaybî Hazretleri…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bekir Yıldız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbrma Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbrma Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Hbrma Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?