Senin Kızılelman Ne?

Kızılelma bir idealdir; her medeniyet tasavvurunun bir Kızılelma’sı vardır ve medeniyetleri yaşatan da bu Kızılelmaya olan inançtır.

Kızılelma bir idealdir; her medeniyet tasavvurunun bir Kızılelma’sı vardır ve medeniyetleri yaşatan da bu Kızılelmaya olan inançtır.

Peygamberimizin (sav) Hendek Savaşında hendeği kazarken önlerine çıkan bir kaya’yı balyozla parçalarken birinci vuruşta, “Şu anda San’anın kapılarını görüyorum”, ikinci vuruşta “Şam’ın kırmızı köşklerini görüyorum” ve üçüncü vuruşta “Kisra’nın beyaz köşklerini görüyorum” derken aslında ümmetine Kızılelmayı işaret ediyordu. Ve Peygamberimizin (sav) başlattığı bu İslam Medeniyet süreci 100 yıl gibi kısa bir sürede doğuda Çin’e, batıda ise Paris önlerine kadar gelebilmişti.


Yine Fatih Sultan Mehmed özelinde Osmanlı’nın Kızılelma’sı önce İstanbul’du, fetholunca, sonra Roma olmuştur. Dolayısıyla Kızılelmaya ulaşmak bir son değil, her dem yeniden diriliş, şahlanış ve başlangıçtır.

İnsanlar da medeniyetler gibidir. Tasavvufta Kızılelma fenafillahtır, yani ölmeden önce ölmüş gibi olup" yokluk sırrına ermek, Allah'ın varlığında yok olmak, erimek anlamına gelir.

İnsanın hayatta erişemeyeceği bir merhaleye ihtiyacı vardır, aksi halde malayani (boş, fayda vermeyen işler) ile meşgul olur. Ona varlığı ona göre halk edilmiş bir hedef göstereceksiniz. Bu hedefi göstermezseniz, Allah’ın verdiği imkanların-akıl, servet, vücut- hepsini malayani ile, haramla yok edersiniz. Ona hedef göstereceksiniz yani bir Kızılelması olacak, belki varamayacak ama tadını alacak. Tadını aldığı şeyin peşini bırakmayacaktır diyor S. Ökten.

Kızılelma gökyüzündeki “Kutup Yıldızı” gibidir. Belki ona ulaşamazsınız ama ona bakarak yolunuzu, nereye nasıl varacağınızı daha kolay belirleyebilirsiniz.

Hedefler insanın planlı, programlı olarak elindeki fırsatları en verimli bir şekilde kullanmasını sağlar. Böylece insan zamanını, bedenini ve ruhunu israf etmeden faydalı bir şekilde değerlendirir. İnsanın hayatında hep Kızılelmalar olmalı fakat bu onun inancı, kültürü ve medeniyetinden kopuk olmamalı.

Hz. Mevlana ‘nın “pergel” metaforunda pergelin bir ucu değerlerinizde, inancınızda yani köklerinizde olmalı, pergelin diğer ucu üçyüzaltmış derece dünyayı dolaşmalı, onu anlayacak, bilecek ve analiz edebilecek bir kapasitede olmalı.

Peygamber Efendimiz (sav)“İlim Çinde’de olsa gidip alınız” buyururken medeniyet olarak yeniliklere, farklılıklara ve bizi geliştirecek ve geleceğe taşıyacak herşeye açık olmayı öğütlüyordu.

Kızılelma bir anlamda insanın insanlık için bir “iz” bırakmasına vesile oluyor ve onu geliştiriyor.Bu anlamda Kızılelma bir medeniyet tasavvurudur; tarih, siyaset, estetik, coğrafya, felsefe ve ahlak birikimine sahip olmayı öngörür.


İnsan bir Kızılelmaya sahip olduğunda kitabı, insanı ve hayatı daha iyi okuyabiliyor, tasavvur edebiliyor. Düşünce dünyası zenginleşiyor.Evrendeki herşey onun için daha anlamlı ve önemli hale geliyor. Dünyaya, olaylara ve insanlara daha bütüncül bakabiliyor. Bakış açısı farklı boyutlar kazanabiliyor. Odaklaklanıp,parçalanabiliyor. Kaosu kendi içerisinde bir düzene kavuşturup insanlık için bir faydaya dönüştürebiliyor.

Dünyada iz bırakan kişilere baktığımızda hepsinin bir Kızılelması olduğunu görürsünüz. Hz. Ömer, Tarık Bin Ziyad, Farabi, İbn-i Sina, Piri Reis,Aristo, Büyük İskender, Mimar Sinan, Mozart, Tolstoy ve daha niceleri. Hepsi yapıp ettikleri ile dünya mirasına kendi alanlarında önemli katma değer oluşturmuşlardır. Bu anlamda iz bırakanları insanlığın geleceğine katkıda bulunan faydalı kişiler olarak görmek mümkün.

Şu halde benim Kızılelmam nedir? sorusu gerek kendi açımızdan gerekse içinde yaşadığımız topluma nasıl bir fayda sunacağımız ile alakalı cevap verilmesi açısından önemlidir.

“Benim Kızılelmam ne?” sorusuna vereceğimiz cevap bizde, hayatımızı anlamlı kılacak kadar önemli, çevremizi değiştirip dönüştürecek kadar güçlü ve geleceği kurgulayacak kadar ferasetli bir bakış açısı kazandıracaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Soysal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbrma Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbrma Haber değil haberi geçen ajanstır.Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Kahramanmaraş Sahipsiz mi?