Gelin Tutun Şu Kahramanmaraş'ın Elinden

Kahramanmaraş’ın bir çok kesiminde hala su sorunları devam ediyor. Su şehri Kahramanmaraş diyoruz ama alt yapı çalışmalarının uzun vadeye yayılarak yapılması kayıp ve kaçak oranlarını düşürmüyor. Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, göreve geldikten bir yıl sonra düzenlediği ilk basın toplantısın alt yapıdan dolayı kayıp ve kaçak oranının yüzde 70 lerde olduğunu açıklamıştı. Bu oranı düşürmek içinse uzun vadeli alt yapı çalışma planlaması yapıldı.

Karasu ile birlikte kaynak suyu içmeye başlayan şehrimizde sağlık sorunları da alt yapının eskimiş ve asbestli borulardan oluşması ile hiç gündemden düşmedi. Ve hala bu konu gündemimizde ama söyledik unuttuk olarak bir köşede kalmasından taraf olamayız. Kahramanmaraş bir an önce bu sorunlu alt yapıdan kurtulmalı ve bunun içinde Büyükşehir Belediye Başkanımız ve KASKİ’nin yaptığı proje ve çalışmalar var mı merak ediyorum doğrusu.

Kahramanmaraş birçok mahallesinde hala içme suyu sorunları devam ediyor. Andırın/Altınoluk/Fakılar mahallesinden vatandaş, ‘’Benim suyum yok, çaresizim. Cumhurbaşkanımdan yardım istiyorum. Muhtar ilgilenmiyor, KASKİ ilgilenmiyor.’’ diyor. Bu bölgede sondaj çalışması yapılması gerektiğini öğrendim ama 5 yıldır da yapacağız diyerek vatandaş hep oyalanmış; KASKİ 5 yıldır bütçe ayıramamış ve yapmamış. Tekrardan gündeme getirdik. Bakalım bir adım atabilecekler mi?

 Su Şehri Kahramanmaraş’ta Fatih Mehmet Erkoç Bey’in ‘’SU ŞİŞELEME FABRİKASI’’ projesi vardı. Sonra bir nedenle bu projeye devam edilmedi ya da önceki belediye başkanı projesi unutuldu gitti mi? Yoksa ‘’Zaten bir özel sektör su şişeleme fabrikamız var. İkinciye ne gerek mi var’’ denildi. Yorumu okuyucularımıza bırakıyorum.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör Bey’in hayali için su şişeleme fabrikası ya da damacana su fabrikası belediyemize büyük bir kaynak sağlayabilir. ‘’Rekabet Gücü Yüksek Kahramanmaraş’’ hayalimizin gerçeklemesi için bu yatırım şehrimizde bir an önce yapılmalıdır.

Mesela GÖKSU suyu bağıra bağıra gitti elimizden. O zaman bu GÖKSU projesinden Kahramanmaraş’ta faydalanacak denildi ama sonrasında o bölgedeki mahallelere su verilmedi bu hattan. Bölge halkı ayaklanmıştı. Hatta milletvekillerimiz iyi bilir ve hatırlamakta fayda var.

Bakın aşağıda Kahramanmaraş için yapılan bir fizibilite çalışması var. Kahramanmaraş’ta neler yapılabilir diye… Olur ya hani ne yapalım diye düşünüyorsanız yardımcı olması açısından paylaşmak istedim. Bu yatırıma neden SU ŞİŞELEME/ DAMACANA SU işi ile başlanmasın ki?

Bakın Türkoğlu İlçesine Belediye Başkanı Osman Okumuş Bey’in gayretleri ile bir LOJİSTİK ÜS kuruldu. Her türlü ulaşım imkanı olan şehrimiz bir an önce yeni gelir kapılarını açmak ve istihdamı arttırmak için kolları sıvamalıdır. Belki şuan LOJİSTİK ÜS ne işe yarıyor ki diyenler olabilir ama birkaç yıl sonra bura iyi ki yapılmış diye dua ederiz elbette şu su işine girerek bir kapıyı aralayabilirsek.

BUSKİ bu damacana su işini çok güzel yapıyor. Örnek alabiliriz!

Bir farklı pencere daha söyleyelim; Pazarcık bölgesinde üretilen süt ve süt ürünlerinin Gaziantep pazarının yüzde 70 ine hakim olduğunu biliyor musunuz?

Kahramanmaraş Halkının da artık rahat bir yaşam sürmeye hakkı var! Yıllarca fabrikamıza işçi bulamıyoruz diyenler asgari ücretle vatandaşın sırtından kazandı da kazandı. Artık bu kazanımların şehrin refah seviyesini arttıracak yatırımlara dönüşmesi gerekiyor. Hani diyoruz ya ''SAHİPSİZ KAHRAMANMARAŞ'' bir yol gösteren olursa bu şehir kısa zamanda adından söz ettiren ekonomi merkezi haline geldiği gibi çevre illerin gölgesinden de kurtulmuş olur. 

Yedi Kuyular Kayak Merkezi'nin şehre sağladığı tanıtım, turizm gelirinden bahsediyoruz bu gün... 

Bir başka pencere daha açalım; Şahin Balcıoğlu Bey, KMTSO Başkanı oldu. KAPIÇAM'a bir EXTREM MERKEZİ kurdu ve çevre illerden akın ettiler. Yazlık sinema kurdu buraya akın edildi. Demek ki İş Adamlarımız yapmak isterse Kahramanmaraş'ın her yeri ALTIN MADENİ... 

Başkonuş Yaylası; KAMP ve DOĞA YÜRÜYÜŞÜ için vazgeçilmez oldu. Bundan 5 yıl önce girişte para alınıyor bir tuvaleti dahi yok diyorduk. Şimdi çehresi değişti. Yine bir iş adamımız Serdar Erdoğanyılmaz Bey ve oğlu bunu başardı. Yatırım yaptılar ve kazandılar. Kazandıkları gibi şehrimize de kazandırdılar. 

Gelin tutun şu Kahramanmaraş'ın elinden de yüzde 70'i asgari ücretle geçinen şehrimizin insanları da rahat nefes alsın. Şu yollar bitsin, Uçak seferleri düzenli hale gelsin...

YATIRIM AÇISINDAN KAHRAMANMARAŞ İLİNİN EKONOMİK ANALİZİ

Coğrafi konumu itibarıyla, Güneydoğu Anadolu-Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri arasında geçit bölgesi olması (GAP Bölgesi’ni Çukurova’ya bağlayan Tarsus- Adana-Gaziantep karayolu şehrin güneyinden geçmektedir), doğal ve tarihi güzellikleri, kendine özgü yiyecek kültürü ve el sanatı faaliyetleri ile gerek ticaret gerekse de turizm açısından oldukça cazip bir merkez durumundadır.

Kara, hava ve demiryolu ulaşım ağı lojistik imkânları iyidir.

İl, bitkisel ve hayvansal üretim yönünden yapılacak yatırımlar kapsamında; hammadde, insan kaynakları varlığı, finans kaynaklarına ulaşım kolaylığı, işgücü temini kolaylığına sahiptir.

Toprak yapısı, hava sıcaklığı ve ortalama yağış miktarının ideal olduğu ilde sulama olanaklarının da yüksekliği nedeniyle her türlü tarımsal faaliyet gerçekleştirilebilmektedir.

İl tarımsal üretim çeşitliliğine imkan sağlayan ekolojik faktörler açısından, Akdeniz iklim kuşağından geçit bölgesine ve sert karasal iklime değin, ülkemizin hemen hemen tüm iklim çeşitliliğine sahiptir.

İl arazi varlığı, topoğrafya,  su potansiyeli, uygun toprak yapısı, leonardit ve torf kaynakları ve benzeri doğal kaynak çeşitliliğine sahiptir.

Kışlak ve yaylak olarak kullanıma uygun geniş mera varlığı mevcuttur.

İl; Menzelet, Sır,  Kılavuzlu baraj gölleri ve Tekir,  Fırnız, Nergele,  Akdere, Mehmetbey ve benzeri kaynak suları açısından alabalık, yayın, sazan gibi su ürünleri yetiştiriciliğine uygundur.

Alternatif üretim teknikleri konusu olan organik ve iyi tarım uygulamaları için hazır yatırım imkânlarına sahiptir.

İlin, marka ürünleri arasında yer alan Dondurma ve Maraş Biberi gibi ürünlerinin ulusal ve uluslararası ticarette yeri hazırdır.

İlin, çerezlik ayçiçeği, mısır,  pamuk,  şekerpancarı,  buğday,  baklagiller  (kuru fasulye ve nohut), kırmızıbiber, elma, ceviz, kiraz, antepfıstığı, süt, alabalık, kırmızı et gibi ürünlerde üretim miktarı yatırımcı için uygun oranlardadır.

 

GIDA TARIM ve HAYVANCILIK SEKTÖRÜ

Maraş biberi üretim tesisleri (Var)

Dondurma üretim tesisleri (Var)

Süt ve süt ürünleri

Ekmek ve ekmek çeşitleri üretimi

Et ve et ürünleri

Makarna ve irmik üretimi

Su ürünleri işleme

Dondurulmuş gıda tesisleri

Hububat ve bakliyat üretimi

Hazır yemek, tabldot yemek tesisleri

Katı ve sıvı bitkisel yağ üretim tesisleri

Hazır çorba ve bulyon, puding, toz karışımlar, mayonez, sos ve benzeri ürünlerin üretimi tesisi

Şeker üretimi tesisleri

Kuruyemiş ve çerezler üretim tesisleri

Zeytinyağı üretim tesisi

Baharat işleme tesisi

Konserve ve salça üretim tesisi

Alkolsüz içecekler üretim tesisi

Fermente ve salamura ürün üretimi tesisi

Alkollü içecekler üretim tesisi

Pastacılık ürünleri üretimi tesisi

Bal, polen, arı sütü ve temel petek üretimi ve ambalajlama

Nişasta ve nişasta mamulleri üretim tesisi

Gıda katkı ve aroma maddeleri üretim tesisi

Bisküvi, çikolata, kakaolu ve benzeri ürünler üretim tesisi

Gıda ile temas eden maddelerin üretimi tesisi

Un üretim tesisi

Yem üretim tesisi

Unlu mamuller üretim tesisi

Yumurta paketleme

Meyve-Sebze işleme paketleme

Et üreten tarımsal işletmeler

Et ve et ürünleri işleme tesisleri

Süt üreten tarımsal işletmeler

Süt ve süt ürünleri işleme tesisleri

Tarhana üretim tesisleri

Yumurta üretim tesisleri

Kültür balıkçılığı

Su ürünleri işleme tesisleri

Seracılık

Meyve üretim tesisleri

Meyve işleme, paketleme tesisleri

Bağcılık ürünleri üretim tesisi

Sebze üretim tesisleri

Sebze işleme, paketleme tesisleri

Baklagiller üretimi

Arıcılık ve arıcılık işletmeleri

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği

ALTERNATİF ENERJİ

Rüzgâr enerjisi santralı kurulumu yatırımları (RES)

Güneş enerjisi yatırımları

Biyogaz üretim projeleri

TURİZM

Otel, motel, konaklama ve termal tesis

Kültür ve inanç turizmi tesisleri

Doğa turizmi tesisleri

MADEN SEKTÖRÜ

Afşin- Elbistan Linyit Havzası değerlendirme projeleri

Kiremit, kireçtaşı, barit, demir, krom ve manganez değerlendirme tesisleri

TEKSTİL ve KONFEKSİYON

İplik fabrikaları

Dokuma fabrikaları

Örgü kumaş fabrikaları

Çırçır

Boya-Kasar fabrikası

Hidrolik pamuk üretim tesisi

Konfeksiyon fabrikası

Ayakkabı ve yemeni imalatı

HİZMET

Hastane yatırımları

Huzurevi yatırımları

Soğuk hava tesisleri

Lisanslı depoculuk

EĞİTİM

Okul özel okul kreş vb. eğitime ilişkin yatırımlar

Yetişkin eğitimine yönelik yatırımlar

DİĞER SEKTÖRLER

Metal mutfak eşyası üretim tesisi

Kuyumculuk sektörü (Altın işleme)

Ambalaj ve kağıt üretimi tesisleri

Fizibilite Çalışması Kaynak : http://www.fizibilite.info/kahramanmaras/

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Alyaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbrma Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbrma Haber değil haberi geçen ajanstır.Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Kahramanmaraş Sahipsiz mi?