Reklamı Kapat

Niyet!

Her şeyin başlangıcında niyet vardır yapılacak veya yapılan işin değeri niyete göredir. İbadet de öyle değil midir nitekim namaza durmadan önce niyet edilecek oruca niyet edilecektir. Her an yemek yiyebilir su içebilirim. düşüncesiyle iftar saatine kadar niyet etmeden aç duran kişi oruç tutmuş olmayacaktır çünkü oruç tutmaya niyet edilmemiştir. Sosyal hayattaki işlerde de böyledir önce iyi işler yapmaya niyet edilecek yani karar verilecek ve arkasından işe devam edilecek başarılı olmak için kararlı olunacaktır.

Niyeti azim yani kararlılık ve ısrarla sabırla işe devam etkin kılacaktır sadece niyet etmek arzulamak işin oluşması ve netice için yeterli değildir. Elbette bunun da bir değeri vardır özellikle Allah katında iyi niyetlerin işleme konulmasa da bir sevap değeri olduğu kadar kötü bir işe niyetlenip de onu yapmaktan vazgeçmenin de bir sevap değeri vardır. Ancak sosyal hayatta yani beşeri uygulamalarda güzel olmakla beraber işlem görmeyen niyet değer kazanması bakımından yeterli değildir onun değer kazanması icraata dökülmesiyle olacaktır çünkü gizlikleri Allah bilir ama insanlar bilemezler insanlar için elbette eylem olması yani işin görünür olması gerekir. Nitekim mahkeme kararlarında etkili olan iyi hâl gösterisi çoğu zaman işe yaramamakta hatta tersi çıkmaktadır yani insanların bazen şeytan tarafları kestirilememekte sonradan ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden insanlar açısından icraat önemli sayılmalıdır.

İbadette olduğu gibi iyi işlerin yapım aşamasında ve uygulamasında niyetin gizli olması işin değerini düşürmez bilakis bazılarında daha değerli kılar. Ancak kötülüklerin yapım aşamasındaki gizli niyet tehlikelidir yasada bu planlayarak iş yapma kapsamında sayılmaktadır ve de suçtur zaten bu tür gizli kurgularla tuzak kurmak hileye girer ki hilekârlar da Allah katında suçludurlar.

Bazı terimlerin içerikleri ve uygulamaları hayatın akışı içerisinde insanlara kazandırılmalıdır bu ve benzeri konular anlatması gerekenler tarafından ayrıntılarıyla anlatılmadığı için niyet günümüzde ibadetteki anlamını bile yitirmiştir

Bunun için bu ve benzer birçok konu eğitim öğretim programında yer almalı ve değerlendirilmelidir. İyi nesiller yetiştirmek toplumsal ve idari bir görevdir. Kişisel işlerde olduğu gibi toplumsal işler de hakkıyla yapılmalıdır yapılan her iş değer verilerek yapılmalıdır. Çünkü işleri uygulamalar değerli kılacak ya da değersizleştirecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Nedim Tepebaşı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Kahramanmaraş'ta Eğitim Kalitesini Nasıl Buluyorsunuz?