Ehliyet ve liyakat sahibi kişiye Usta denir!

Ehliyet ve Liyakat; ne de çok kullanıyoruz bu kelimeleri!

Yapılacak işi ustasına teslim etmek diyebiliriz. Usta olmak ise yaptığın işte pişmek demektir. Herkes usta denmez. Usta olmak için işinin ehli olma yetmez. Mütevazi, merhametli, hak yemeyen, kibirli olmayan ve özü sözü bir olana Usta denir!

Ehliyet; bir işi veya görevi en iyi şekilde yerine getirecek bilgisi ve yeteneği olmaktır. Liyakat ise; işe uygunluktur. Liyakat, uyum ve uygunluktur.

Ehliyet ve liyakat sahibi kişiye Usta denir!

Ülkemizin siyasi partilerinin iktidar ya da muhalefet ayırt etmeden en güncel sorunu Ehliyet ve Liyakat olduğu gerçeğine kimse karşı çıkamaz. Doğru olmak, işini doğru yapmak, tarafsız ve samimi olmak; yaptığın işte Usta olmak. Bu gün ülkemizde doğru bir muhalefet olsa iktidarın da doğruluk derecesini sorgulamayız.

Milletin vekili, milyonlarca insanın emanetini taşıdığı bilincinde olursa, emanet aldığı görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışır.

Bir önceki yazımda ‘’Gönül İnsanlarının Yerini Komisyoncular Aldı’’ diyerek aslında artık ehliyet ve liyakatin bir önemi kalmadığı günleri yaşıyoruz demiştim.

Geldiğimiz nokta da art niyetli insanlar, bu konu hakkında düşünmeden ve bilinçsiz bir şekilde bu yaşanan trajediye kılıf bulmaya çalışarak, söylediğimiz doğruları yalanlama gayreti içerisindeler.

28 Şubat süreci ve öncesini bir hatırlayın!

İmam Hatip ve Meslek Liselilerin mağduriyeti, başörtüsü sorunu, hastanelerde ki senetli rehin işleri, ilaç kuyrukları…

Bu sorunlardan şuanda tam zıttını konuşuyoruz. Rahatlık battı diyerek eleştiriyoruz. Doğruya sahip çıkmamız gerekirken, dün bu sorunları yaşayanlar bu gün bu doğruyu linç etmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor. 28 Şubat’ın bilincinde olmayanlar yangını körüklemeye devam ediyor. Bu sorunları AK Parti çözdü, ne tez unuttuk değil mi? Unutmakla kalmadık şimdi bu doğruları yaşamak varken tam tersini yaşıyoruz. İşte size liyakat ve ehliyetten yoksun insanların yaptığı korkunç tahribatı açıklıyorum. Rahatlayınca, ibremiz ülkemizin değişmeyen kronik sorunlarına çevrildi; işsizlik, ekonomi, zamlar…

Bunu yapanda yine aynı kesim; meselesi başörtüsü olmayanların gerçek yüzünü gördüğümüz insanlar. Davası sahte olanlar. Çıkarları için bizden gibi gözken ama asla bizden olmayanlar.

Saf ve samimi insanlar bu yıpranışın kaynağını görünce haklı olarak artık muhafazakâr siyasetten soğumuş durumda. Gönül insanlarının yerini iş insanları alınca; halka dokunan yerine halkı soyan insanlar vitrine çıkınca kaçınılmaz sonuç ortada. Geldiğimiz nokta da samimiyetini kaybetmiş bir milletvekili topluluğu ve belediye başkanları var.

Şehit haberleri, FETÖ haberleri, istismar haberleri, ekonomik kaygı içindeki insan haberleri… Biz ilk önce kendi içimizde birliği sağlamak zorundayız. Bunun içinde Gönül Yolculuğunda, gönlü sadece kendi cebini düşünenlerden kurtulmak şart. Türkiye, kendi içerisinde güçlü olursa dış politika da etkili olabilir. Kudüs, Suriye, Irak, Filistin, Doğu Türkistan, Balkanlar, Libya… İslam coğrafyasında zulüm altında olan Hz. Muhammed (s.a.v) ümmetine destek olabilir.

Açık ve net şunu belirtmek istiyorum, birilerinin adamı diye ehliyet ve liyakat sahibi olmayan insanlar bir yere getirilmemeli. Samimiyet güvenin kazanılması için bu mutlak şart! Bu gün İktidar AK Parti ve halkın gözüne batan ise bu liyakatsizler ordusu ve rahatlıkları. Vatandaş, makarna yerken bu liyakatsizler ordusu şatafatlı masalardan resim paylaşıyorsa işte orada kopma başlıyor…

Hani Usta olmak demiştik ya; Mütevazi, merhametli, hak yemeyen, kibirli olmayan ve özü sözü bir olan insanları mumla aramaya başladık..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Alyaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Kahramanmaraş'ta Eğitim Kalitesini Nasıl Buluyorsunuz?