Reklamı Kapat

Kahramanmaraş Neleri Tartışıyor!

Yıllarca yolları tartıştık, Kahramanmaraş’ı Göksun’a bağlayan yol sorunu artık gündemden çıkmak üzere, son tünellerde açıldığında artık yeni yol gündemimiz Kahramanmaraş-Adana yolu olacak. Adana'yı Kahramanmaraş'a unutturdu Gaziantep. Çünkü Gaziantep yolu kaymak gibi Adana yolu taştan hala!

Yıllarca Havaalanını ve petrol istasyonunu tartıştık, Narlı Havalimanı için umut besledik sonra mevcut havaalanında terminal binasını yeniledik. Bu seferde karşımıza uçak sefer sayıları çıktı. Tartışıyoruz. Soruyoruz ama aldığımız cevap tüm yurt genelinde sefer sayıları azaltıldı oluyor. Bu azaltılan sefer sayıları Gaziantep’e ekleniyor!

Asbestli su borularını tartıştık, hala tartışıyoruz. Aldığımız cevap; uzun vadeli çözülecek bir sorun oluyor. Gıdım gıdım çözmeye çalışılıyor.

Kuzey Çevre yolunu tartıştık. Başlangıcı ile sonu şehri rahatlatmıyor dediğimizde ahır dağının eteklerine bir set gerdik, olası toprak kaymasını önledik diyeceğimde set duvarları çöktü. Hala çözüm bulamadık.

Eğitimi tartıştık, okul sayıları yetersiz dedik. Çözüm üretmesi gerekenlerden aldığımız cevap, ‘’Sizin öneriniz nedir?’’ oldu! Şaşırdık kaldık.

KSÜ Rektörünü tartıştık bir dönem! Bir ilke imza atıp el birliği ile görev süresi dolmadan Durmuş Deveci'nin yerine Niyazi Can’ı rektör yaptık. İyi de oldu. İsteyince şehir, oluyormuş dedik.

AK Parti İl Başkanlığını ve Milletvekilleri arasındaki kısır tartışmaları tartıştık. Sonunda bir sükûnete vardık. Aranızda tartışın dedik.

Tartışmalar hiç bitmedi, AKSU çayını tartışıyoruz, Kentsel Dönüşüm, Alt Yapı, Şehir Trafiği, Daire Başkanları, Genel Sekreteri, Şube Müdürü… Büyükşehirde Hayrettin Güngör ve Uygulamalarını tartıştık ve tartışmaya devam ediyoruz.

Bakan Kurum geldi, açıklamalar yaptı, muallakta kalan müjdeler verdi. Onları tartıştık, bu müjdeleri hep duyduk; AKSU çayını kirletenlere para cezası kesilecekmiş, sonra da anlaşma yolu ile tesis yapılacakmış… Bunları biz hep duyduk, hep tartıştık. ‘’Devlet nerede! Bu patronlara devlet söz geçiremiyor mu?’’ diye tartıştık.

Germenicia bölgesini ve mağdurları tartıştık! Bir sonuç alamadık.

Bir dönem muhtarların imza toplayıp Fatih Mehmet Erkoç için AK Parti Genel merkezinin yolunu tuttuğunu da tartıştık. Muhtarları tartıştık. Şimdi muhtarlar Hayrettin Güngör’ü ve daire başkanlarını tartışıyor.

Ah ah! Zurnanın zırt dediği yere geldik! Medyayı tartıştık, tartışıyoruz ve tartışmaya devam edeceğiz. Çünkü biz birbirimizi hiç sevmiyoruz. Dört adet Gazeteciler Cemiyetimiz var. Hepsi birbirinden daha fazla cemiyet mertebesindedir üstelik.

Bu tartışmaların gerçek sebebi şu ki içler acısı halimizi ortaya koyuyor; şehirde hiç kimse birbirini dinlemiyor! Herkes kendi bildiğini okuma derdinde. Kimse çözüm odaklı çalışmıyor. Siyasetçisi de belediye başkanı da memuru da amiri de… Ben yaptım oldu peşindeler. İstişareyi dillerinden hiç düşürmüyorlar oysaki! Şehri beraber yöneteceğiz diyenler bir anda ‘BEN’ diyor. İşte bunun sorununu yaşıyoruz.

İtibardan bahsediyoruz ama halkın güveninden hiç bahsetmiyoruz. Oysaki güven kurulduğu vakit şehir güçlenip gelişecek. Hala ayak oyunlarını tartışıyoruz. Çünkü herkesin makamda gözü var.

Kendi sütunlarımızda birbirimizi itibarsızlaştırırken halkın, yöneticilerin, siyasetçilerin tiyatro izler gibi izlediklerini fark edemiyoruz.

Paylaşılamayan nedir? Olmayan itibar mı?

Dürümcüler! Lokmacılar! Yancılar! Mahirciler! Güvençciler!

Kısaca Kahramanmaraşlı olamayanlar! Laf alıp laf satanlar! Dedikoducular!

Sosyal medya hesaplarından yapılan ‘’ Medya yerlerde sürünüyor’’ diyorlar ya! İşte sebebi de şucu-bucu olanlardan başkaları değildir.  

Okuyucular, gazeteciler arasındaki tartışmaya tanık oldukça duyulan güven giderek azalıyor. Oysa bir araya gelsek, Kahramanmaraş’ın sorunlarını dile getirsek, şehrin çıkarlarını korusak, elimizden marka ürünlerimizi almak isteyenlere karşı yan yana olsak… Kahramanmaraş’a özlemini duyduğu birçok hizmeti kazandırırız.

Kahramanmaraş kazandıkça halk mutlu olur, çocuklarımıza gelecek vadeden bir şehir kazandırırız. Kahramanmaraş kazanır biz kazanırız.   

Kahramanmaraş’ın medya sorunu gündemini çözmedikçe kusura bakmayın ama ne AKSU çayını kurtarabiliriz ne de Kahramanmaraş’ın değer kaybına dur diyebiliriz.

Güven duyulmayan gazeteci, ne siyasetçinin ne başkanların, ne halkın işine yarar. Kahramanmaraş’ta olduğu yerde saymayı geçin gerilemeye başlar. Eğitim de olduğu gibi, hizmette olduğu gibi… Yemenisi, Bakırcılığı, Biberi ve birçok yemek çeşidini komşu alır pazarlar. Bizde Kahramanmaraş olarak çırpınır dururuz.

Gazeteciyi ayakta tutacak olan Halktır, STK’lardır, İş adamlardır. Eh bunlar olmayınca biz daha çok medyayı konuşuruz.

Olmayan gazetecilik kuralları dayatılır! Başkanlar rest çeker! Müdürler açıklama vermez…

Biliyorum ki birçok meslektaşım eleştirecek bu yazıda beni ama görmenizi istediğim gerçekler bunlar. Siz sustukça daha çok ‘’Medya yerlerde sürünüyor’’ paylaşımlarıyla karşı karşıya kalacağız.

Biz Kahramanmaraş’ı tartışalım; yapılmayanları, söz verilip unutulanları, yapılamayanları, yapılan yanlışları...

Bu arada 46 meterlik Adana Kebabı ile Kahramanmaraş'a hizmet vermeye başlayan Salih Oral ustayı tebrik ederim. Hayırlı işle bol kazançlar. Dondurmanın yanın Adana kebabını getirdik diyor Salih Usta... Değerlere değer katmaya gelenlere sonsuz teşekkürler

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Alyaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Kahramanmaraş'ta Eğitim Kalitesini Nasıl Buluyorsunuz?