Nasıl Bir Kahramanmaraş’sın?

İnsan büyüdükçe gerçeklerin içinde kaybolup gidiyor. Gerçekler insanları daha da yalnızlaştırıyor. Çocukken kurduğunuz hayaller yok olup yerini dünya telaşı alıveriyor. Çocuklarınız gözlerinizin içine bakarken onların kurdukları hayallere ortak oluyorsunuz. Bir zamanlar olan hayallerimiz gibi.

Hayalleriniz yoksa hiçbir şeyi geliştiremezsiniz. İleriye taşıyamazsınız işinizi. Etkenler ne olursa olsun, hayal cellatları olmasına rağmen hayallerin canlı tutulması gerekiyor. Hayallere ortak olmak bizi ayakta tutuyor. Kendi hayallerimizin içine Kahramanmaraş için hayalleri olanların da fikrini, faaliyetlerini, projelerini katıyoruz.

Bir hedefiniz varsa hayaller daima vardır!

Gözlerimizi dikip şehir adına hayal kuranları, hayallerini hayata geçirenleri takip ediyoruz. Haberini okuyucularımıza aktarmaya çalışıyoruz. Bir sevdamız var Kahramanmaraş, ‘’kimse Kahramanmaraş’tan büyük değil’’ diyerek hata yapanları uyarıyoruz.

Ütopik isteklerle hayalleri karıştırmamak gerekiyor. Sonuçta istekler sınırsız imkânlar sınırlı. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Günün şartlarına göre gerçekleşebilecek hayalleri kurmak başarının ilk adımı oluyor.

Milli ve manevi kültürü ile yaşar şehirler. Gelişirken ve dönüşürken hem bu günü hem de tarihini bir arada hayallere dâhil etmek gerekiyor.

Çok uzak gördüklerimiz, siyasilerin yetersiz kaldığı projeler, bitmek bilmeyen kronik sorunlar; çözümsüzlük değil, hayallerin gerçeğe uzak olmasından kaynaklanıyor. Sorunlar elbette çözülür ama ‘’Kahramanmaraş en iyisine layık’’ derken en iyisi için hayaller kurulamıyor.

Bir stadyumun en iyisi nedir?

Hava kirliliğinin önüne geçmek için en iyi filtre nedir?

Çevre kirliliğinin önüne geçmek için en iyi arıtma tesisi nedir?

Gelişim ve dönüşümden bahsediyoruz ama erteleyerek. En iyisini değil en uygun olanını yapıp, en iyisine gelişim kapısın açık bırakırsak sorunlar da çözülür.

Hayallere her şeyi dâhil edebiliriz; Kapalı çarşımızı, yeni OSB’leri, fuarları, festivalleri, germenicia müzesini…

Gavur gölü tekrar kuş cennetine dönüşsün mesela, Andırın kaleleri restore edilsin, Pazarcık Mahkanlı halısı evleri süslesin, Göksun doğasıyla kamp alanı olsun, Afşin Eshab-ı Kehf kör kalmasın, Elbistan il olsun, Dulkadiroğlu konakları tarihiyle ün salsın, Onikişubat’ın dört bir yanında kurtuluş kahramanları anıtı olsun. Tarihi ve kültür dokusuyla Kahramanmaraş bir bütün hale gelsin. Kahramanmaraş bir diziyi, filmi, belgeseli hak ediyor. Sinema vadisi olsun bir köşemiz. Turizm patlasın; dondurma dışında bakırcılığımız, yemenimiz, tarhanımız, biberimiz, yaylarımız, şelalelerimiz gün yüzüne çıksın. Tekstil şehri modanın başkenti olsun. Şairlerimiz ve yazarlarımızın şiirleri sokakları, durakları, okulları, belediye binalarını, kurum binalarını süslesin… Kahramanmaraşspor süper liğ de olsun.

Kısaca Kahramanmaraş Edebiyatın başkenti, güreşin tarihi, sporun merkezi, kültür ve sanatın adresi olsun.

Kahramanmaraş hep kurtarıcı bekledi bu zamana kadar, ‘’Kendini kurtaran şehir elbette yarınları için birlik olabilir’’ diyordu Mahir Ünal Bey konuşmasında. En etkili cümle buydu benim için. Kahramanmaraş tüm etkenleri ile birlik olursa kazanacak yoksa yukarıdaki saydıklarımızın hepsi olsa dahi yarım yamalak olacak.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, ‘’Tam bir buçuk yıl çalıştık EXPO için, hayalimizdi, kazandık’’ derken hayalini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyordu. 430 BİN insanın yaşadığı Onikişubat ilçesinde biri bisiklet yolunun ne kadar şehrimize değer kattığını gördük, bilgi ve kültür evlerine yaz kurslarında akın ettik çocuklarımızla, yüzme havuzları hiç boş kalmadı… Şimdi EXPO 2023 hayali gerçekleşirken Kahramanmaraş olarak bu hayale ortak olmak ne güzel.

Değişim – Dönüşüm – Değer diyerek yola çıkan Başkan Osman Okumuş’un hayallerine ve başarılarına hep beraber mutlu olduk. Kazanan Türkoğlu kazanan Kahramanmaraş oldu.

Hayallere ortak olduğumuzda başarı çıtasının yükseleceğini gördük ve yaşadık. Elbistan’da da şuan hayaller gerçeğe dönüşüyor; konserler, icraatlar Başkan Mehmet Gürbüz’ü halkın gözünde beklenen başkan koltuğuna oturttu.

Dulkadiroğlu konakları dedim ya Tarihi Safran Bolu Evleri bunun en güzel örneği binlerce turisti ağırlıyor. Ekonomik katkısı ise tartışılmaz. Dulkadiroğlu’nda restore edilen konakların sayısı artıyor, bungalov evler ise Ahır Dağı eteklerinde kısa zaman sonra misafirlerini ağırlayacak. Başkan Necati Okay, ilk başkan olduğunda ‘’Tarihi ve kültürü yeniden ayağa kaldıracağız.’’ demişti. O gün hayaldi bu gün geçekleşiyor.

Demem o ki eğer istersek oluyor. Beklediğimiz kurtarıcı asla gelmeyecek, elinde sihirli değnek ile şehri biranda harikalar diyarı yapmayacak.

Hayallere ortak olabilirsek, desteklersek, bir olursak, bizi biz yapan Maraş’a Kahramanlık unvanını kazandıran birliğimizi canlandırırsak yine şehrimizi süper kahramanlar beklemeden biz kurtarmış olacağız.

AK Parti 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının kapanış konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tecrübe ile sabit ki, biz milletimize sürekli hakikatleri anlatmaz, doğruları göstermez, hizmetlerimizi kayıtlara geçirmezsek yalan ve iftira dalgaları her tarafı işgal ediyor. Buradaki çalışmalarımızda şunu gördüm, fitne baya egemen ve fitnenin egemen olduğu yerden ne hayır çıkar ne bereket çıkar” diyerek, milletvekillerini fitneye karşı uyarmıştı.

Biz fitneden yana değil Kahramanmaraş’ı konuşalım… Fitne başı olanlar da hırsından çatlasın…

Bir soru ile kapatalım köşe yazımızı.

Çok mu şey istiyorum?

Muhabbetle Kalın…    

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Alyaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Kahramanmaraş'ta Eğitim Kalitesini Nasıl Buluyorsunuz?