Bertiz Masere Günleri Festivali

Her ne kadar festival kelimesi bizim olmasa da literatürümüze maalesef yerleşti."Tanıtım Günleri " aynı anlamı karşılar mı bilmem.

Kahramanmaraş'ta şehrimizin önemli değerler hazinesini yaşatan " Bertiz Bölgesi " ihmal edilecek bir bölge değil. Fatih Sultan Mehmede kadar ünü gitmiş bir bölgemiz. O günün şartlarında böylesine dikkat çekmiş olan Bertiz geldiğimiz zamanlarda üzerine ciddi olarak durulmadı.

Benim çocukluk yıllarım Bertiz Kılağlı köyünde geçti. 1970 lere kadar Ahır dağından atlarlar göçerdik. Yaklaşık dört ay oralarda kalırdık. Oraların havasını üzümünü , üzümünden elde edilen şırasını yedik.

Masere günlerini çok canlı yaşamış biriyim. Adeta bir şenlik içinde geçerdi. Cevizler çırpılır. Atlarla taşınır. Günlerce cevizlerin kabukları soyulur. Kavlatılan cevizler kurutulur. Kurutulduktan sonra cevizler kırılır. Günlerce temizlenir. Kırılmış ceviz içleri kısa bir zaman kurutulur. Daha sonra gece gündüz iplere düzülür, havalandırılır. Ceviz işi bittikten sonra bağlara gidilir, üzümler zembillere kesilir. Eşeklerle masereye getirilir. Sallara konur. Üzümün üzerine beyaz toprak konur. Sabah ezanına kadar bekletilir. Sabah ezanı üzümler sallarda tepelenir.Masere yakılır. Süreç öyle hızlı ilerler ki bir bakarsın sucuklar batırılır. Şaptalar takılır.

"Masere Günleri " festivaline Vatsaptan davet edilince o gece sabaha kadar uykum kaçtı. Hep anamın Mehen deresinde yaptığı şıralar aklıma geldi. Babamı ,anamı , kardeşlerimi ve komşuların imece usulu yardımları, Kılağlı köyünden gelenleri ve büyük bir geçmişi bu festival vesilesi ile hatırladım.

Festivalde Karamanlı Derneği Başkanı kısa bir konuşma yaptı . Bertiz Spor Başkanı sevgili Fatih Yıldızın konuşması da etkili idi. Bertizi kısaca tanıttı.

22 köyden meydana gelen Bertiz kabarcık üzümünün ana vatanı.Hele cevizi dünyaca meşhur olmuş. Şimdilerde kiraz ve elmada yetiştirilmektedir.

Üzümünden pestil,sucuk,bastık ,samsa ,pekmez , kırma ve ravanda yapılır. Bertiz Kahramanmaraş en güvenli beldesidir. Sütçü İmam düşmana ilk kurşunu sıkınca buraya gelmiş. Bertiz köylülerince korunmuştur. Maraş kurtuluş savaşında çok yardım etmişler. Bir çok isimsiz kahramanlar vardır. Çok saf ve tertemiz bir havası var. O kadar da temiz ve saf insanları var.

Çok güzel oldu. En güzel tarafı da Bertiz köylerinin kimseden destek almadan tamamen özgün bir şekilde Dernek ve Vakıf desteği ile böyle bir festival düzenlemeleri. Resmiyetten uzak. Siyasetten uzak. Politikacıların övünmeleri ve boy göstermeleri dışında yapılması çok güzel. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum .

Birincisi yapılan bu Masere Günlerinin devamını diliyorum.Elinize sağlık Bertizliler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevdet Alperen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Kahramanmaraş'ta Eğitim Kalitesini Nasıl Buluyorsunuz?