Neyin Kurbanıyız!

Kâinatı yoktan var eden Yüce Allah İnsanı başıboş olarak yaratmamıştır. Allah(cc) yüce Kur-an’da şöyle buyurmaktadır.

”Ben İnsanları ve Cinleri ancak bana Kulluk(İbadet) etsinler diye yarattım.”Zariyat-56

Allah insana  yeryüzünü ifsad değil,  İmar etme görevi vererek yeryüzünün  halifesi kılmıştır.Bunun dışındaki tek görevi Allah’a kul olmaktır.    

İnsan eşrefi mahlûktur (yaratılmışların en şereflisi). Eğer Allah’a kulluk görevini eksiksiz yerine getirirse bu şerefli mertebeye çıkabilir. Hatta meleklerden de üstün olabilir. Allah’a kulluk görevini yerine getirmez ise esfele safilin (yaratılmışların en aşağısı) mertebesine düşebilir.

İnsanın elinde böyle bir imkan varken neden kulluk görevini yerine getirmez anlamak mümkün değil. Kulluk sadece ibadet değildir, ibadet ise sadece namaz değildir.

Allah’a olan kulluk görevimizi yapmayarak, kulluğumuzu neye kurban ediyoruz. Üç günlük dünyada Kariyer ve makam elde edebilme adına yedi yaşından, otuz yaşına kadar süren eğitim hayatımıza mı kurban ediyoruz. Aynı süre içerisinde evlenmeyerek dinimizin diğer yarım kalanını kurban ettiğimizin farkında mıyız acaba?

Kariyer ve makam yetmiyormuş gibi en lüks semte alınan daire ve alınan eşyalar ve en lüks araba kredileri ile neyimizi kurban veriyoruz acaba.

Dünya meşakkatlerimiz ve hırslarımız yüzünden Gönül coğrafyamız olan Afrika, Yemen, Myanmar, Keşmir, Suriye ve Irak’a, Irak olarak neyimizi kurban ediyoruz acaba.

İslam beş temel esas üzerine kurulmuştur. Bunların ilki İslam’a giriş anahtarı olan şahadet kelimesidir. En kolay ve garanti olarak gördüğümüz şahadet kelimesinin anlamına ne kadar uygun yaşıyoruz. Yoksa Allah’tan başka sahte ilahlara tapıyoruz yada meylediyoruz da farkında mı değiliz? Mesela para, makam, kadın, parti, tarikat, cemaat, spor takımı, film yıldızı, pop sanatçılarına taparak şahadetimizi dahi kurban ettiğimizin farkında mıyız?

Hac ibadetiyle birlikte Kurban,  yol bulanların ve durumu iyi olanların Hac farizasıyla birlikte kurban ibadetlerini yerine getirmesidir. Kurban Allah’a adanmaktır. Bizler yani Müslüman olduğunu iddia edenler acaba kendimizi ne kadar Allah’a adamışızdır? Habil’in en iyisiyle Allaha adanması, Hz İbrahim(as)’in oğlu İsmail’i Allaha tereddütsüz kurban etme girişimi ve İsmail’in ona olan teslimiyetinin bizde ne kadar karşılığı vardır. 

Şu an bizler erkek çocuklarımızla aramızda böyle bir güven tesis edebildik mi, edemediysek bu güveni nelere kurban verdik, yine kız çocuklarımızla aramızda Hz.Hacer sadakatini kurabildik mi, kuramadıysak bu sadakati kimlere kaptırdık?

Bundan tam bir asır önce Şehrimizi işgal eden Fransız Askerlerinin bacılarımızın örtüsüne el uzatmasına gösterdiği tepkiyle Maraş’n, dolayısıyla Türkiye’nin kurtuluşuna vesile olan kıvılcımı tutuşturan Milli Kahramanlarımızdan Sütçü İmamın namus, haya ve örtü konusundaki hassasiyetini yeni nesil genç kızlarımızın modern tesettür ve haya anlayışlarını neye kurban verdik.

Her yıl özenle seçtiğimiz ve kurban ettiğimiz koçlarımızdan daha büyük nelerimizi kurban ettiğimizin farkında mıyız?

Kulluğumuzu nefsimizin heva heveslerine kurban ettikten sonra kesmiş olduğumuz kurbanlar ne işe yarar. Kurbanın ruhunu kavrayamadıktan sonra fiziki kurban Allah’a ulaşsa neye yarar?

Günlük beş vakit namazımızı neye kurban veriyoruz. Sabah namazlarını uykuya, öğle ikindi ve akşam namazlarını helal kazanç için çocuklarımızın rızkını kazanma bahanesiyle mi kurban ediyoruz? Yatsı namazlarımızı gece geç saatlere kadarki eğlence ve meşhur tv programlarımıza mı kurban ediyoruz?

Mükâfatını sadece Allah’ın vereceği oruç ibadetimizi gün içerisinde yaptığımız ve İslam’ın yasakladığı hangi eylemlere kurban ediyoruz.

Yeri ve zamanı geldiğinde tüm malımızı ve canımızı Allah yolunda harcamamız gerekirken, Kendimizi Allah’a mı kurban ediyoruz yoksa paraya, makama, şöhrete mi kurban ediyoruz?

Rızkımız Allah katında iken, Allaha ait olan fakat kendimizin sandığımız servetimizden, fakir fukaranın hakkı olan fitre, zekât,infak ve sadakalarımızı neye kurban verdik acaba.

Kendimizi ve çocuklarımızı Allah ve Resulü(sav)nemi yoksa teknoloji ve sosyal medyaya mı kurban ediyoruz.

Kendimizi anam babam sana feda (kurban) olsun diyen Sahabe-i kiram gibi Hz. Peygamber(sav)e mi kurban ediyoruz yoksa günümüzdeki sözde adanmış ve aldanmış ruhlara mı kurban ediyoruz?

Yıl içerisinde o kadar gereksiz ve israf dolu harcamalardan sonra Kurban Bayramında Kurban kesebilmek için bankadan kredi çekerek veya kredi kartıyla taksitli kurban alarak kendimizi bankalara ve Faiz sistemine mi kurban ediyoruz?

Özetle Allaha olan kulluk görevlerimizi ve tüm İslami değerlerimizi ne uğruna nerelere kurban veriyoruz.

İslam Dünyası, Türkiye ile birlikte kendimizi içinde bulunduğumuz ateş çemberinden bir an önce kurtarabilmemiz için:

ÇOK GEÇ KALMADAN,

KURBAN EDECEKLERİMİZİ

KURBAN EDELİM Kİ,

KENDİMİZ KURBAN OLMAYALIM.

Kurban Bayramımız mübarek olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Selahattin Sevmez - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Hangi Milletvekili Halka Daha Yakın?