Kahramanmaraş’ta Yılların Siyaset Anlayışı Biter mi?

Siyaset denince akla gelenleri sıralayacak olsak ilk başta, ‘’Söz verip sözünde durmayanlar / duramayanlar’’ olur sanırım. Tabi ki derde çare herkesin aklına farklı cümleler gelir.

Beklentiler o kadar yüksek ki tahammülsüzlük siyasette SOS veriyor. Siyaset ile uğraşanlar eleştirilere tahammül edemiyor. Oysa eleştiriye karşı aklı ile yaklaşıp ön yargılarını bir köşeye bıraksa kısa zamanda birçok sorun anlaşılacak. İşte o önyargıları kaldıran bir toplantıdan bahsetmek istiyorum.

Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal İkisi Bir Arada!

Siyaset demek vaat demek, vaat demek söz vermek, söz vermek demek işinin gereğini yerine getirmek demek…

Kahramanmaraş’ın temel sorunu da bu; vaatler veriliyor ama Ankara’da karşılığı olmuyor. Ve Kahramanmaraş verilen vaatlerin yerine getirilmesi için bekliyor da bekliyor. Öyle bir bekleme ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aksu Çayı için meydandan çözün bu işi diyor; sonuç yok. Buradan sonra şehrin milletvekillerine iş düşüyor. İşte o işi yüklenen iki isimle Kahramanmaraş’ın kronikleşmiş sorunları üzerine konuştuk. Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti’nin Cevizli Bahçe’de düzenlediği toplantıda merak ettiklerimizi sorduk.

İlk gelen Mehmet Cihat Sezal olunca masa etrafında ilk konuşmada onunla başladı. Etki-tepki-sosyal medya- gazeteciler; bir araya gelememekten, önyargılı davranmaktan açıldı sohbet. Milletvekillerine ön yargılı davranan gazetecilere karşı, gazetecilere önyargı ile yaklaşan milletvekilleri… Konuştuğumuz üslup dikkatimi çekti; kanıtlama politikası. Milletvekili Cihat Sezal’in ilk karşıya karşıya geldiği durum. Haliyle önce üzerine yapışan önyargıdan kurtulması için vakit geçmesi gerekti. Sonra ortak nokta zaten Kahramanmaraş olacaktı.

Daha sonra Ahmet Özdemir, toplantıya teşrif etti. Zaten işin rengi de buradan sonra değişti. Cihat Bey’in önyargısı Ahmet Bey’de mevcut değil. İl Başkanlığı döneminde basın ile hep bir arada olduğu için rahattı. Neden ‘’İkisi Bir Arada Olsun’’ dediğimi anlatayım bundan sonrasında.

Yıllarca Ankara’da dayımız yok diyorduk Kahramanmaraş olarak. Bakanımız oluyor, Başbakan yardımcımız oluyor ama Kahramanmaraş’ta hiçbir şey değişmiyordu. Söz veriliyor vaatler yerde kalıyordu. Vaatler dahi ölü doğuyordu. Başbakan Yardımcısı olan Veysi Kaynak, Ilıca’ya yol, Elbistan’a Havalimanı sözü vermişti. Vermişti, çünkü hepsi o kadar.

Vekillerden Aktarıyorum!

Şimdi işin rengi değişti. Milletvekilleri Bakanlıkların kapısında, Genel Müdürlerin beyinlerinin içindeler. Aksu çayı için çözüm; İş adamları, Belediye ve Bakanlık ortak adım atacak; kısa sürede çözüm alınması içinse nazlı işadamlarına ‘’yapalım mı?’’ değil de ‘’yapacağız’’ deniyor.

Maraş Kalesi için gecikmeden dolayı hatalarını kabul eden iki vekil, arkasına artık iş büyükşehir belediyesinde bakanlıkta sorun kalmadı diyor.

Maraş Stadyumu için, ‘’Öncelik mi? Hayır’’ dedikten sonra ‘’Halk istiyorsa yapmak zorundayız’’ diyorlar.

Kahramanmaraş- Göksun arası yol için ‘’Aralık ayında bitmiş olacak’’ diyorlar.

Alt geçitler ve köprü için ‘’söz konusu olan yüklenici firma kaçmadı işini yapıyor’’ diyorlar.

Germenicia Antik Kent bölgesi için alan çalışmasının yapıldığını, bir an önce halkın mağduriyetini ortadan kaldıracaklarını belirtiyorlar. 

İki milletvekili birbirini öyle bir tamamlıyor ki birini bir köşeye koysam anında konular dağılırdı.

Siyaset dilinin sertleştiği Kahramanmaraş’ta Milletvekili Ali Öztunç için ise ‘’Şehrimizin milletvekili, her şeyi istişare ediyoruz. Derdimiz laf yetiştirmek değil, iş yetiştirmek, çözüm bulmak.’’ diyorlar.

Mehmet Cihat Sezal Bey, milletvekili olarak; ‘’Kimseyi başka partili diye ayırt etmeden telefonlarına bakıyorum. Sorunlarını dinliyorum, elimden geleni yapıyorum. Milletvekiline ulaşamıyorum diyenlere kendi adıma, bu zamana kadar dönmediğim olmadı.’’ diyor.

Vitrine oynamadan üzerlerine düşen vazifeyi yerine getirmeğe çalışan iki vekil; ikisi bir arada muhteşem uyum sergilediler. Ak Parti İl yönetimindeki birliktelikleri kendilerini milletvekilliği görevinde tam uyum içerisine getirmiş vaziyette. Ankara’daki dayılara sesimizi ulaştıracak, iş peşinden koşacak, takip edecek ve yıllarca Kahramanmaraş’a hizmet edecek iki isim. İnşallah Ankara’daki çalışmaları meyvelerini verirse Kahramanmaraş’ta kazanmaya başlayacak. Ve bu da hem Ahmet Özdemir’i hem de M. Cihat Sezal’i en sevilen milletvekilleri konumuna getirecek.

Yiğidi öldür hakkını yeme derler ya; bunların oluşması için en büyük payda Mahir Ünal’a ait. İkisi bir arada milletvekillerimiz de Mahir Bey’in üzerinden Kahramanmaraş’ın yükünü almaya niyetliler.

Bir detay:

En çok tepki ‘’Babadan oğula siyaset’’ deyimi ile M. Cihat Sezal’e oldu. Şuan en hızlı ulaşılabilen milletvekili konumunda. Ulaşamıyorum diyen yorum yazsın, mutlaka geri dönüş sağlıyorum diyor. Ve ekliyor, ‘’Önyargı ile yaklaşanlar konuştuktan sonra fikrini değiştiriyor.’’ diye ekliyor.

***

Konuşa konuşa, istişare ederek Kahramanmaraş hak ettiği yere gelir. Hem bilgi kirliliğinin önüne geçmek hem de halkın azalan güvenini kazanmak için sorulara verilen cevapların netliği önemli. İşte bu toplantıda net cevaplar aldık.

Kahramanmaraş’ta siyaset anlayışı değişecekse eğer bu iki milletvekili sayesinde değişir. Ve değişimi başaramazlarsa buda kendilerinin hanesine not düşülür.

Bir siyasetçiden üzerindeki makamı alırsak ortada kalan bizden olmalı.

İşte o siyasetçiler; Ahmet Özdemir ve M. Cihat Sezal ve elbette muhalefet parti olarak Kahramanmaraş’ın sorunlarını meclis gündemine taşıyan Ali Öztunç… Sonuçta hiçbir iktidar partisi kendini eleştirmez. Ama bir değişim de olmadı değil, Kahramanmaraş Ak Parti milletvekilleri Elbistan- Afşin Termik Santrali için kendi yasa önerilerine önerge verdiler. İşte bu değişimin sinyalleri...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Alyaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Hangi Milletvekili Halka Daha Yakın?