Projeler Rafa mı Kaldırılıyor?

Çok değil bundan 5 yıl öncesinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı (Dönemin İl Başkanı) Fatih Mehmet Erkoç’un ‘’ÇILGIN PROJELER’’ başlıklı seçim kampanyası ile şehrimiz nede mutlu olmuştu. 5 yıl sonrası Kahramanmaraş hayalimiz PARİS olmasa da ona yakın bir şehirdi.

Tam 92 proje açıklandı. 92 Çılgın projenin akıbeti ne oldu? Fatih Mehmet Erkoç bunun ne kadarını gerçekleştirdi? Ve bu projeler Hayrettin Güngör döneminde devam edecek mi?

Sorular sorular, Kahramanmaraş’ta sorun çok olunca soruların sayısı bu çılgın projeleri kata kat katlıyor. Sürdürebilir ve uygulanabilir projeler arasına bir de Hükümetin söz verdiği projeleri eklersek bu gün Kahramanmaraş’ın ilçeleri ile bir bütün olarak metropol şehir olması gerekirdi. Gel görelim ki maalesef Erkoç’un projelerinden hayalini kurduğumuz Kahramanmaraş’tan çok uzağız.

Bir türkü tutturmuş gibi, İmar da imar diyoruz ama İmar adına sadece yaptığımız arsa satışları…

Yapay Plaj projesi, Teleferik, Hafif Raylı Sistem, Ulaşımda tüm paydaşları içinde barındıran otogar, stadyum, Kılavuzlu mesire alanını Recep Tayyip Erdoğan Şehir Bahçesi yapma ( nehrin iki kıyısını birbirine bağlayan köprüler) …

Yapay Plaj Projesi açıklandığında ülkemizde haber yapılmayan kanal kalmamıştı. Teleferik projesi içinse istimlak ve yıkım çalışmaları yapılmıştı. Otogar sözde kaldı. Stadyum deseniz kanayan yara, havalimanı binasını da gönül alma tarzında güncelledik. Gönül alma diyorum yakında hiç uçak seferi kalmayacak diye korkuyorum. Önemli olan Gaziantep Havalimanının yolcu sayısını arttırmak. Eğer Kahramanmaraş Havalimanı tam kapasiteyi geçtim yarım kapasite çalışsa Gaziantep’in yolcu sayısını %30 etkiler. Eh bunun da bilincinde Antep siyasetçileri.

Kitap Fuarı, Dondurma Festivali bunlarında akıbeti belirli değil. Ne olacak diye sorduğumuzda da soruya cevap olarak, ‘’Bizde Hayrettin Bey’in kararını bekliyoruz.’’ oluyor. Başkan Güngör neye karar verecek, Başkan Erkoç’un projelerini tamamlayacak mı? Yoksa rafa kaldırıp bunlar kitapta yok mu diyecek?

Büyükşehir Genel Sekreterimiz SASKİ’den olunca aklıma alt yapı çalışmaları ağırlık kazanacak düşüncesi geliyor. KASKİ’ye bakarsak da yatırımdan çok uzak vaziyette duruyor. İşçiler aylık diyor…

Büyükşehir’de tüm projeler rafa kalkacak gibi duruyor. Her şeyi çabuk unutuyoruz. Verilen sözler Ankara’dan olur alamıyor.

2014 yılında başlayan çılgın projelerin %30’u Kahramanmaraş’ı mutlu etti. Alt geçit, üst geçit, mesire alanları, kuzey çevre yolu, kayak merkezi, sosyal belediyecilikte ödül alan YADES, meslek edindirme kursları vd… Fatih Mehmet Erkoç döneminde park ve bahçeler hariç diğer birimler arı gibi çalıştı. (Katalogdan çiçek seçip şehre diktirdiler.)

Şimdi Hayrettin Güngör Bey’in ekibinin bir an önce arı gibi çalışmaya başlamasını bekliyor Kahramanmaraş.

Çılgın projeler Kahramanmaraş’a vizyon kazandıracak, geliri arttıracak, turizm kapılarını aralayacak projelerdi. Sürdürülebilir belediyecilikte de bu işlerin devamı önemli. Projeler revize edilebilir ama şehre katma değer katacak projeler devam etmeli.  

***

Bir diğer konu ise çevre illerin katıldığı ama şehrimizin katılamadığı Çin Turizm gezisi. THY tarafından şehrimiz de davet edilmiş ama Vali Bey’den olur imzası çıkmayınca katılamadığımız Çin Gezisi. Vali Bey neden olur vermemiş bir cevap yok. Milletvekillerinin de umurunda değil.

Kahramanmaraş olarak verilen sözlerin sahada uygulamaya geçtiğini görmek istiyoruz. Günü kurtar politikasından bıktık artık.

***

 Ali Öztunç çıkıp TBMM’de bangır bangır bağırıyor. Kahramanmaraş diyor başka bir şey demiyor. Vatandaş istediği zaman ulaşıp derdini iletiyor. Sallama yok, derdini TBMM’den Ali Öztunç’tan duyan vatandaş mutlu.

AK Parti milletvekillerine ulaşmak, ulaşıp derdini paylaşmak, paylaşıp çözüm beklemek ise halkın karabasanı olmuş durumda. Danışmanları da ayrı bir dert; vekilden daha vekil durumdalar. Bunları ben değil halk söylüyor. Sokağın sesini dinlemeniz dileğiyle.  (Mehmet Cihat Sezal ve Celalettin Güvenç vekillerimiz bu genellemeden ayrı tutmak gerek elbette. Devlet adamı işini yapıyor. Kahramanmaraş'ta en tepki çeken isim M. Cihat Sezal ise en başarılı vekil konumunda.)

Ne diyelim Kahramanmaraş’ta bunu hak ediyor. Türkiye’de hükümete en çok oyu verenler arasında 3. sırada bulunan Kahramanmaraş verilen sözlerin tutulmasında sondan 3. sırada gelir sanırım. Ya da sonuncu mu desek?

Kendi hayallerinizi gerçekleştirip, Kahramanmaraş’ın hayallerini çöp etmeğe hakkınız yok…

  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Alyaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Hangi Milletvekili Halka Daha Yakın?