Kelime Oyunları İle Halkı Kandırmaya Çalışmak

LGS sonuçları Kahramanmaraş’ta bir tartışmayı yine ateşledi; ‘’Ne olacak bu gençliğin hali…’’

Ülkemiz eğitim konusunda her gelen bakanın değişim çalışmaları ile içinden çıkılmaz hale geldi. Eğitimin kalitesi, okulların sayısı ile eşit şekilde artış göstermedi. Artan okul binaları öğrencilerin 20-25 kişilik sınıflarda eğitim görmesine de yetmedi.

Şehrimizde yeni okullar yapılıyor ama yetersiz kalıyor. Suriyeli öğrencilerinde katılımı ile sınıfta öğrenci yoğunluğunun 40’lara yaklaştığı bir gerçek. Köy okullarında 20-25 öğrenci ortalamasına ulaştık ama şehir merkezi maalesef SOS verdi. Öğrencilerin LGS ve YGS/LYS sonuç ortalamaları daha vahim bir sorunu ortaya koydu. Buna birde milletvekillerimizin açıklamaları eklenince buyurun cenaze namazına diyor eğitim kalitemiz.

Madde ve teknoloji bağımlılığı, genel kültür yozlaşması, ahlak kurallarından bihaber gençlik elden kayıp gidiyor.

Ailede başlayamayan eğitim, okulda da devam etmiyor maalesef. Öğretmen dertli, aile dertli; temel sebep ise asgari geçim telaşı. Başına buyruk bir nesil büyüyor ve geleceğimiz tehlike altında. Dur demesi gereken en yetkili mecra ise, ‘’2023 Vizyonu’’ diyor.

"Milli eğitimde hem içerik hem sistem konusunda sıkıntılarımız var. İstediğimiz neticeleri elde edemedik" diyerek eğitim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında dert yandığı konuların başında geliyor.

Peki nasıl çözülür bu eğitim sistemi sorusuna ise gerçek anlamda kimse cevap veremiyor. Hep aynı cümleler, ‘’Okumuyoruz, Eğitim ailede başlar, anne-baba-öğretmen dayanışması...’’

LGS sonuçları üzerine,’’ Kahramanmaraş 64. Sırada değil, yüzde 20’lik dilimde 15. Sırada’’ açıklaması yapanların kelime oyunu Kahramanmaraş’ta herkesi gerdi. Milletin vekili, milleti kelime oyunları ile kandırmaya çalışıyorsa eğitim konusunda aslında nerede kaybettiğimizi başka yerlerde aramanın bir anlamı olmayacağını düşünüyorum.

Gençliği okuyamayanların eğitim üzerine söz söyleme hakkı yoktur desem, sanırım LGS açıklamasına en güzel cevabı Kahramanmaraş adına cevabı vermiş olurum.

Gerçekleri görmek, duymak istemeyen; kelime oyunları ile gerçeği gizlemeye çalışanlardan Kahramanmaraş’ın hiçbir beklentisi olamaz. Kahramanmaraş’ın yıllardır değişmeyen makus talihinin temel sebebi de bu anlayıştır.

Kitap Okuyalım da; Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara öğrencinin okuması için gönderilen kitap isimlerinin arasında kendi yazarlarımızın kitaplarını da koyalım. Osmanlı döneminde evinde kütüphanesi bulunan gerçek zengin olarak görülürmüş, okuyan toplum zengin toplumdur.

Bir diğer konu ise öğretmen ve öğrenci arasına giren dijital tahtalar; Fatih Projesi ile sınıflara taktığımız dev ekranları öğretmenlerin önüne geçirmeyelim. İzleyelim ama öğretmen de anlatsın ki bilgi pekişsin. Uyumayalım, uyutmayalım…

Okumak, öğrenmek ve uygulamak, vatanını ve milletini seven vicdan sahibi ve inançlı bir nesil için önce kendimizi kandırmaktan vazgeçelim.

Ailede eğitim için önce aile bireylerinin ekonomik şartlar altında yok edilmemesi gerekiyor.  Şuurlu ve sevecen bir nesil dileğiyle; karanlık aynada kimse kendini göremez, aynalarınızı gün ışığına çıkartın. Gerçeklerden kelime oyunları ile kurtulamazsınız aksine sorunu daha da büyütürsünüz. Sınav sonuçları da bunun açık ve net gerçeğin ta kendisidir.  

Muhabbette Kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Alyaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Hangi Milletvekili Halka Daha Yakın?