İptal edin bütün projeleri; size bir akıl vereceğim!

31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Son olarak Cumhur İttifakı cephesi de projelerini açıkladı. Ama maalesef toplumun çok büyük bir bölümü tatmin olmadı.

Sohbet etme imkânı bulduğum 10 kişiden 9’u “rutin belediye hizmetlerinin süslü bir dille ifade edilmesi” olarak yorumladı, açıklananları…

Özellikle ilçe belediye başkanları tarafından açıklanan projelerin neredeyse tamamı sadece proje olarak nitelendirilmek için hazırlanmış planlardı.

“Yüzlerce projemiz var” diye göğsünü gere gere gezip caka satanlar bu satırları iyi okuyun:

Eğer hazırladığını proje, bir problemi çözmeyi veya bir ihtiyacı gidermeyi amaçlamıyorsa; yakın gitsin onları.

Toplumun ihtiyaçlarından beslenmeyen, ayağı yere basmayan bütün projeleri iptal edin, size bir akıl vereceğim!

“Çok öpmekle çok çocuk olmaz!”

Çok fazla insanı mutlu etmek için de çok fazla proje hazırlamanıza gerek yok.

Yol medeniyettir sözünü şiar edinip ilçelerimizi ve kırsalda kalan mahallelerimizi şehre yakınlaştırın! Önce insanlar arasında köprü kurun, gönüller zaten birbirine kendiliğinden bağlanır.

İlçelerimizi birbirine yakınlaştırın ki; Göksun Kayseri’den, Elbistan Malatya’dan, Pazarcık Gaziantep’ten, Çağlayancerit Adıyaman-Gölbaşı’dan alışveriş yapmasın. Kahramanmaraş’ın parası Kahramanmaraş’ta kalsın. Bununla şehir ekonomisine çok büyük katkı sağlamış olursunuz.

Şehir genelinde yatırımcılara yer gösterin, kolaylık sağlayın, onları teşvik edin! İstihdam sorununu kökten çözmüş olursunuz.

Ilıca’nın, Döngele’nin yol standartlarını yükseltin. Ekinözü’nü de dahil ederek termal turizmi destekleyin. Andırın’ın kalelerinden Göksun’daki Hançer Kanyonu’na kadar bir turistik güzergâh oluşturun. Gastronomiden tutun da tarihi ve kültürel mirasa kadar kentin turizm değerlerini öne çıkarın. Germanicia Antik Kenti’ni ziyaretçilere açın, inisiyatif alabilecek bir İl Kültür Turizm Müdürü atayın ve Kültür Turizm Bakanlığını biraz köşeye sıkıştırarak Kahramanmaraş dışında okkalı reklamlar yapın! Çok değil 1 yıl içinde Kahramanmaraş turistten geçilmez olur.

Dulkadiroğlu, Çağlayancerit ve Nurhak ilçesi için hazırladığınız tüm projeleri çöpe atın! Doğukent-Çağlayancerit-Nurhak arasına bir yol yapın yeter! Çok değil üç yıl içinde bu üç ilçe de tanınamayacak kadar değişim ve gelişim gösterir. Türkoğlu ile Necip Fazıl Şehir Hastanesi arasına bir köprü yapın, on binlerce insanın mağduriyetini tek elden gidermiş olursunuz.

Boş verin millet bahçesini! Önce doğaya ihanet edilen Aksu Çayı’nı endüstriyel atıklardan temizleyin. Çevreye, doğaya saygılı olun, yaşadığımız coğrafyayı temiz tutun ve dikili bir ağacımızın olduğu ormanları çoğaltın!

Önem ve öncelik sıralamasından yoksun ıvır zıvır projelerden kaçının. Hem devlete külfet olmasın hem de millete!

Kahramanmaraşlı çok bir şey istemiyor ki; sadece yol yapın, yol gösterin!

Bize bunlar yeter! İptal edin bütün projeleri, devletimizin ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiği şu dönemde yük olmayalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kenan Onaran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Kahramanmaraş'ta Eğitim Kalitesini Nasıl Buluyorsunuz?