Bir adım önde olmak için

“İşiniz eşeğiniz gibidir. Güderseniz önünüzden gider, gütmezseniz bir yere kadar burada durur, bir yerden sonra bir bakarsın ki o da gitmiş”. Bir ninenin sözü

Bugün geçenlerde denk geldiğim bir ninenin sözüyle başlıyoruz. Ne güzel ifade etmiş değil mi? Yapmak durumunda olduğunuz ama yapmadığınız her şey belirli bir süre sizi bekliyor sonra da boşluk kabul etmeyen bir ortamda kaybolup gidiyor. Yaparsanız sizinle birlikte geliyor yapmazsanız da başkasında görüyorsunuz. Dijital olgunluk da bu şekilde değerlendirilebilir aslında.

Bilgisayar işlemcilerinin kabiliyetleri kabiliyeti arttıkça 10 yıl öncesine kadar imkânsız gibi görünen işler artık mümkün hale gelmiştir. Yazılım dilleri de artık esneklik sağlama konusunda önemli gelişmeler kaydetmiş olduğundan programlama ile ilgili yeni ufuklar oluşmaktadır. Kişisel bilgisayarların ilk yaygınlaşmaya başladığı zamanı hatırlayacak olursanız formatlama işlemini yapmak bile insanın bilgisayar okuryazarlığı açısından önemli bir gelişmeydi. Bu sayede birikim yapanları bile biliyorum. Şimdi ise verin bir ilkokul çocuğunun eline size format işleminin yanında pek çok programı kurmuş şekilde teslim eder. Dolayısıyla dijitalleşmeyle birlikte geliştirmemiz gereken kabiliyetler var.

Bugün dijital olgunluk düzeyi ile ilgili yazacağımızı söylemiştik. Bu kavram işletmelerin ve bireylerin geliştirmesi gereken kabiliyetlerden. Geçenlerde mesai arkadaşlarımızdan birinin evladı ebediyete intikal etti. Mevt ne zaman olsa erken gelir insana ama söz konusu çocuk olduğunda arkadaşımız için daha fazla üzülüyoruz. Merhuma rahmet ve kalanlarına sabırlar diliyorum. Başsağlığı için gittiğimizde arkadaşın bir akrabası ile konuşma fırsatımız oldu. Bahsettiğim kişi emekli olduğunu ve çalıştığı birimde veri hazırlama ile ilgili çok iş yükü olduğu için yaşı dolar dolmaz emekliliği tercih ettiğini belirtti. Söz konusu işlemler günümüzde e-devlet aracılığıyla sisteme otomatik olarak çekilebilen verilerden ibaret. Dolayısıyla dijital sistemlerin kullanımı hususunda ne kadar yenilenme ile ilgili olursak o kadar çalışma hayatını devam ettirme gibi bir durum söz konusu.

Dijital yetkinlikleri gözden geçirecek olursak bilgisayar okuryazarlığı ile başladığını görüyoruz. İnsan makine etkileşimi açısından önemli bir kavram. Bu hususta kendimizi ve toplumu ne kadar geliştirirsek o kadar dijitalleşmeyi sağlama yönünde fayda elde edeceğimizi öngörüyorum. Nitekim bankamatikten para çekerken kandırılan kişilerin pek çoğunda bu tür yetkinlikleri gözlemleyemiyoruz. Sistemin nasıl işlediğiyle ilgili bilgi birikimi olan dolandırmak isteyenin niyetini çok rahat bir şekilde sezebilirken diğerleri ne yazık ki buna alet olmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak kişinin dijitalleşmeye yönelik tutumunun olumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu ama şimdi binlerce tüfeğin yapamayacağını bir tuşa basarak yapmak mümkün. Piyasa koşulları açısından inceleyecek olursak arzın çok olması karlılık açısından önemli avantajlar sağlamakta. Niş pazarı (dar bir tüketici topluluğunun oluşturmuş olduğu karlılığı yüksek ama hacmi çok düşük olan pazar) yakalamak gerçekten zor olduğundan ister istemez işletmelerin genele yönelik mal ve hizmetler sağlaması gerekiyor. Bu yüzden de dijitalleşmeye yönelik tutumlarımızı olumlu hale getirmemiz gerekiyor. Bu hususta güvenlikle ilgili kaygılarınızı paylaşmakla birlikte bunun üstesinden gelebilmeniz için Teknokentler içinde oluşturulmuş olan Teknoloji Transfer Ofisleriyle irtibatlanarak güvenli bir biçimde dijital olgunluğunuzu artırmanın mümkün olacağını unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Dijital yetkinlikler teknik düzeyde bilgi içerdiği için kişinin tekniğin mevcut durumunun farkında olması uyum konusunda önemli bir avantaj sağlaması anlamına gelir. Bu nedenle dijitalleşme aşamasından önce işletmenin ve çalışanların tekniğin mevcut durumundan ne kadar haberdar olduklarının belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin bir otobüs fabrikasında yeni tasarım için sunta ile kalıp çıkarıldığını gözlemleme şansım olmuştu. Halbuki kil ile kalıplama yapmak hız ve esneklik açısından çok daha avantajlı bir konuma erişmenizi sağlar. Kalıpta istediğiniz değişikliği yaparak asıl ulaşmak istediğiniz tasarıma daha kısa zamanda ve az bütçeyle ulaşmanız mümkünken sunta ile her yapmaya çalıştığınız değişiklikte baştan itibaren tüm kalıbı değiştirmeniz gerekir.

Yetenek olarak gelişmesini istediğimiz bir durum olduğu için dijital yetkinliğin beceri düzeyinde kişinin bilişsel süreçlerine tamamen işlemesi önemsenen başka bir durumdur. Yeni teknolojiyle tanıştığında ve etkin kullandığında işlerini artık daha kolay biçimde yürütebilecekken kişi eski alışkanlığı nedeniyle hız ve verimlilik bakımından zarara neden olabilir. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse depolamada QRkod (Karekod) veya barkod kullanımına yönelik gerçekleştirilmiş olan teknoloji edinimini sorumlusu olan kişi kullanmadan eski usulle defter tutmaya devam ederek yerine getirdiğinde işini doğru biçimde yapmış olur. Ancak sistemin okuması gereken barkod veya QRkodtan mahrum kalarak işlemesi nedeniyle isterseniz en iyi envanter ve muhasebe programlarını kullanmış olun veri olmadığından verimlilik açısından kayıplarınız olacaktır. Sonuç olarak örgütsel değişimi kişilerin benimseyeceği biçimde gerçekleştirmenin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Dijital yetkinliklerle ilgili son boyut ise sosyal bakımdan kabul edilebilirliktir. Toplumun sizi algılama biçimi size olan yaklaşımını da değiştirmektedir. Nitekim kasada ve etiketlerde teknolojik unsurlar gördüklerinde kişiler indirim taleplerini geciktirme veya iptal etme eğiliminde olur. Ürünün fiyatıyla ilgili kesinleşme söz konusu olduğundan pazarlığa girmeye yönelik vakit kaybettirecek işlemlerin sayısını azaltmış olursunuz. En fazla yine sizin belirlediğiniz şartlarda indirim yapmaya yönelik mağaza yöneticisine veya pazarlamacıya vermiş olacağınız yetki ile işlemler gerçekleşir. Örnek vermem gerekirse bin bir emekle yetiştirdiğimiz insan kaynağı bankalara veya finans kurumlarında çalışmaya başladıklarında mevcut oranlardan kendilerine tahsis edilmiş yetki kadarınca indirim uygulayabiliyorlar. Halbuki şurada bana bir ton emeği geçmiş hocamız var, hayalini kurduğu enstitüyü kurabilmesi için on yıl ödemesiz, sonrasında da piyasa oranlarının altında kalacak şekilde ödemesi olan bir krediyi vermem gerekir diye çocuğum elbette aklından geçirir. Şaka bir yana sosyal açıdan dijitalleşmiş olmanız süreçlerinizin standardizasyonu açısından önemli faydalar elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda rakiplerinize göre geride kalmamanız açısından da dijital olgunluk düzeyinizin ileride olması size rekabette avantaj sunar.

Gelelim Teknokentte ve odalarda olup bitene. Moda ve Tasarım Akademisiyle ilgili yüklenici büyük oranda gerekli olan malzemeleri tamamladı. Eksik olanları da getirdiğinde muayene ve teslimle ilgili süreçleri başlatacağız. Ondan sonra da yüklenicinin sunacağı eğitimlerle kaydını yaptığımız öğrencilerin akademiden uygulamalı bir şekilde faydalanması sağlanacak. Yapay zekâ sözel veri etiketleme ile ilgili olarak yüklenicinin bize sunduğu metni yönetim kuruluna sunacağız. Eğitim 4.0 projesiyle ilgili veri toplama işlemleri devam ediyor. Analiziyle birlikte o projenin de sonuç raporuna geçmiş olacağız. İştiraklerimizden Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili projede çalışan danışmanlık firmasının veri toplamaya dayalı talebini de karşılayacak şekilde kapasite ortaya koyduk ama henüz bir dönüş olmadı. Bunlara ek olarak odalarla ilgili teknoloji ediniminde çok kriterli karar vermeye dayalı bir uygulamayı bayramdan sonra başlatma kararı almıştık. Onu uygulamaya koyacağım. Ayrıca SAN-TEK toplantısında alınan kararla dijital olgunluk düzeylerinin belirlenmesi işine koyulacağız. Bu kapsamda işletmeler kendilerini Avrupa Birliği üyesi pek çok işletmenin verileri ile kıyaslama şansı elde edecekler.

Netice itibariyle geçenlerde denk geldiğim bir ninenin sözüne gelmiş durumdayız. İlgilendiğiniz ölçüde yeni bir şeyler yapma olanağı oluyor. Şirketin finansal durumu daha iyi hale geldiğinde Ar-Ge ve inovasyon kültürünün yayılımı için daha güzel işler yapma şansı doğacak. Sonuç olarak değerli okurum bu hafta dijital olgunluk düzeyine erişmekle ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgi vermiş olduk. Ayrıca envanter kontrolü ile ilgili kullanılan teknolojilerden de bahsetmiş oluk. Bu yüzden haftaya konumuz envanter ve süreç kontrolü ile ilgili teknolojiler olsun. İşletmemi dijitalleştirmeye çalışıyorum bununla ilgili nereden destek alacağımı bilemiyorum dememeniz temennisiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arif Selim EREN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberma Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberma hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberma editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberma değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haberma, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi

Anket Cumhurbaşkanlığı seçimini hangi ittifak kazanır?