Engelli eşi ve iki çocuğuyla: "900 lira yetmiyor, her şey ateş pahası"

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu felç kalan Mahmut Fındık’ın eşi Fadime Fındık, "Eşim yatağa bağımlı, ekonomik sıkıntımız var, geçinemiyoruz” dedi.

Video için play'e tıklayın

İki çocukları olan Mahmut Fındık ve eşi Fadime Fındık evde bakım maaşının kesilmesinin ardından geçim sıkıntısı yaşıyor. 900 lira ile geçinmeye çalıştıklarını belirten Fadime Fındık, "Bakıcı aylığım olsaydı iyi kötü geçiniyorduk. Eşimin 900 lira aylığı yetmiyor her şey ateş pahası olmuş ben hangi birine yetişeyim" dedi. Mahmut Fındık, beş yıldır engelli olduğunu belirterek şunları söyledi:

"2017’de kaldırımda giderken araba çarpması sonucu omuriliğim koptu, 12 tane kaburgam kırıldı ve bana 2017'den 2019'a kadar bakım aylığı verildi. 2019’dan sonra raporun yenilenmesi gerekiyordu, raporu yeniletmeye gittiğimizde bana yüzde 94 kısmi bağımlı raporu verildi. Birinci raporum yüzde 95, ikinci raporum 94. Arada 1 puan var, 1 puanla ne oluyor da bana kısmi bağımlı verildi? Osmaniye’ye itiraz ettik orada kısmi bağımlı raporu verdi. Orada da olmadı Adana Şehir Hastanesi’ne gittik. Orada yine kısmi bağımlı verdi. Bu süre içinde herhangi bir gelişme olmadı daha kötüye gittim. O da olmadı Adli Tıp’a başvurdum. Üniversite hastanesi bana yüzde 96 ömür boyu bakıma muhtaç raporu verdi, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne götürdüğümüzde 'bu olmaz bana sağlık raporu getir' denildi. 

"MADEM ÇALIŞIRMIŞIM İŞ VERSİNLER"

Mahmut Fındık, Adana Şehir Hastanesi’nin kendisine 'oturarak çalış' raporu verdiğini söyledi. Fındık, "Benim altım bezleniyor, idrarım sonda ile alınıyor, ben nasıl çalışacağım? O zaman madem öyle çalışırmışım bana bir hemşire versinler, bir de masa başı işi versinler, hemşire altımı değiştirsin, banyomu yaptırsın. Ben bakıma muhtacım kardeşim. Ben kalkıp bir suyumu alamıyorum, benden sağlam adamlar rapor alıyor ben alamıyorum. Ben bu ülkenin vatandaşı değil miyim? Ne yapacağım ben?" dedi.

Fındık, "Benim aldığım 900 lira engelli aylığım var. Benim 2 tane çocuğum var, çocuklarım okula gidiyor. Benim ihtiyaçlarım var. Islak mendile mi vereyim, peçeteye mi vereyim, poşete mi, eldivene mi, maskeye mi vereyim. Benim çocuklarım ne yiyecek, hanımım ne yiyecek? Çalışamıyorum ben, 900 lirayla geçinemiyorum. Ben ne yapacağım, yardım edin bana" diye konuştu.

Fadime Fındık ise şunları söyledi:

"2 yıl bakım aylığı aldım ben, 2 yıldan sonra kesildi. Bakıcı aylığı alırken benim durumum iyiydi. Çocuklarıma kurbanlık dahi alıp kesiyordum, şimdi kurbanlık alıp kesemiyorum. Yavrularım bana soruyor, 'Anne biz kurban kesmeyecek miyiz?' diyor. Ben ne diyeceğimi bilemiyorum. Çevreden komşular veriyor pay veriyorlar. Çocuklarımın yeri geliyor okul ihtiyaçlarını karşılayamıyorum, birine alsam birine alamıyorum, harçlık veremiyorum. Yeri geliyor, birine versem birine veremiyorum. Pek çok zor durumlar geçirdim hala da geçiriyorum. Bakıcı aylığım olsaydı iyi kötü geçiniyorduk. Eşimin 900 lira aylığı yetmiyor her şey ateş pahası olmuş ben hangi birine yetişeyim."

24 Oca 2022 - 15:55 Osmaniye- Haberde İnsan