YSK kararı Resmi Gazete’de: Seçim kurulları yenileniyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun il ve ilçe seçim kurullarının yenilenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre ocak ayı sonunda tüm seçim kurulları yenilenmiş olacak. Seçimlere yeni seçim kurulları ile gidilecek. 24 siyasi parti, yeni seçim kurullarında temsilci belirleyecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun, iki yıllık görev süreleri dolan il ve ilçe seçim kurulu üyeliklerinin yenilenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı. Buna göre ocak ayının son haftasında, iki yıl boyunca görev yapacak olan il ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına karar verildi.

12 Ocak 2022 tarihinde alınan karara göre; 24 siyasi partiden seçim kurulları için temsilci belirleyecek. Karar ile birlikte seçime girme yeterliliğine sahip 24 partinin de listesi belli olmuş oldu.

81 ilde, il seçim kurullarında en kıdemli üç hâkim görev alacak. İlin en kıdemlisi başkan, diğer iki hâkim ise kurul üyesi olacak. İlçe seçim kurullarında ise en kıdemli hâkim başkan olacak. 10 yıldır görev yapan 8 memur arasından kurayla iki kurul üyesi seçilecek. 

Bir sonraki seçime girme yeterliliğini taşıyan ve oluşturulacak yeni seçim kurullarına temsilci bildirecek olan 24 siyasi parti şöyle:

1- Adalet ve Kalkınma Partisi

2-Anavatan Partisi

3- Bağımsız Türkiye Partisi

4- Büyük Birlik Partisi

5- Cumhuriyet Halk Partisi

6- Demokrasi ve Atılım Partisi

7- Demokratik Sol Parti

8- Demokrat Parti

9- Emek Partisi

10- Gelecek Partisi

11- Genç Parti

12- Halkların Demokratik Partisi

13- Hür Dava Partisi

14- İyi Parti

15- Millet Partisi

16- Milliyetçi Hareket Partisi

17- Muhafazakar Yükseliş Partisi

18- Saadet Partisi

19- Sol Parti

20- Türkiye İşçi Partisi

21- Türkiye Komünist Hareketi

22- Türkiye Komünist Partisi

23- Vatan Partisi

24- Yeniden Refah Partisi

 

15 Oca 2022 - 00:25 Ankara- Gündem