İmamoğlu: "2036 olimpiyatı mutlak hedefimiz"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener’i ziyaret etti. 2036 olimpiyatlarının İstanbul’da yapılmasının mutlak hedefleri olduğunu söyleyen İmamoğlu, “2036’yı, İstanbul için vazgeçilmez bir hedef olarak koymak istiyoruz. Hiçbir şekilde kaybedeni olmayacak bu sürecin. Ama elbette, 36’nın İstanbul'a yakışacağına da inanıyoruz” dedi.

+6
Video için play'e tıklayın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener’i bugün Ataköy’deki Olimpiyatevi'nde ziyaret etti. Ziyarette İmamoğlu’na, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş ve Spor İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Renay Onur eşlik etti.

İMAMOĞLU: 2036’NIN İSTANBUL’A YAKIŞACAĞINA İNANIYORUZ

Ziyaret sırasında, 2022’nin İstanbul halkı için enerjisi yüksek, spor dolu bir yıl olmasını dilediğini belirten Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

"İnsanların çok moral bulduğu, keyif aldığı bir hayat tarzı aslında spor. Biz, bunun çok daha güçlenmesini istiyoruz. Tabii bunun bir olimpizm kavramıyla güçlenmesini ve gerçekten bir olimpiyat yolculuğu yönünde ilerlemesini istiyoruz. Bu duyguyla sizleri ziyarete geldik. Hem ulusal hem uluslararası alanda ne yapmamız gerektiği, hangi adımları atmamız gerektiği, insan odaklı süreçleri nasıl tanımlamamız gerektiği konusunda en büyük iş birliği yapacağımız kurumların başında geliyorsunuz. İnançlıyız. 2036’yı, İstanbul için vazgeçilmez bir hedef olarak koymak istiyoruz. Ama günün sonunda, bütün karakterini, bütün hazırlık parametrelerini ortaya koyduğumuz takdirde, zaten aslında hedefimize ulaşmış olacağız İstanbul olarak. Çünkü olimpiyatın, olimpizm ruhunun böyle bir sonucu da var. Dolayısıyla hiçbir şekilde kaybedeni olmayacak bu sürecin. Öyle bakıyoruz. Ama elbette, 36’nın İstanbul'a yakışacağına da inanıyoruz."

ERDENER: SPOR İNSANI OLARAK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener de İmamoğlu ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek şöyle konuştu:

"İstanbul'un uluslararası platformda spordaki rolünü etkin kılma adına attığınız adımlar, sadece şu son 10 gün içinde bile düzenlediğimiz spor adına çok önemli toplantılar, sizin spora bakışınızı ve gelecek hayallerinizi gerçekleştirme bağlamında attığınız adımları kelimelerle anlatmak gerçekten mümkün değil. Ben, öncelikle bir spor insanı olarak çok teşekkür ediyorum size. İstanbul adına, İstanbul'un olimpiyat hayalini gerçekleştirme adına çok ciddi çalışmalar yapıyorsunuz. Şu anda 2036 için adım atan başka kentler, ülkeler de var. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'yle masaya oturup, İstanbul'un kararlığını da bildirme bağlamında, o adımı da birlikte atarız diye ümit ediyorum."

30 Ara 2021 - 17:28 İstanbul- Gündem