"Hayvanların doğal yaşam alanları sokaklardır"

Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Özlem Sutdolmuş, "Hayvanların doğal yaşam alanlarının barınaklar veya bakımevleri değil sokaklar olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bugüne kadar yanlış uygulamalar neticesinde sokaklardan toplanan köpeklerin ivedilikle doğal yaşam alanlarına bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

Video için play'e tıklayın

Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, bugün yaptığı basın toplantısında; 4 yaşındaki çocuğa pitbull saldırısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlarından sahipsiz hayvanlar için önlem almalarını istemesine tepki gösterdi.

"ENDİŞE İLE TAKİP EDİYORUZ"

Komisyon Başkanı Özlem Sutdolmuş, bu olayın ve Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bazı belediyelerce sahipsiz köpeklerin toplatıldığına ve ölüme terk edildiğine dair görüntüler ve haberler gelmeye başladığını, bu üzücü gelişmeleri endişe ile takip ettiklerini ifade eden Sutdolmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. Maddesi, ‘müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır’ hükmünü amirdir. Sayın Cumhurbaşkanının anılan açıklaması, bizzat kendileri tarafından yasalaştırılan bu maddeye aykırılık teşkil etmektedir. 27 Aralık tarihinde ise, akşam saatlerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlar hakkında 2021/24 sayılı bir genelge yayımlanmıştır. Bu genelgenin tüm sahipsiz hayvanların bakımevlerine toplanacağı yönünde yorumlanması mümkün değildir.”

"HAYVANLARIN DOĞAL YAŞAM ALANI BARINAKLAR DEĞİLDİR"

Sutdolmuş, hayvanların rehebilite edilmek için yaşam alanlarından alınsa bile rehabilite süreci tamamlandıktan sonra alındığı yere bırakılması gerektiğini söyledi. Sutdolmuş şöyle devam etti:

“Belediyelerin sahipsiz hayvan toplama ekibinin çalışması veya herhangi bir ihbar sonucu sahipsiz hayvanların tespiti halinde bu hayvanların barınaklara götürülmesi, hayvan bakımevi kurma zorunluluğu bulunmayan belediyelerin ise en yakın bakımevine götürüp teslim etmesine karar verilmiştir. Bununla birlikte, bu maddenin 5199 sayılı Kanun’un 6. maddesi ve Genelgenin 7. maddesi ile birlikte yorumlanması gerektiği ve hayvanların rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından doğal yaşam alanlarına bırakılması gerektiği çok açıktır. Hayvanların doğal yaşam alanlarının barınaklar veya bakımevleri değil sokaklar olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bugüne kadar yanlış uygulamalar neticesinde sokaklardan toplanan köpeklerin ivedilikle doğal yaşam alanlarına bırakılmasını talep ediyoruz. Bu noktada, Eskişehir Barosu ve Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak yerel yönetimlerce ve bakanlıkça 5199 Sayılı Yasa’nın ve ilgili genelgenin uygulanmasının takipçisi olacağımızı ve hayvan hakları mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. “

29 Ara 2021 - 18:31 Eskişehir- Gündem