"Mülakat adı altında alenen kul hakkı yiyorlar"

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamalarında uyguladığı mülakat sistemine tepki gösterdi. KPSS’den 84 puan alarak 45. sıraya yerleşen bir öğretmen adayının mülakatta 55 puan verilerek tercih yapmasının engellendiğini belirten Arık, "Mülakat adı altında alenen kul hakkı yiyorlar" dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün sosyal medya hesabından KPSS’den 92,79 puan almasına rağmen sözlü sınavda 58 aldığı için tercih yapmaya hak kazanamayan bir öğretmen adayının sınav sonucunu paylaşarak, “Kul hakkı nedir? Kul hakkı budur! Hakkı yenmiş gençlerle görüşmeye devam ediyorum. Gece uzun... Yarın sadece ama sadece bu konuyla ilgileneceğim. Atacağım adımlarla ilgili de kamuoyunu bilgilendireceğim” paylaşımı yapmıştı.

Çetin Arık, bugün yaptığı yazılı açıklamada, önceki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk döneminde biraz da olsa adaletli bir mülakat sisteminin hayata geçirildiğini, ancak Selçuk’un istifasının ardından mülakat adı altında başarılı gençlerin haklarının yeniden gasp edildiğini öne sürdü.

KPSS’de başarılı sonuçlar alan kişilere mülakatta düşük puanlar verilerek tercih yapmalarının engellendiğini belirten Arık, açıklamasında şunları kaydetti:

“Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Son olarak, öğretmen atamalarının ardından atama umutları gasp edilen birçok öğretmenimiz bizi arayarak şikayetlerini dile getirdi. KPSS’de 45. olmuş, 84 puan almış birine mülakatta 55 vererek tercih dahi yapmasını engelleyenler bu ülkeye en büyük kötülüğü yapıyor, mülakat adı altında alenen kul hakkı yiyorlar. Türkiye’ye böyle bir kötülüğü yapmaya kimsenin hakkı yok. Gençlerimizin geleceğini karartanlar unutmasınlar, bir gün bu haksızlıkların, bu adaletsizliklerin hesabını verecekler.”

“CANLARI SIKILDIKÇA MİLLİ EĞİTİMİ DEĞİŞTİRMENİN PEŞİNDELER”

Kayseri’de 20 Ağustos 2021 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Ahmet Saim Durgun’un görevden alınarak yerine Kayseri İl Milli Eğitim Teftiş Kurulu Başkanı Ayhan Teltik’in atanmasını da değerlendiren Arık, 3 yılda 4 milli eğitim müdürü atanmasına şöyle tepki gösterdi:

“Milli Eğitimi yapboz tahtasına çeviren iktidar, ülkede eğitim kalitesini düşürürken Kayseri’mizde durum çok daha vahim bir noktada. Hiç kimse, 3 yılda 4 milli eğitim müdürünün değişmesinin mantıklı bir açıklamasını yapamaz. Bir yıl dahi görevde kalamayan bir milli eğitim müdüründen nasıl verimli bir çalışma yapmasını bekleyebilirsiniz. 81 il içerisinde Kayseri’de derslik başına düşen öğrenci 64. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında 72’nci sırada. Kayseri’nin eğitim tablosu bu kadar düşündürücü ama iktidar mensuplarının derdi eğitim değil. Onlar birilerini kıyak geçmenin, yandaş sendikanın gönlünü hoş etmenin peşinde, canları sıkıldıkça milli eğitimi değiştirmenin peşindeler. Olan, bu ülkenin geleceği çocuklarımıza oluyor. Yeter artık, çocuklarımızın geleceği ile oynamayın.”

29 Ara 2021 - 15:30 Ankara- Gündem