Oto sanayi esnafı döviz kurundan dertli

İzmir'de CHP heyeti, Buca 6'ncı Sanayi'deki oto esnafının dertlerini dinledi. Döviz kurundaki dalgalanma ve malzeme fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle mağdur olduklarını anlatan oto esnafı, "Macun alıyordum 80 liraya, şimdi 130 lira oldu. Fiyatı müşteriye yansıtamıyoruz. Müşteri kaçıyor" dedi. Heyette yer alan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ise "Esnafa bir dokunduk bin ah işittik. Hükümete tek çağrımız; hemen erken seçim" diye konuştu.

Video için play'e tıklayın

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile CHP İzmir Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Ednan Arslan, Kani Beko ve Özcan Purçu, Buca 6'ncı Sanayi Sitesi esnafını ziyaret etti. CHP heyetinin sıkıntılarını sorduğu oto esnafı, döviz kurundaki dalgalanma ve malzeme fiyatlarındaki aşırı artıştan dert yandı.

Toptancıların şu an güncel kurdan oto yedek parçası ve malzemesi vermediğini anlatan bir esnaf, "Toptancı, dolar 17'deyken mal almış, 11 liraya düşmüş şimdi dolar, ben nasıl vereyim diyor. Kuru normale çekip mala yüzde 30 zam yaptılar. Şimdi ben bu araç ampulünü geçen ay 240 liradan verirken 300 liradan vereceğim müşteriye" dedi.

Esnaf, "Devlet bizden indirim bekliyor ama geçen gün akaryakıta indirim oldu. ÖTV'yi ayarladılar, 1.75'i devlet kendi cebine koydu. Pompaya yansımadı" diyerek de hükümete sitem etti.

Araç bakımı için fiyat alan müşterinin bir daha dükkana geri gelmediğini anlatan bir başka oto esnafı ise "Macun alıyordum 80 liraya, şimdi 130 lira oldu. Fiyatı müşteriye yansıtamıyoruz. Müşteri kaçıyor" dedi.

Bir esnaf da "İnsanların alım gücü yok. Eskiden 10 lira olan ürün şimdi 30 lira oldu. Artık ülkede değişim şart" diye konuştu.

"BİR DOKUNDUK BİN AH İŞİTTİK"

Esnaf ziyaretini ANKA Haber Ajansı'na değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, "Son dönemde birçok ilde bu tip çalışmaları yapıyoruz. Farklı sektörleri de gözlemliyoruz. Diğer illerden farklı bir şeyle karşılaşmadık. Aynı şekilde esnafa bir dokunup bin ah işittik. Ekonomik kriz ve pandeminin üzerine bir de bu döviz kurundaki dengesizlik çok fena vurmuş esnafı. Zaten bu ülkede hangi felaket, hangi ekonomik gelişme olursa olsun zengin daha fazla zengin, fakir daha fazla fakirleşiyor" dedi.

Hükümete de çağrıda bulunan Kılıç, "Tek çağrımız var hükümete; hemen erken seçim. Bu hükümetin, bu iktidarın 20 yıldır ürettiği ekonomik politikalarla Türkiye'nin sorunlarını çözmek mümkün değil. O yüzden bir an önce seçim kararı verilmeli. Hakikaten liyakatlı kadrolar iş başına gelmeli" diye konuştu.

 

28 Ara 2021 - 15:37 İzmir- Gündem