Hopa'da 200 yıllık tarifle laz böreği yapıyorlar

Artvin’in Hopa ilçesinde 13 kadın bir araya gelip büyüklerinin 200 yıllık tarifiyle yapmış oldukları Laz böreğinin kooperatifini kurdular. Hopa Laz Böreği Kooperatif üyelerinden Neziha Topaloğlu, “Bizler Hopa Laz böreğine bol karabiber kullanıyor ve asla şerbet dökmüyoruz ve bizim böreklerimizde 13 kadının emeği ve sevgisi vardır" dedi.

Video için play'e tıklayın

Hopa Laz Böreği Kooperatif üyesi Neziha Topaloğlu, “Laz böreğinin tescilini aldık aynı zamanda hamsili ekmeğimiz de var, yöresel ürünümüz Holarak. Hopa Laz böreğini üretmeye başladık. 200 yıllık bir tarifi uyguluyoruz, bütün Türkiye’ye tanıtmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz ailelerimize katkıda bulunmak bütün arkadaşlarımızla arı gibi çalışıyoruz. Kadın emeği bizim için çok önemli kadın olarak tabii ki. Sonuç olarak biz arkadaşlarla güzel ürünler üretmeye çalışıyoruz” dedi.

"BİRLİKTE ÜRETMEK BİZE İYİ HİSSETTİRDİ"

Farklı bir tarif uyguladıklarını belirten Topaloğlu şunları söyledi:

"Hopa Laz böreğinin farkı biz karabiber kullanıyoruz üzerine şerbet dökmüyoruz ve dediğimiz gibi anneannelerimizin büyüklerimizin iki yüzyıllık bir tarifini uyguluyoruz. Patentini aldık içi bol karabiberli ve doğal ürünlerle besliyoruz. Bireysel olarak değil de toplu olarak çalışmak bize bu pandemi döneminde çok iyi geldi. Birbirimizi görüp bir şeyler üretmek bize iyi hissettirdi, aynı zamanda tabi ki maddi anlamda da bir şeyleri elimizde tutmak güzel bir çalışma."

26 Ara 2021 - 18:37 Artvin- Gündem