Türk Metal üyeleri, işveren sendikası MESS'in zam teklifini protesto etti

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine masadan kalkan Türk Metal, bugün Eskişehir'de eylem yaptı. Türk Metal Eskişehir Şube Başkanı Orhan Demir, “Bu ortamda, ücretlerimize ortalama yüzde 29,57 zam istedik. MESS’in masaya getirdiği yüzde 12 zam teklifini bulduk. O taslak bizim onurumuzdur. Biz onurumuzu çiğnetmeyiz” dedi.

Video için play'e tıklayın

Türk Metal hafta başında İzmir’de yaptığı mitingle MESS'in teklifine tepki göstermişti. Manisa ve Bursa’da yapılan mitinglerin ardından metal işçileri bugün de Eskişehir'de meydanlardaydı. İsmet İnönü Caddesi'ndeki Ulus Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce işçi, MESS'in zam teklifini protesto etti.

“Zafer direnen emekçinin olacak", "Direne direne kazanacağız” sloganları atan işçiler adına konuşan Türk Metal Eskişehir Şube Başkanı Orhan Demir, şunları söyledi:

“Biz 12 Ekim’de masaya bir taslak koyduk. O taslak, kimsenin değil, hepimizin taslağıydı. Tek tek bütün üyelerimizin beklentisi, isteği, arzusu o taslaktaydı. Metal emekçileri o taslağı alın teriyle yazdı. İşte masadaki taslak, o taslaktı. O taslak bizim, hepimizin onurudur. Biz ne istedik taslakta? Bu ortamda, ücretlerimize ortalama yüzde 29,57 zam istedik. Peki karşılığında ne bulduk? MESS’in masaya getirdiği tüzde 12 zam teklifini bulduk. Buradan MESS’e sesleniyoruz: O taslak bizim onurumuzdur. Biz onurumuzu çiğnetmeyiz. Bugüne kadar kimseye çiğnetmedik, bundan sonra da çiğnetmeyiz.”

Demir’in konuşmaları sık sık sloganlarla kesildi.

TÜRK METAL KARARINI YARIN AÇIKLAYACAK

130 bin metal emekçisini ilgilendiren, MESS ile metal sendikaları arasındaki toplu sözleşmeler, MESS'in yüzde 12'lik teklifinin sendikalar tarafından düşük bulunması üzerine tıkanmıştı.

7 Aralık'ta, uyuşmazlık tutanağı tutarak masadan kalkan Türk Metal, geçen hafta iş yerlerinde eylem yapmaya başladı. MESS'in teklifinin “kabul edilemez” olduğunu belirten Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş hazırladıkları taslaklarda yaklaşık yüzde 30 oranında zam istemişti.

Metal sektöründe en çok üyeye sahip ve önemli sanayi kuruluşlarında örgütlü olan Türk-İş'e bağlı Türk Metal, bu hafta başından itibaren kent meydanlarında miting yapmaya başladı. 

Mitinglerin devam edeceğinin sinyalini veren Türk Metal'in; yarın yapılacak Gemlik Şube Kongresi'nde arabulucu sürecinde olan toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili kendi yol haritasını kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

 

 

24 Ara 2021 - 19:25 Eskişehir- Gündem