Karaismailoğlu: “Emekli ve kamu çalışanlarımızın da maaşlarını arttıracağız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Asgari ücretli kardeşlerimize yüzde 50’nin üzerinde ücret artışı verdik. Şimdi emekli ve kamu çalışanlarımızın da hakkaniyet ölçüsünde maaşlarını artıracağız” dedi.

+2
Video için play'e tıklayın

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyarette bulunmak ve açılışlara katılmak üzere Karabük’e geldi. Karaismailoğlu'nun Karabük'teki ilk durağı Yenice ilçesi oldu. Karaismailoğlu, Devrek-Zonguldak ayrımı - Karabük Yolu’nun 24’üncü kilometresinde Filyos Çayı geçişini sağlayan Filyos-5 Köprüsü'nün açılışını yaptı. Karaismailoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

EN ÖNEMLİ AMAÇ YOL GÜVENLİĞİNİ VE SÜRÜŞ KONFORUNU EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARMAKTI: Eşsiz doğal güzellikleri ile doğa turizmi açısından önemli bir cazibe merkezi olan Karabük, Cumhuriyetin ilk yıllarında demir ve çelik alanında yapılan sanayi atılımı ile de ülkemizin kalkınmasında öncü rol oynamış, önemli bir sanayi şehrimiz. Özellikle son yıllarda yörede madencilik, enerji ve sanayi faaliyetleri her geçen gün daha da gelişerek büyük bir önem kazanmıştır. Ülkemizin Doğu- Batı yönünde önemli bir ulaşım aksı olan Karadeniz Sahil Yolu güzergahında yer alan Batı Karadeniz’in en büyük liman kenti Zonguldak’a yakınlığıyla da Karabük, önemini artırmıştır. Bu noktada Karabük’ün ulaşım ağını güçlendirecek her bir projenin öneminin farkındayız. Özelikle Karabük’ü çevre illere ve Filyos Limanı’na bağlayan yol standardının yükseltilmesine büyük önem veriyoruz.

Bu kapsamda Devrek-Zonguldak ayrımı - Karabük Yolu’nun 24. kilometresinde Filyos Çayı geçişini sağlayan mevcut Filyos-5 Köprüsü’nü yıkarak, yeniden inşa ettik. Bitümlü sıcak karışım kaplama standardındaki projemiz 587 metrelik bağlantı yolu ile birlikte 773 metre uzunluğundadır. 186 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde ve 6 açıklıktan oluşan Filyos-5 Köprüsü’nü, ön çekim basit kiriş tipinde inşa ettik. Yeni inşa edilen köprü ile hem mevcut köprü güzergahını değiştirdik hem de yolun geometrik standardını yükselttik. Filyos-5 Köprüsü’nü yeniden inşa etmemizdeki en önemli amaçlardan biri de Karabük – Zonguldak arasındaki yol güvenliğini ve sürüş konforunu en üst seviyeye çıkarmaktı.

MİLLETİ DOLARLA HİZAYA GETİRMEYE ÇALIŞANLARA EN BÜYÜK CEVABI YİNE MİLLET VERDİ: Milleti dolarla, euroyla hizaya getirmeye çalışanlara en büyük cevabı yine milletimiz vermiştir. Çünkü hep söyledik; Türkiye büyüyor, Türkiye güçleniyor, Türkiye bölgesinde liderliğe ilerliyor. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4, ikinci çeyreğinde yüzde 22 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 7,4 büyümeye imza attık. Yıl sonunda bu büyümeyi çift haneli rakamlarla kapatmayı hedefliyoruz. Ülkemizdeki bu büyümeden tüm kesimler de hak ettiği payı alacaktır. Asgari ücretli kardeşlerimize yüzde 50’nin üzerinde ücret artışı verdik. Şimdi emekli ve kamu çalışanlarımızın da hakkaniyet ölçüsünde maaşlarını artıracağız.

Son aylarda döviz kurları üzerinden ülkemiz ekonomisi üzerinde karanlık oyunlar oynanmaya çalışıldı. Adeta topyekûn bir saldırı gerçekleştirildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni ekonomik model ve ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat uygulaması’; Türk lirasının değerini artırırken, piyasalara, üretime, istihdama, ticarete ve ihracata moral ve motivasyon oldu. Millet – devlet iş birliği ile kalkınacağız, güçleneceğiz; Türkiye’yi geleceğe hep birlikte taşıyacağız. Sanayicimiz, ihracatçımız, çiftçimiz, turizmcimiz bu ülkede değer üretenler, hizmet üretenler için uzakları yakın eden projelerimizi birbiri ardına hayata geçireceğiz.”

Bakan Karaismailoğlu konuşmasının ardından, beraberindeki heyetle birlikte Filyos-5 köprüsünün açılışını gerçekleştirdi.

 

24 Ara 2021 - 17:52 Karabük- Gündem