TURKOVAC acil kullanım onayı aldı seri üretim başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında yerli aşı Turkovac’ın acil kullanım onayı alarak seri üretiminin başladığını duyurdu. Bakan Koca, “50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafından yüzde 100 yerli olarak bir aşıyı geliştirmiş olduk. Aynı zamanda 24 yıl aradan sonra yerli aşımız üretilmiş oluyor. Böylece Covid-19 aşısı üreten bugün itibariyle 9 ülkeden biri olduk” dedi.

Video için play'e tıklayın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında yerli aşı Turkovac’ın acil kullanım onayı aldığını ve seri üretime başlanıldığını duyurdu. Bakan Koca, yerli aşının acil kullanım onayı aldığını şöyle açıkladı:

“Yerli inaktif Covid-19 Turkovac aşımız, bugün itibariyle acil kullanım almış durumda. Üretime bugün itibariyle başlamış olduk. Sayın cumhurbaşkanım, bugün Şanlıurfa’da üretim yapılan merkezlerimizden biri olan Dollvet üretim merkezlerindeyiz. 50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafından yüzde 100 yerli olarak geliştirilen bir aşıyı geliştirmiş olduk. Aynı zamanda 24 yıl aradan sonra yerli aşımız üretilmiş oluyor. Böylece Covid-19 aşısı üreten bugün itibariyle 9 ülkeden biri olduk. Şu an dolum tesislerinin olduğu alandayız ve son dolum etiketleme ve ambalajlama olan noktadayız. Ben şöyle etiketiyle göstermek istiyorum. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması burada yapılıyor. Üretim başlamış oldu. Ekranlarda da zannediyorum arkadaşlar yansıtmış oldular. Sayın Cumhurbaşkanım işaret ettiğiniz üzere yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi başlamış oldu. Bu başarı, liderliğinizde bütün milletimizin başarısı arz ediyorum efendim.”

“TÜM İNSANLIKLA PAYLAŞMAKTAN MEMNUNİYET DUYACAĞIZ”

Bakan Koca’nın duyurusunun ardından Erdoğan, şunları söyledi:

“Çok teşekkür ediyorum. Bugün ülkemizin ilk yerli koronavirüs aşısı Turkovac’ın seri üretime geçişinin mutluluğunu hep beraber yaşıyoruz. Aşımızın geliştirilmesinde ve üretiminde görev alan herkesi ülkem ve milletim adına tebrik ediyorum. Dünyayı iki yıldır kasıp kavuran koronavirüs salgınına karşı bilinen en etkili tedbir olan aşının ülkemizde üretilebilir hale gelmesi, fevkalade önemlidir. Üstelik bu aşının tamamen kendi bilim insanlarımız ve araştırmacılarımız tarafından geliştirilmiş, patenti bize ait olan bir ürün olması, çok daha anlamlıdır. Uzun bir çalışma ve hazırlık döneminin ardından gereken onayları alarak üretim ve kullanma aşamasına gelen Turkovac aşımız milletimizi salgına karşı en etkili şekilde koruma gayretlerimizin bir sembolüdür. Böylece vatandaşlarımıza Sinovac ve Biontech aşılarının ardından üçüncü bir alternatif olarak yerli aşımız, Turkovac’ı da sunabileceğiz. Bazı vatandaşlarımızın aşı olmak için tüm riskleri göze alarak kendi ürünümüzü beklediğini biliyorum. Bu vatandaşlarımızı en kısa sürede randevu yerine alarak Turkovac aşısını yaptırmaya davet ediyorum. Biz bazıları gibi aşı ve ilaç hasisliği yapan bir ülke değiliz. Salgın döneminde maske başta olmak üzere elimizdeki tıbbi malzemeleri dünyada 160 ülke ve 12 uluslararası kuruluşla paylaştık. Diğer yerlerden aldığımız aşılardan bir kısmını da acil ihtiyaç duyan kimi dost ülkelere gönderiyoruz. Turkovac’ın üretimiyle birlikte bu aşımızı da tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız. Bir kez daha aşımızın geliştirilmesinde ve üretiminde emeği geçenleri tebrik ediyorum. Turkovac aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.” 

“GELECEKTEN HAFTADAN İTİBAREN BAŞTA ŞEHİR HASTANELERİMİZ OLMAK ÜZERE YAYGIN KULLANIMA GEÇMİŞ OLACAĞIZ”

Erdoğan, konuşmasının ardından Bakan Koca’ya, “Vatandaşımız hastanelerde kendi aşımızı ne zaman olacak?” sorusunu yöneltti.

Bakan Koca, Erdoğan’ın sorunu şöyle yanıtladı:

“Sayın Cumhurbaşkanım, halk sağlığı tarafından ve devamında bizim Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz rehberliğinde birtakım tetkikleri yapılıyor olacak. Zannediyorum gelecek haftadan yani bir hafta on gün içerisinde bu tetkiklerin biteceğini ümit ediyoruz. Gelecekten haftadan itibaren başta şehir hastanelerimiz olmak üzere yaygın kullanıma geçmiş olacağız. Yıl bitmeden efendim.”

“HIFZISSIHHA PROJESİ, DÜNYANIN EN BÜYÜK KAPASİTELİ AŞI AR-GE VE ÜRETİM MERKEZİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Koca’nın bu açıklamasının ardından Bakan Koca’ya, Ankara’da kurulması planlanan aşı ar-ge ve üretim merkezi projesini sordu. Bakan Koca, şöyle yanıtladı:

“Sayın Cumhurbaşkanım, hıfzıssıhha projemizle ilgili 10 gün kadar önce ihale süreci başladı. Teklifler alındı. Gelecek hafta, ihalenin sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Ankara’da, havaalanına yakın yerde, 50 bin metrekare kapalı alanlı ve gelecek yıl bitirilmek üzere ihale süreci başlamış oldu. Hem mRNA aşısı hem inaktif aşı hem nazal aşı hem protein aşısı hem de adenovirüs aşısı olmak üzere ileri teknolojilerinin bir arada olduğu dünyanın en büyük kapasiteli aşı ar-ge ve üretim merkezi olacak efendim. Liderliğinizde, sizlerin ifadesiyle insanlığın kullanımına verilmek üzere güçlü bir aşı ar-ge ve üretim merkezi olacak efendim.”

 

22 Ara 2021 - 17:05 Ankara- Gündem