"Süratle ürünlerine zam yapanlar şimdi fiyatları geri çekmeli"

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dövizdeki düşüş nedeniyle birçok ürün grubu ve akaryakıta indirim yapılması gerektiğini belirterek, “Halen bazı firmalar, döviz maliyetini bahane ederek fiyatlarını düşürmemekte ısrar ediyor. Süratle ürünlerine zam yapanlar, şimdi temel gıdalar başta olmak üzere birçok üründe fiyatları geri çekmelidir. Zam yapanlardan, şimdi samimiyetlerine inanmak için indirim bekliyoruz” dedi.

Video için play'e tıklayın

TESK Başkanı Palandöken, yaptığı açıklamada, döviz kurları gerekçesiyle yapılan zamların geri alınmasını beklediklerini söyledi. Palandöken'in açıklaması şöyle:

ARTIK İNDİRİM ZAMANI: “Halen bazı firmalar, döviz maliyetini bahane ederek fiyatlarını düşürmemekte ısrar ediyor. Süratle ürünlerine zam yapanlar, şimdi temel gıdalar başta olmak üzere birçok üründe fiyatları geri çekmelidir. Tabii akaryakıt gibi herkesin kullandığı, fiyatların artışında önemli rolü olan ürünlerde öncelikle indirim yapılmalı.

VATANDAŞ BUNALMIŞ DURUMDA: Temel gıda maddelerindeki artıştan vatandaş bunalmış vaziyette. Yağ, sabun, zorunlu tüketim maddesi, una kadar bütün mamullerdeki fiyatların normale dönmesinin beklentisi çok yüksek vaziyette. Esnaf rafına ürün koymuyor.

PİYASAYA GÜVEN İÇİN ZAMLAR GERİ ALINMALI: Diğer taraftan döviz kurundan ürün aldığını bahane edenler ürün vermiyor. Piyasalara güvenin gelebilmesi için bütün ürünlerde yapılan zamlar geri alınmalıdır.

BANKALAR ESNAFIN ÖNÜNÜ AÇMALI: Tabii ki döviz kurlarındaki artışın gittiği bir döneme girdik. Dolayısıyla bankalar hem kredi yönünden esnafın önünün açmalı hem de esnaf için özel bir paket yapıp esnafın mağduriyetinin giderilmelidir.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI: Vatandaşın güveninin tam manasıyla sağlanması gerekmektedir. ‘Artık zam yapılmayacak’ imajının yayılması için herkes elini taşın altına koymalı. Bu zamların dolardan olduğunu söyleyenler, artık doların fiyatının düşüşünü de aynı hızla vatandaşa yansıtmalı. Esnafım mağduriyeti önlenmeli. Çünkü en son noktada tüketiciye hesap verenler esnaf ve zanaatkar oluyor. Hem hizmet üreten grup hem de aynı şekilde imalat yapan grup bu durumdan mustarip.”

# zam

22 Ara 2021 - 14:37 İstanbul- Gündem