Bir ton gübre 17 bin liraya

Gübrede yüzde 400'e varan zamlar nedeniyle Şanlıurfa'da 1 dönümlük arazinin değeri bir ton ÜRE gübresine eş değer oldu. Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik "Urfa’da bir ton gübre yaklaşık olarak bir dönüm araziye eş değer. Hatta geçmiş. Urfa’da arazi fiyatları kıraç alanlarda yaklaşık olarak 15-16 bin liraya satılırken bugün bir ton gübre 17 bin liraya satılıyor. Çiftçi ‘gübre alacağına giderim arazi alırım’ diyor” dedi.

Video için play'e tıklayın

ÜRE gübresi son altı ayda yüzde 550 zamlanarak tonu 17 bin 100 TL'ye çıktı, DAP gübresi ise 16 bin 150 TL'yi buldu. Şanlıurfa'da bir dönümlük arazinin değeri bir tonluk gübreye eş değer oldu. Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik, ANKA Haber Ajansı'na şunları söyledi:

“Geçen yıl yaşanan kuraklıkla birlikte çiftçi mağdur oldu. Ürününü hasat edemedi. Tarlasını kaldıramadı, süremedi. Bu yıl da aynı kuraklık kendini hissettirecek. Bununla beraber tarım ürünlerindeki maliyetler de kat be kat yükselmeye başladı. Bugün 1 ton gübrenin fiyatı 17 bin 100 lira. Bir ton DAP, 16 bin 200 lira. Dolayısıyla mazot 11’in üzerine çıkmış. Zirai ilaçta yüzde 300-400’lere varan bir zam oranı var. Urfa’da edindiğimiz izlenimler, bir ton gübre yaklaşık olarak bir dönüm araziye eş değer. Hatta geçmiş dahi. Urfa’da arazi fiyatları, kıraç alanlarda yaklaşık olarak 15-16 bin liraya satılırken; bugün bir ton gübre 17 bin liraya satılıyor. Çiftçi, ‘gübre alacağıma, giderim arazi alırım, daha iyi’ diyor." 

“ÇİFTÇİYİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR”

Aynı zamanda yağışların yetersiz olduğunu da söyleyen Başkan Melik, “Yağan yağmur sadece tohumun çimlenmesi için yeterli. Tohumun altı kuru olduğundan dolayı bitkinin gelişimi için yeterli değil. Bunda da çiftçiyi yine zor günler bekliyor, ülkemizi zor günler bekliyor” dedi.  

 

# gübre

21 Ara 2021 - 16:02 Şanliurfa- Gündem