Şoförler ve Otomobilciler Odasından akaryakıt ücretlerine gelen zamlara tepki

Bilecik Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Selman Aydeniz, akaryakıt ücretlerine gelen zamlara tepki gösterdi. Aydeniz, “İlerleyen günlerde bu şekilde gider, gelir gideri karşılamazsa birçok arkadaşımız bu işi bırakmak zorunda kalacak. Hayatlarımızı idame ettirmekte zorlanıyoruz” dedi.

Video için play'e tıklayın

Bilecik Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Selman Aydeniz, maliyetlerinin sadece akaryakıt zammı ile değil lastik ve araç bakım ücretlerine gelen zamlarla da arttığını söyledi. Aydeniz, şöyle konuştu:

"Öncelikle bizlerin ticari araç sahiplerinin var olan sorunlarının yanında akaryakıta müthiş derecede zam gelmesi, yedek parçaya zam gelmesi, bunların hepsi bizler için sıkıntı ve maliyetlerin artmasına sebep oluyor. Sizler de biliyorsunuz ki biz Bilecik şehir içi dolmuş ücretlerine 1 ay önce yapmıştık 50 kuruş civarında. Yalnız son gelen akaryakıt zamlarından sonra bunun ihtiyaca cevap vermediğini hep beraber görüyoruz. Tabii ki en önemli temel giderimiz akaryakıt gibi gözüküyor. Bunun yanında; lastik fiyatları 600 liradan 1200 liraya, 1200 liradan 2 bin 400 liraya, araç bakımlarının 600 liradan 1200 liraya çıktığı şu dönemde akaryakıt sadece görünen bir buzdağı diyeyim. Ama onun altında görünmeyen bir sürü masraflarımız var. Onlara istinaden bakıyorsunuz zamlar dur durak bilmiyor. Bu zamlar devam ettikçe bizim, ticari araç sahipleri bu işi bırakma noktasına geliyorlar."

“BİRÇOK ARKADAŞIMIZ BU İŞİ BIRAKMAK ZORUNDA KALACAK”

Dolmuşçuların en büyük sıkıntısının gelirlerinin giderlerini karşılamaması olduğunu belirten Aydeniz böyle giderse birçok ticari araç sahibinin işi bırakmak zorunda kalacağını söyledi. Aydeniz konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zaten pandemi başladığından beri ticari araç sahipleri olarak bizler büyük sıkıntı çekiyoruz. En büyük etken akaryakıt fiyatları ve gelen birçok zammın karşılığını alamamak aslında. Bu işten şikayetçi değiliz.

İlerleyen günlerde bu şekilde gider, bizler de dediğimiz gibi gelir gideri karşılamazsa birçok arkadaşımız bu işi bırakmak zorunda kalacak. Hayatlarımızı idame ettirmekte zorlanıyoruz. Çünkü herkesin maaşı var, bizler aracımızı devam ettirmek, çalıştırmak zorundayız. Ailelerimize bakım noktasında da inanın şu anda gerçekten insanlar birçok noktada ailelerinin, çocuklarının ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldiler. Gerçekten zor günler geçiriyoruz.”

"SERVİS ÜCRETLERİNE ZAM GELECEK”

Özel öğrenci servis ücretlerine de yüzde 50 ile yüzde 100 oranında zamlar yapılacağını aktaran Aydeniz, şunları söyledi:

“Daha önceki yıllarda herkesin bildiği gibi öğrenci servis ücretlerinde sezon başında bir fiyat belirlenir. 50 kuruş zam gelmiş, 60 kuruş zam gelmiş, 1 lira gelmiş onun önemi yoktu. Lakin şu anda Eylül ayında akaryakıt 7,30’du şu anda 12 lira civarlarında, o arkadaşlar da şu anda yüzde 50 yüzde 100 civarlarında özel öğrenci servis ücretlerine zam yapmak zorunda kalacaklar çünkü onların da birçok personel ücreti, şoför ücreti işte hep söylüyoruz yedek parçası, vergileridir. Hepsi sıkıntı, onlara da büyük bir ihtimalle yüzde 50 ve yüzde 100 arası servis ücretlerine zam gelecek.”

21 Ara 2021 - 15:52 Bilecik- Gündem