Kuruyemişçiden, yılbaşı öncesinde yüksek fiyat tepkisi

Yılbaşı öncesinde kuruyemiş, çikolata ve şekerleme fiyatları artıyor. Kayserili şekerleme ve kuruyemiş satıcısı Mustafa Baygül, “Bu fiyatlar niye yükseliyor? Her şey dolarla, euroyla gelmiyor ki. Adam dolarla hesaplıyor fındığı, böyle bir şey olamaz” dedi. Baygül, “Müşteriler 'ver bana 1 kilo' demiyorlar artık. 'Ver bana 200-250 gram' diyorlar” diye konuştu.

+6
Video için play'e tıklayın

Yılbaşı yaklaşıyor; kuruyemiş, çikolata ve şekerleme fiyatları artıyor. Normalde, yılbaşı öncesinde satışlarının yüksek olması gerektiğine dikkati çeken Kayserili esnaf Mustafa Baygül, şunları söyledi:

“Şu anda bir fındık, 80-90'a sattığımız fındık 130 lira, 100 liraya sattığımız Antep fıstığı 150 lira, 120-130’a sattığımız kaju 200 bandında dönüyor. Yani fiyatlar istediğimizin dışında yükseliyor. Doların, euronun artması ile birlikte insanlar sanki Antep fıstığını, fındığı ithal ediyormuş gibi fiyatları da o şekilde yükseltiyorlar. Müşterilere 100-200 gram, 1 kilo verdiğimiz için biz birebir muhatabız. Bu fiyatlar niye yükseliyor? Her şey dolarla, euroyla gelmiyor ki. Fırsatçılık da var. Adam açıyor, dolarla hesaplıyor fındığı, böyle bir şey olamaz. İlk defa yaşıyoruz, böyle şeyler.

Bizim şu an dışarıdan aldığımız vadeli mallar, tamamen peşine döndü. Mesela çekte aldığımız gruplar 45-50-60 günlük şu anda yani toptancılar olsun üreticiler olsun ‘abi diyor malı gönderiyorum ama paramı gönderirsen’ diyor. İşte iş bu kıvama geldi. Biz de ister istemez zorlanıyoruz şu anda."

"1 KİLO DEMİYORLAR 200 GRAM DİYORLAR"

Müşterilerin ucuz olan ürünlere yöneldiğini ve gramajı düşürdüğünü belirten Baygül, şöyle konuştu:

“Çekirdeği 24’e alıyoruz 26’ya satıyoruz. Bir enteresanlığı da kalmadı. Ticaretin de bir enteresanlığı kalmadı. Çok mustaribiz bu konularda. Şu anda ister istemez çekirdeğe yöneliyor, fiyat konusunda leblebiye yöneliyor o 30 bandında dönen ürünleri almaya çalışıyorlar. İster istemez müşteriler de artık 150-200’lük mallardan alsalar da artık gramaj olarak az alıyorlar. 'Ver bana 1 kilo' demiyorlar artık. 'Ver bana 200-250 gram' diyorlar. Fındık olsun, badem olsun, kaju olsun, bunların fiyatları 150-200 arası olduğu için ister istemez artık bizler de zorlanıyoruz tüketici olarak. Dökme grubu daha çok satıyoruz şu anda. Bir kiloluk ürünler daha az gitmeye başladı."

Artık önlerini göremediklerini belirten Baygül aynı durumun çikolata ve şekerlemeler için de geçerli olduğunu belirtti. Baygül, "Fiyatlarda acayip bir yükselme var. Normalde 70 bandında bir çikolata şu anda 120 TL'den satılmakta. O da şu an için. Konya şekerleri 25’ten başlıyor 50’ye kadar. 50’den başlıyor 100 liralık bir kısım var. Mesela lüks grup dediğimiz var onlarda 120’den başlıyor 250’ye kadar fiyat değişimi yaşanıyor şu anda. Grama döndü diyebiliriz" dedi.

"ASGARİ ÜCRETE KARŞILIK FİYATLARIN ARTMAMASI LAZIM"

Asgari ücretin yükseldiğini ancak bununla beraber ürün fiyatlarının da yükseldiğini belirten Baygül şunları ekledi:

"Asgari ücretin artması tabi bu fiyatlara rağmen artacak. 4250 bile az şu anda asgari ücrete bu artışlara bakarsak. Şu anda 4250 oldu biraz toparladı tabi ama fiyatların artmaması lazım buna karşılık. Fiyatlar arttığında da toparlanmıyor ister istemez. Bunda da tabi üreticiler olsun, satıcılar olsun her zaman fiyat değişiminden hiç kimse memnun değil hayatından. Her ne kadar kimse biz personel azaltmayacağız dese de ister istemez yani 10 kişi çalıştıran 8 kişi çalıştıracak. 100 kişi çalıştıran 80 kişi çalıştıracak. Yani bunun kaçamağı yok. Veya çalıştırdığı kişiye ‘Asgari ücret 4250 ama ben seni 3000’den çalıştırırım diyecek." 

21 Ara 2021 - 15:47 Kayseri- Gündem