"Tayfalarımızı paydos ettirip balık avlanma işini sonlandıracağız"

Mazota üst üste gelen zamlar karşısında kontak kapattıklarını söyleyen Tekirdağlı balıkçı Eyüp Yiğiter, “63 yaşındayım ömrümde ilk kez bu kadar zorlandığımızı hissediyorum. Böyle giderse ocak ayında tamamen tayfalarımızı paydos ettirip balık avlanma işini sonlandıracağız çünkü artık başa çıkmamız mümkün değil" dedi.

Video için play'e tıklayın

Balıkçılar, ÖTV desteğinin bitmesiyle birlikte mazot başta olmak üzere girdilerine gelen zamları protesto etmek için salı gününe kadar kontak kapatma kararı aldı. Tekirdağ’ın Merkez Süleymanpaşa ilçesinde balıkçılar teknelerini balıkçı barınağına demirledi. Balıkçı Eyüp Yiğiter de maliyetlerin kendilerini çok aştığını ve destek bulamadıklarını söyledi.

"BÖYLE GİDERSE OCAK AYINDA BALIK AVLAMAYI SONLANDIRACAĞIZ"

Yiğiter, yetkililere bir mesaj vermek için diğer balıkçılarla beraber salı sabahına kadar denize çıkmama kararı aldıklarını söyledi. Yiğiter şunları söyledi:

"Son mazota gelen zamlar, ekonomik şartların ağırlaşması, koliden tutun ağa kadar gelen zamlar bizi şaşırtmıştır. Bunun sonucunda balık tutamıyoruz. Tutsak bile elimizdeki balığın satışından sonra elimize sadece zarar kalıyor. Ben 2 tane 25’er personeli olan gırgırın sahibiyim, burada da ufak teknelerimiz var. Balık işi bizim aile işimiz ama 63 yaşındayım ömrümde ilk kez bu kadar zorlandığımızı hissediyorum. Böyle giderse ocak ayında tamamen tayfalarımızı paydos ettirip balık avlanma işini sonlandıracağız çünkü artık başa çıkmamız mümkün değil. Maliyetler bizi çok aştı, herhangi bir desteklememiz yok. Bunun sonucunda tutmuş olduğumuz balıktan yine zarar ettiğimiz için balık avcılığını sonlandıracağız."

"LÜTFEN BİZE YARDIM ETSİNLER"

“Etin 100 TL, tavuğun 50 TL olduğu bir dönemde bizim balığımız hala 15 lira, 20 lira, 25 liradan satılmaktadır. Bu da halkın en ucuz ulaşabileceği protein kaynağıdır. Bu protein kaynağını artık tutup halkımıza sunamayacak vaziyete geldik. Devletimizden acil olarak bu konuyla ilgili çözüm bulmasını bir yol göstermesini istiyoruz. Balıkçılık biterse her şey biter. Balıkçılık aynı inşaat, otomotiv gibi, sadece balıkçılık olarak görülen, ama yanında çalışanları ile satanları ile buna tedarikçisi ile mazotuyla nakliyesi ile çok büyük bir aile. Bu ailenin durması demek çok büyük işsizlik hem de çok büyük bir problem. Lütfen bize yardım etsinler."

 

19 Ara 2021 - 15:15 Tekirdağ- Gündem