"Yüzde elli zam yapıldı, 170 ekmek eksildi"

Artvin Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısı ile yapılan basın açıklamasında konuşan DİSK Artvin Bölge Temsilcisi Selim Bilgin, “2021 Ocak ayında yürürlüğe giren asgari ücretle bir asgari ücretli arkadaşımız 1883 tane ekmek alabiliyor. Daha ocağa var, yani ne olacağı belli değil. Yüzde elli zam yapıldı ya, tarihin görmediği zam yapıldı ya. 170 ekmek eksilmiş durumda” dedi.

Video için play'e tıklayın

Artvin Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla, Halit Paşa Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. DİSK Artvin Bölge Temsilcisi Selim Bilgin şunları söyledi:

“Çalışan biz üreten biz geçinemeyen biz. 2021 Ocak ayında yürürlüğe giren asgari ücretle bir asgari ücretli arkadaşımız 1883 tane ekmek alabiliyor. Daha ocağa var yani ne olacağı belli değil. Yüzde elli zam yapıldı ya. Tarihin görmediği zam yapıldı ya. 170 ekmek eksilmiş durumda. 6 bin yapsan ne olur, 10 bin yapsan ne olur? Zamların nereye gideceği belli değil. Dün gece geliyorum Hopa’dan itibaren; Hopa'da, Borçka'da Artvin'de petrol istasyonlarının kapısında bidonlarla kuyruklar var. Ne kuyruğu neyin kuyruğu bu? Susma zamanı değil biz konuştuğumuzda o yana çekiyorlar bu yana çekiyorlar.

"ANNELER GİZLİ GİZLİ AĞLIYOR"

Evlerde geçim derdi var, anneler yorganın altından gizli gizli ağlıyorlar. Çocuklarına harçlık veremiyorlar. Neyin ekonomisi? Neyin Çin modeli arkadaşlar? Soru soruyorum; gidişattan memnun musunuz Artvinliler? O zaman hep birlikte çok yakında sandıkta bu duruma ülkeyi 19 yılda getirdikleri için göndereceğiz. Hep birlikte göndereceğiz, göndereceğiz."

Mitinge katılanlardan çay üreticisi olduğunu söyleyen Meliha Balcıoğlu, "Çiftçiyim emeğimizin karşısını hiç almıyoruz. Bir ay önce 25 kiloluk una 160 lira verdim bir ay dolmadan 240 lira, 260 lira nasıl geçineceğiz ne yapacağız? Bitirdiler sattılar, her tarafı hiçbir şeyimiz kalmadı. Milletinde daha haberi yok biraz uyansınlar istiyoruz. Gerçekten uyansınlar istiyorum” diye konuştu.

"HİÇ BİZİM HAYATIMIZ OLMUYOR"

18 yaşındaki lise öğrencisi Deniz Ünsal ise "Okuyoruz ama o kadar, kitap almak istiyoruz, alamıyoruz. Ondan sonra dışarda herhangi bir sosyal faaliyeti yapmak istiyoruz ama yapamıyoruz. Okulda öğretmenlerimiz bizi yarış atı zannediyor. O kadar konuşuyorlar test çözün hiç bizim hayatımız olmuyor” dedi.

“FATURALARIMIZI ÖDEYEMEZ HALE GELDİK"

Üniversite mezunu olduğu halde iş bulamadığını söyleyen İnci Oluk ise, "Birçok işletme mezunu gibi daha doğrusu üniversite mezunu gibi ne yazık ki boştayım, işsizim. Yapılan bir çok zamdan dolayı geçinemiyorum. Eşimin aldığı maaş bizi eksiye sokuyor sürekli. Faturalarımızı bile ödeyemez hale geldik” diye konuştu.

# Ekmek

18 Ara 2021 - 18:48 Artvin- Gündem