“Asgari ücret çıkıyor, maaş yükseliyor, aradaki farka patron el koymaya çalışıyor”

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yöneticisi Ozan Fındık, yeni asgari ücretin belirlenmesinin ardından özel sektörde çalışan öğretmenlerin yaşadıklarını aktardı. Fındık, “Bugün öğretmen ‘asgari ücret ne kadar artacak’ diye bekliyor. Asgari ücret çıkıyor, maaş yükseliyor. Ama o aradaki farka patron el koymaya çalışıyor” dedi.

Video için play'e tıklayın

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Yürütme Kurulu üyesi Ozan Fındık, yeni asgari ücretin 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmesinin ardından, özel sektörde çalışan öğretmenlerin yaşadıklarını ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Fındık, “Patronlar daha asgari ücret açıklanmadan önce maaşlarla ilgili öğretmenleri uyarıyorlardı. Maaşlar, eski maaşların üzerine çıktığında, öğretmenlerin bu maaşları tekrar elden teslim etmeleri gerektiğini söylüyorlardı. Bununla ilgili Türkiye’nin dört bir yanından onlarca ihbar aldık” dedi.

Fındık, asgari ücret açıklandıktan sonra birçok öğretmenle konuştuklarını belirterek, yaşanan sıkıntıyı şu sözlerle dile getirdi:

“Birçok yerde insanlar şu kaygıda, ‘Evet benim maaşım asgari ücretin üzerine çıkacak. Ama kalan miktarı, bu yükselen miktarı patron benden geri isteyecek’ korkusu çok ciddi bir şekilde var. Patronlar, ‘Doğrudan asgari ücret bizi bağlamaz, biz neye anlaştıysak, sigortalarda bundan devam edeceğiz. Sözleşmede hangi ücreti belirlediysek, yatırdığımız paraların üstünü bize geri vermeniz gerekiyor’ diye söylenmiş. 100’e yakın ihbar ve şikayet aldık.

Öğretmen maaşı için asgari ücreti konuşuyor olmak çok acı bir şey. Bugün öğretmen ‘asgari ücret ne kadar artacak’ diye bekliyor. Asgari ücret çıkıyor, maaş yükseliyor. Ama o aradaki farka patron el koymaya çalışıyor. Bu ülkede öğretmenlerin halini bence en açık ve yalın şekilde anlatan şey bu.”

Bütün öğretmenlerin ortak bir maaş alabilmesi için bir süredir çalışma yürüttüklerini aktaran Fındık, “Ama bugün gelinen noktada aslında bir alt sınır olarak koyduğumuz devlet öğretmeni maşı bile bir anlam ifade etmez hale geldi. Çünkü paranın değeri bundan bir ay öncesinde ne yazık ki aynı değil” dedi. 

18 Ara 2021 - 18:29 Ankara- Gündem