DİSK: "Asgari ücret tespit komisyonu bahar aylarında yeniden toplanmalı"

DİSK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün açıklanan yeni asgari ücretin emekçinin derdine derman olmayacağını belirterek, "Talebimiz, 2022 bahar aylarında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanması ve asgari ücretin yeniden belirlenmesidir" açıklamasını yaptı.

DİSK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 bin 250 TL olarak açıkladığı 2022 yılı asgari ücretine yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. DİSK’in açıklamasında, Asgari ücrete günlük 47,5 TL zam yapıldığını belirtilerek, “Bu zam, bu korkunç pahalılıkta emekçilerin derdine derman olmaz” denildi. DİSK’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"ZAM, SUYA YAZILAN YAZI GİBİ ERİYİP GİDECEKTİR"

"Kasım 2021 resmi enflasyonuna göre, dar gelirli kesimlerin gıda enflasyonu yüzde 40 civarındadır. Bu oran, önümüzdeki aylarda çok daha artacaktır. Halkın hissettiği pahalılık ise resmi verilerin çok çok üstündedir. Asgari ücrete yapılan zam, suya yazılan yazı gibi birkaç ay içinde eriyip gidecektir.

Bu asgari ücret artışını yeterli görmüyoruz. Ancak bu artışın bütün emekçilere yansıması için Ocak 2022’de tüm işçi ücretleri, memur maaşları ve emekli aylıkları da en az asgari ücret artışı oranında artmalıdır. Aksi durumda asgari ücrete gelen zam oranı, diğer emek gelirlerine yansımadığı sürece bir anlam ifade etmeyecektir.

Talebimiz, 2022 bahar aylarında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanması ve asgari ücretin yeniden belirlenmesidir.

Talebimiz, bütün emek gelirlerinin, ücretlerin, maaşların ve emekli aylıklarının asgari ücret kadar artırılmasıdır. Talebimiz, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılmasıdır."

16 Ara 2021 - 21:42 Ankara- Gündem