"Sağlık giderlerinde yüzde 23 artış söz konusu"

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın, tasarruf tedbirleriyle birlikte geri ödeme kapsamında olan ilaçların sayısının azalacağına, firmaların Türkiye pazarından daha hızlı çekileceğine; ilaç adetlerinde, doz formlarında değişiklik olacağına, kalitenin düşeceğine dikkat çekti. Akın, "Geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 19 oranında vatandaşın cebinden para daha fazla çıkmaya başlamış. Yüzde 23 oranında da sağlık giderlerinde bir artış söz konusu. Sağlıktan tasarruf olmaz" dedi.

Video için play'e tıklayın

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın, ilaç fiyatlarındaki artış ve tedarik sorunu ile birlikte eczacıların sorunlarına ilişkin açıklama yaptı. Eczanelerin yüzde 60-70 oranında, ticari işletmesini kredi ile döndürebildiğine dikkati çeken Akın, şunları söyledi:

"İLAÇ KARARNAMESİ GÜNCELLENMELİ: İlaç fiyat kararnamesi eğer güncellenmezse, ortak bir noktada mutabık kalınamazsa maalesef gün geçtikçe piyasada bulunmayan ilaç sayısının artması söz konusu. Bu da bazı önlemleri ister istemez beraberinde getirecektir. Bundan 6-7 ay önce 52 kalem ilaç ödeme listesinden çıkartıldı. Bunun devamının gelmesi gerçekten sıkıntılı bir süreç. Tabii dünyada bir örneği olmayan sigorta sistemi ile aslında yönetiliyoruz, sağlık sisteminde. Bu çok başarılı bir sistem.

FİRMALAR TÜRKİYE PAZARINDAN DAHA HIZLI ÇEKİLECEK: Nerdeyse yüzde 95 oranında genel sağlık sigortasını kapsayan vatandaşlarımıza bir uygulama söz konusu ama böyle giderse oradaki tasarruf tedbirleriyle birlikte bu geri ödeme kapsamında olan ilaçların azalacağını düşünüyorum. Firmaların Türkiye pazarından daha hızlı çekileceğini düşünüyorum. Maalesef ilaç adetlerinde, dozaj formlarında bazı değişikliklere gideceklerini düşünüyorum. Kalitenin düşeceğini de düşünüyorum.

YERLİ VE MİLLİ İLAÇ: Bu yüzden bizler yerli ve milli ilaca sonuna kadar destek olmak zorundayız. Sayın bakanımızın da bu konuda direktifleri vardı. Buna daha çok sahip çıkmamız gerekiyor. Eczacıların bu işin içinde olması gerekiyor. Çünkü ilacın olduğu her yerde mutlaka eczacılar olmalıdır. Ondan dolayı da bizim burada temennimiz kendi ilacımızı kendimiz üretirsek emin olun buradaki birçok sorununda üstesinden gelmiş oluruz. Yakın zamanda da bununla alakalı gelişmeler bekliyorum. Çünkü Türk Eczacıları Birliği bununla ilgili projeye hazır. Eczacı odaları da bu noktada gereken desteği verecektir. 40 bin eczacı, 40 bin sağlık ordusuyla birlikte özellikle kendimiz üreteceğimiz ilaçları sonuna kadar destek verecektir. Tabi bu iş adım atmakta, artık iş bürokratlara düşüyor.

ZORLUKLARI BİZ ECZACILAR YAKINDAN HİSSEDİYORUZ: Bildiğiniz üzere ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Döviz kurları olsun, diğer ekonomik gelişmeler olsun maalesef ülkemiz için hiç de iç açıcı değil ama umut ediyorum ki bu süreç bir an önce sonlanır. Tabi bu sürecin getirdiği zorlukları da biz eczacılar olarak yakından hissediyoruz. Nasıl hissediyoruz? Hepinizin malumu ilaç fiyatları belirli bir kanun çerçevesi içerisinde düzenlenmekte. Nasıl oluyor. Referans fiyat uygulamasıyla yapılıyor. Avrupa’daki en ucuz ilaçlar baz alınıyor. 5 tane ülke belirleniyor sonrasında Türkiye’deki ilaç fiyatları belirleniyor.

İLAÇ EURO KURU 4,57, REELDE 15 LİRA: Bununla birlikte özellikle bazı sınırlandırmaların olması, sabit kur uygulamasının olması üretici firmaların Türkiye’de bulunmasını zorlaştırıyor. Şu an ilaçlar fiyatlandırılırken kullanılan Euro kuru 4,57. Reel kura baktığımızda 15 liranın üzerine çıkmış durumda. Neredeyse dörtte birlik bir kayıp söz konusu. Ondan dolayı da aradaki makas fazlalaştığı için birçok üretici firma Türkiye pazarında bulunmak istemiyor. Bu yılda Ekim ayından itibaren biz bu ilaç yoklarını fazlasıyla hissetmeye başladık. Bizim temennimiz bu makasın bir an önce kapanması yönünde. Görüşlerimizi bildirdik. Aynı zamanda da yılın belli bir ayında yapılan zammın tüm yıla yayılması, bu işin, sorunu büyük oranda çözecektir diye düşünüyoruz.

VATANDAŞ 645 İLACI BULMAKTA ZORLANIYOR: Çünkü diğer türlü maalesef ş,ubat ayına yaklaşırken ilaç yokları fazlasıyla artmakta. Türk Eczacılar birliğinin araştırmalarına göre 645 tane ilacımız şu an için piyasada bulmakta zorlanıyoruz. Bu Türkiye genelinin ortalaması. Kimi bölgelerde bu daha fazla, kimi bölgelerde daha az ama ortalama olarak baktığımızda 645 ilaçta sıkıntı yaşıyoruz. Bununla alakalı bakanlığımıza gerekli bilgilendirmenin yapıldığını düşünüyorum., Ancak doğru bilgilendirmenin yapılması bu konuda önem arz ediyor. Tabi ilacın en büyük paydaşlarından olan eczacıların da görüşünün alınarak bu soruna bir çözüm bulunması gerekiyor.

BİRÇOK ECZANE KREDİYLE İŞLETMESİNİ DÖNDÜRÜYOR: Çünkü gittikçe eriyen bir eczane ekonomileri var. Özellikle reel enflasyon karşısında neredeyse yarı yarıya kazançları azalmış durumda. Bizim hep söylediğimiz bir şey var. Biz ticari faaliyetlerimizi genellikle hep ikinci sıraya attık. Öncelikle halk sağlığı dedik. Sonrasında ticari faaliyetlerimiz dedik. Ancak öyle bir noktaya geldik ki artık sürdürülebilirliği her geçen gün azalan bir eczane ekonomileri var. Bir çok eczanemiz yüzde 60-70 oranlarında krediyle ticari işletmesini döndürebilmekte. Tabi bunların hepsi bizim karşı durduğumuz, bizim çözüm önerisi sunduğumuz konulardan birisi. Yakın zamanda da bu konunun açıklığa kavuşmasını umut ediyorum. Türk Eczacıları Birliği de bu noktada fazlasıyla çalışıyor.

BİRÇOK İLAÇTAN ZARAR EDİYORUZ: Çünkü ilaç fiyat kararnamesinin bir an önce düzenlenmesi lazım güncellenmesi gerekiyor. Birçok ilaçtan bırakın kar etmeyi zarar ediyoruz. Örneğin şu an şeker ölçüm cihazlarında kullanılan striplerle alakalı birçok eczacımız geliş fiyatının kat kat altında devlete fatura ediyor. Şimdi bunda fiyatlarda bir güncellenme olmazsa bu süreç ve bu kalemler daha fazla artacak gibi duruyor. Tabi bu bizim isteğimiz birincisi kamu zararı olmayacak ikincisi de vatandaşın cebinden çok fazla para çıkmayacak. Çünkü geçtiğimiz yıllara oranla baktığımızda yüzde 19 oranında vatandaşın cebinden para daha fazla çıkmaya başlamış. Yüzde 23 oranında da sağlık giderlerinde bir artış söz konusu. Sağlıktan tasarruf olmaz. Bunu hep söyledik.

BÜTÜN SAĞLIK OTORİTELERİNİN BİR ARAYA GELİP BU SORUNU ÇÖZMESİ GEREKİYOR: Biz üretim toplumu olursak kendi ilacımızı kendimiz üretirsek bu süreci biz daha fazlasıyla kolay atlatabiliriz. Ondan dolayı da bu tür tedbir önlemlerimiz harfiyen uygulanırsa bir sonuca varabiliriz. Bütün sağlık otoriteleri bir araya gelip bu sorunu çözmeleri gerekiyor. Sayın bakanımızın da bu konuda doğru bilgilendirilmesi gerekiyor. Çünkü sahada olan bizleriz. Sahanın nabzını tutuyoruz. Ben de eczanemin başında olan bir yönetici olarak da bu konuya birçok kez şahit oldum. O yüzden de doğru bilgilendirmeyle doğru çözüm önerileriyle, gerçekten de hem eczane ekonomilerini ilgilendiren hem de genel sağlık sistemini ilgilendiren bir kalkınma planı yapılırsa da çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

ECZACILIK FAKÜLTELERİ VE ECZACI ENFLASYONU TEHDİDİ: Ekonomik sıkıntılarımız var dedik. Aslında bizi ilgilendiren ve geleceğimizi gerçekten yakından ilgilendiren diğer bir önemli konuda istihdam sorunu. Şimdi benim girdiğim 2007 yılında Eczacılık Fakültesine, 14 tane eczacılık fakültesi varmış. Şimdi baktığımızda 57 tane fakülte olmuş durumda. Bu da bize neyi getiriyor? Yaklaşık 5-6 yıl sonra mevcut eczacı sayısı kadar eczacının olacağı. Yani eczacı enflasyonunun geleceğimizi, mesleğimizi gayet tehdit ettiğini gözlemleyebiliyoruz. Bununla alakalı birçok girişimde bulunduk. Geçtiğimiz yıllarda basın açıklaması yaptık. Ankara’da tüm eczacı odalarının katılımıyla.

İŞSİZ ECZACI SAYISI ARTACAK: Bu konunun mesleğimize çok büyük zarar verdiğini, sadece bizim mesleğimize değil diğer tüm mesleklerin kanayan yarasıdır fakülte sayılarının fazlalığı. Eğer buna çözüm bulunmazsa, buna bir sınırlama getirilmezse, bazı açılış koşulları gelmezse eczacılık fakültelerinin sayıları artacak ve bu da işsiz eczacının sayısını artıracaktır. O yüzden de bizlerin hep söylediği bir şey var. Madem eczacılık fakültelerinin önüne geçemiyoruz istihdam alanları yaratsak. Nedir bu? Eczacılık Fakültelerine belli oranda öğretim görevlisi zorunluluğu getirilebilir. Akredite olma zorunluluğu getirilebilir. Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi akredite bir fakültedir. Geçtiğimiz yıllara oranla da başarısını katlayarak 8. Sıraya yükselmiştir. Diğer fakültelerimizin de bu şekilde bir zorunlu hale getirilebilirse akredite olmayan bir eczacılık fakültesi eğitim-öğretime başlayamaz. Aslında daha çok kolay çözüm önerileri üretilebilir. Tabi bu durumun hem Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hem Yüksek Öğretim Kurumu tarafından çözümlenmesi lazım. Birçok paydaşın da bir araya gelip çözümlenmesi gerekiyor. Aksi halde eczacılık fakültelerinin sayısı artacak. Ortada birçok işsiz eczacı olacak. Geleceğimizi de tehdit eden en büyük unsurlardan birisi de maalesef bu."

16 Ara 2021 - 16:24 Kayseri- Gündem